Yaşam

İş Hayatında Stresle Başa Çıkma Yolları Nelerdir? İş Hayatında Stres Nedenleri ve Faktörleri

05 Aralık 2017 - 13:17:46
İş hayatında stresle başa çıkma yolları nelerdir? İş hayatında stres nedenleri ve faktörleri

Herkes iş hayatında olabildiğince başarılı olmak isterken sürekli olarak stresli bir şekilde çalışmak bunu engeller ve en kısa sürede stresten kurtulmak gerekir.

İş Hayatında Stres Nedir?

İnsanlar, iş hayatlarında her zaman başarılı olmak isterken birçok farklı sebep bu başarılarını önlemektedir. Stres, bu sebeplerin başında gelirken stresin onlarca farklı sebebi olabilir. Bu sebepleri iyi bir şekilde belirlemek ortadan kaldırmak için de çok büyük bir önem taşır. İşin türü, çalışma şekli ve daha birçok farklı sebepten dolayı stresli bir çalışma ortamında bulunmak zorunda kalınır. Sürekli stresli olmak, insanların sosyal hayatlarında da çok büyük bir zorlanma yaşamasına sebep olmaktadır.

İş Hayatında Stresin Nedenleri Nelerdir?

İş hayatında stres nedenleri genel olarak çalışma ortamlarından kaynaklanır. Çalıştıkları ortamda rollerde bir belirsizlik varsa bu durum insanların sürekli olarak stresli çalışmasına sebep olur. İş yerinde bulunan insanlar sorumluluklarının tam farkına varamazken bu durum başarısızlığı da yanında getirir. Kişiler arası çatışma da çok fazla görülen problemlerden birisidir. İnsanların, kendi aralarında yaşanan sorunlarda herkes stresli bir hale bürünürken verimli bir şekilde çalışmak çok mümkün olmaz. Bunun yanında çalışma ortamındaki ücret dengesizliği de çok büyük etki yapabilir. Özellikle aynı görevleri yapan kişiler arasındaki farklar, sorunun başlıca sebeplerinden birisidir. İnsanların başarısız olması ya da başarılı olma ihtimallerinin çeşitli sebeplerden dolayı minimuma indirilmesi insanların stresli olarak çalışma hayatına devam etmesine sebep olmaktadır.

İş Hayatında Stres Faktörleri Nelerdir?

Eğer çalışanlara terfi konusunda herhangi bir imkan tanınmazsa bu durum insanlarda başarının karşılığının alınamayacağını düşündürür. Bu düşünceler de stresli ve düzensiz çalışmayı yanında getirecektir. Çevresel etmenler de iş hayatında stres faktörleri İlk etapta iş güvenliğinin olmaması insanlarda büyük stres oluştururken çalışma ortamının çok kalabalık olması da stresin başlıca sebeplerinden birisi olarak gösterilir. Çalışma ortamının fazla sıcak ya da soğuk olması da insanların rahat çalışmamasına sebep olur. Genel olarak bu tarz bir ortamda çalışan kişilerin sinirli ve agresif olduğu görülmektedir. Bu da stresin en önemli belirtilerindendir.

İş Hayatında Stresle Başa Çıkma Yolları Nelerdir?

İş hayatında stresle başa çıkma yolları arasında kişilerin için belirli adımlar atması gerekliliği vardır.. İlk olarak iş hayatının dışında geçirdikleri saatlerde kendilerine iyi bakmaları çok önemlidir. Düzenli uyku, belirli oranda eğlence ve sevilen insanların görülmesi iş hayatında insanların daha mutlu olmasını sağlayacaktır. Vücudun rahatlaması da çok önemli olurken kasların olabildiğince gevşetilmesi gerekmektedir. Bunun için 1-2 derece daha yüksek sıcaklıktaki suda duş alınabilmektedir. İş hayatının içerisinde ise daha esprili bir kişiliğe bürünmek, daha alçak sesle konuşmak, gerektiğinde "Hayır" diyebilmek ve doğru bir şekilde oturmak insanların çok daha az stresli olmasını sağlayacaktır.

Yorumlar
Öznur Teke 05 Aralık 2017 - 13:27:46 İş hayatında stres yönetimi nasıl olmalıdır? Stresle nasıl başa çıkılır? Sonuçları nelerdir? Çalışma düzenin baştan sona etkileyen bu faktörün ortadan kalkması için ne yapmak gerekiyor? Bu durum nasıl engellenir?cevapla
Beyza Durmaz 27 Eylül 2018 - 17:09:43 İş hayatında strese etki birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerin en başında mobbing uygulaması geliyor. Ne yazık ki iş hayatında birçok kişi bu duruma maruz kalıyor ve bu çalışanı hem strese hem de psikolojik öfkeye yönlendirebiliyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: