Sağlık 05 Aralık 2020 - 16:07:58

Bir Göğsün Diğerinden Sarkık Olması ve Büyük Olması Normal mi?

Bir Göğsün Diğerinden Sarkık Olması ve Büyük Olması Normal mi?

Kadınlar, göğüslerinin şekline her zaman dikkat ederken bazı durumlarda ellerinde olmayan sebeplerden dolayı şekil bozuklukları ya da benzer problemler ortaya çıkabilir. Bu konuda en çok merak edilen ise bir göğsün diğerinden sarkık olması ve büyük olması normal mi sorusudur.

Bir Göğsün Diğerinden Farklı Olması Normal mi?

Bayanların göğüslerinde şekil anormallikleri son derece sık görülmektedir. Bu durum her iki göğüste yaşanabildiği gibi tek bir göğüste de olabilir. Bayanların yalnızca tek bir göğsünde yaşanan şekil bozuklukları psikolojik açıdan bayanları zorlarken ciddi bir hastalık olup olmadığı konusunda da endişe içerisinde bırakmaktadır. Bu aşamada uzmanlar, bir göğsün diğerinden sarkık olması ve büyük olması gibi durumların sebeplerinin incelenmesi gerektiğini belirtir. Bu durumun sebepleri belirli hastalıklar olabilirken genetik ya da çevresel etmenlerden kaynaklı ve zararsız durumlar da olabilir.

Bir Göğsün Diğerinden Farklı Olmasının Sebepleri Nelerdir?

Bayanların göğüslerinde belirli düzeyde meme dokusu bulunur. Bu doku oldukça geniş bir doku olurken yağdan oluşur ve bayanların göğsündeki dolgunluk bu tabakadan gelir. Ancak göğüs içerisinde yer alan tek doku yağ dokusu değildir. Bunun yanı sıra süt bezleri de bu bölgede bulunur ve hamilelik sonrasında bayanlar bebeklerini bu süte bezleri sayesinde emzirebilirler. Bayanların göğsünün sahip olduğu bu farklı yapı rahatsızlıkların çok farklı sebeplerden olabilmesine imkan tanır.

Bir Göğsün Diğerin Büyük Olması Normal mi?

Bir göğsün diğerinden büyük olması ve küçük olması durumları da bu sistemlerdeki bozukluklar sebebiyle sık görülür. Kadınlar için herhangi bir zarar göstermeyen ve yalnızca fiziksel görünümlerini etkileyen sebepler ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeplerden ilki ergenlik döneminde göğüs içerisinde yağ tabakası ve süt bezlerinin oluşumu sırasında oluşan anormalliklerdir. Bu dönemde göğüsler birbirleri ile eşit büyüklüklerde ya da şekillerde olmayabilir. Bu durum, gelişimini tamamlanacağı dönemler yaklaşırken ortadan kalkar ve göğüsler şekil olarak, büyüklük olarak birbirleriyle aynı olurlar. Bazı bayanlarda oluşan şekil bozukluğu ise gelişimin tamamlanmasına rağmen düzelmez. Bu durum yağ dokusunun farklı boyutlarda üretilmesinden kaynaklanır ve cerrahi müdahale olmadan düzelmesi çok mümkün olmamaktadır.

Bir Göğsün Diğerinden Sarkık Olması ve Şekil Bozukluğu

Bayanların çok daha büyük zarar alabilecekleri ciddi meme rahatsızlıkları bu şekil bozukluğuna sebep olur. Meme içerisinde yer alan dokular ve bezler incelenirken çeşitli kitlelere rastlanırsa bu durum kanserin habercisi olabilmektedir. Eğer, meme içerisinde istenmeyen bir kitle oluşumu olmuşsa bu durum memenin daha büyük gözükmesine ya da sarkmaların olmasına sebep olabilir. Bu kitleler zararsız olabileceği gibi kanser hücresi de olabilir ve hemen tedaviye başlanılması gerekmektedir. Yapılan işlemler ile kitlenin büyüklüğü belirlendikten sonra büyüklüğe göre kitlenin alınması ya da yok edilmesi gibi seçenekler değerlendirilmeye başlanmaktadır. Bu sorunlar ile karşı karşıya kaldıklarında çok büyük çöküntüler ya da zorluklar yaşamamak için belirli zaman aralıklarında göğüs bölgesinin muayene edilmesi gerekmektedir. Bunun için sürekli doktora gitmek gerekli olmazken bayanlar evde de kendi göğüslerini muayene edebilirler. Bu gibi sorunlarda ve bir göğsün diğerinden sarkık olması ve büyük olması gibi durumlarda bir uzmandan destek almakta fayda vardır.

  • bir göğsün diğerinden sarkık olması
  • bir göğsün diğerinden büyük olması
  • bir göğsün diğerinden sarkık olması ve büyük olması
  • memede şekil bozuklukları
Yorumlar
Meliha Özen Bir göğsün büyük diğerinin küçük olması normal bir durum mu yoksa bu bir rahatsızlığın belirtisi mi? Genelde aslında birçok kadın bu problemler karşılaşıyor. Bir göğüs diğerine göre daha sarkık olabiliyor. Bunun için bir tedavi gerekiyor mu? cevapla
Işıl Bilen Bir göğsün diğerinden sarkık ve büyük olması durumunu ben kime sorsam herkes benim de öyle diyor. Sanırım normal bir durum. Genelde birçok kadında rastlanılıyor. Fakat şekil bozuklukları normal değil mutlaka doktora gidilmesi gerekiyor. cevapla
yorum yaz
Kabaran Saçlar İçin Öneriler Nelerdir? Saç Neden Kabarır?