Sağlık 05 Ağustos 2021 - 08:50:05

Othello Sendromu Nedir, Ne Demek? Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi

Othello Sendromu Nedir, Ne Demek? Belirtileri Nelerdir? Nedenleri ve Tedavisi

Othello sendromu, kıskançlık sendromu olarak da bilinen, kişinin sağlatılı düşüncelere sahip olması durumu olarak tanımlanan ve kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak nitelendirilen bir durumdur.

Othello Sendromu Nedir, Ne Demek?

Patolojik kıskançlık olarak tanımlanan othello sendromu; ölümcül kıskançlık ya da sanrılı kıskançlık olarak bilinen, kişinin elinde herhangi bir kanıt olmamasına sevgilisinin, eşinin ya da cinsel partnerinin kendisine karşı sadakatsiz olduğuna yönelik saplantılı düşüncelere sahip olması ve kıskanması durumudur. Bu sendromda kişi sadece bu tarz düşüncelere sahip değildir. Aynı zamanda sosyal açıdan kabulu olmayan şiddet, takip etmek gibi farklı davranışlar sergiler. Bu özellikler ile karakterize olan othello sendromu sanrılı bir bozukluk olarak tanımlanır.

Kişinin olmak istediği şey ile gerçekte olduğunu düşündüğü şey arasında tutarsızlık bulunmaktadır. Genel olarak bu kişiler saplantılı düşüncelere sahiptirler. Onlar için önemli olan fikirler kafalarında üretmiş olduklarıdır. Bu düşünceler rasyonel sorgulama ile değiştirilebilir. Fakat genel olarak, hastanın egosunun talep ettiği düşüncelerdir. Genetik olmayan bu aşırı kıskançlık erkeklerde kadınlara oranla %60 daha fazladır.

Othello Sendromu Nedir?

Othello Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Kendine güvensizlik ve elinde olanı kaybetme korkusu olarak tanımlayabileceğimiz patolojik kıskançlık belirtileri şu şekildedir:

 • Eşinin ya da sevgilisinin ev dışındaki sosyal yaşamına ya da kişisel hobilerine ket vurma, engelleme isteği
 • Kişinin hayatındaki insanın iş arkadaşları ile olan ilişkisini sorgulaması ya da eşinin iş yemeklerini sorgulaması ve takip etmesi
 • Yanlışlıkla yapılan ya da bilinmeyen bir telefon görüşmesini aşırı sorgulama ve arayan kişinin kimliğini öğrenmek için olayın üzerine gitmek
 • Hastanın birlikte olduğu kişi her şeyden ve herkesten saplantılı olarak kıskanması
 • Olmayan senaryolar kurarak on inanmak
 • Sevgiliden ya da aşten ayrılmayı fobi haline getirmek
 • Aşırı saldırganlık ve şiddet eğiliminde olmak, basit şeyleri büyük sorun haline getirmek

Kişinin partnerini saplantılı bir şekilde kıskanması şeklinde semptomlar ile karakterize olan sözlü ya da fiziksel şiddete başvurmak, her koşulda partnerini suçlamak bu sendromun belirtileri arasındadır.

Othello Sendromu Belirtileri

Othello Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Genel olarak othello sendromu sebepleri araştırıldığı zaman beynin sağ frontal lobunun düzgün bir şekilde çalışmadığı gözlemlenmiştir. Aynı zamanda alkol ve birtakım uyuşturucu maddelerin kullanımı, azalmış cinsel istek, şizofreni, bipolar bozukluk, parkinson hastalığı, huntingon hastalığı, inme, beyin iltihabı, beyin tümörü, bunaklık, MS, hormonal bozukluklar, beyin iltihabı gibi durumlar tetikleyici olabilmektedir.

Othello Sendromu Tedavisi Nasıl Olur?

Genel olarak othello sendromu yaşayan kişiler bunu partnerlerine uygularlar. Sevdiği kişilere hayatı zehir etme durumları söz konusudur. Kendilerini, hüzünlü, çaresiz, değersiz ve mutsuz hissederler. Uzman doktorlar bu hastalığa sahip olan kişiler için antipsikotik ilaç ve antidepresan ilaç vermektedir. Ayrıca davranış tedavisi, bireysel psikoterapi, bilişsel terapi, içgörü odaklı psikoterapiler, çift terapisi, aile terapisi yapılır. İlaçlar işe yaramazsa kişinin eşinden farklı bir coğrafi bölgede kalmasını sağlaması, istenebilir. Alkol ve madde kullanımını engelleme ve çiftin çocukları varsa korunmasının sağlanması için adımlar atılabilir.

Othello Sendromu Olan Kişiye Nasıl Davranmalı?

Bu tarz kişiler her zamna dürüst, net ve açık olmalısınız. Şüphesine şüphe katacak tavır ve davranışlardan kaçınmalısınız. Othello sendromu testi olumlu olan kişilere empati yapınız ve onların duygu ve düşüncelerine göre davranmaya çalışınız. Ayrıca tedavisini desteklemelisiniz.

 • othello sendromu
 • othello sendromu nedir
 • patolojik kıskançlık
 • othello sendromu belirtileri
 • patolojik kıskançlık belirtileri
 • othello sendromu nedenleri
 • othello sendromu sebepleri
 • othello sendromu tedavisi
 • othello sendromu olan kişiye nasıl davranmalı
 • othello sendromu testi
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Güneş Yağı Ne İşe Yarar? Fiyatları Ne Kadar? Yapımı ve Kokusu Nasıldır?