Diyet

İsveç Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Kaç Kilo Verilir?

21 Ekim 2017 - 08:17:42
İsveç diyeti nedir? Nasıl yapılır? Kaç kilo verilir?

İsveç diyeti son zamanlarda adından sıkça söz ettiren bir zayıflama yöntemidir.

İsveç Diyeti Nedir? Nasıl Olur?

Dünyada tanınan bu diyeti ne olduğu ve nasıl yapıldığıyla ile ilgili merak edilen sorular çok fazladır. En az 6 gün en fazla 13 gün yapılan isveç diyeti protein diyetlerinden ziyade tüketimi sınırlı olan her günün değişiklik gösterdiği bin kalorinin altındaki besinlerin tüketildiği bir diyet çeşididir.

İsveç Diyeti Nasıl Yapılır?

Diyet listelerinin büyük bir kısmını kaplayan kahvenin kullanımı metabolizmayı hızlandırmak için sık tercih edilir. Bunun yanı sıra genellikle diyet listesinde kullanılan protein oranı yüzde yetmiş ile seksen aralığındadır. Kahvenin diyet listesinde olması hızlı kilo verilmesini sağlar. Tüketilmemesi gereken içecekler arasında ise gazlı içecek, çay mevcuttur. Aynı şekilde tuzun tüketilmesi de kilo verilmesini engelleyen besinler arasında yer alır. Diyet yapan kişi çok fazla kahve ve meşrubat tüketmemelidir.

İsveç Diyetinde Neler Yenir?

  • Sabah kahvaltısında genel olarak granül kahve tüketilir. Granül kahve 1 çay bardağı yağsız süt veya sütsüz bir şekilde içilmelidir.
  • Bu diyetin ilk zamanlarında öğlen ve akşam protein kaynağı olan 2 adet yumurta tüketilmektedir.
  • Belli bir süre isveç diyeti uygulandıktan sonra protein olarak tavuk, et veya balık tüketilir. Akşam ve öğlen yemeklerinin yanında sınırsız salata yer alır. Salatanın az yağlı olması önerilmektedir. Meyve tüketiminde ise aşırıya kaçılmaması gerekir.
İsveç Diyetinin Kuralları Nelerdir?
  • Diyet boyunca gazlı içecek ve siyah çay tüketilmemesi gerekir.
  • Gün içerisinde en az 2 litre su içmek gereklidir.
  • İsveç diyeti listesini on üç günden fazla uygulamak sağlığa zarar verdiği için bu diyeti en fazla on üç gün uygulamak gerekir.
  • Diyeti bırakmak isteyen kişi en az 6. Günde bırakmalıdır.
  • Diyeti uygulayan kişinin 3 ay diyeti tekrardan uygulamaması gerekir.
  • Gün içinde akşam ve öğle öğünlerindeki besinlerin yeri değişebilir.
  • Diyet kurallarına kusursuz olarak uyulduğu zaman kişi on üç günün bitiminde beş ila on beş kilo aralığa kilo verebilir.
İsveç Diyetini Kimler Yapamaz?

İsveç diyeti kolesterol oranı yüksek, metabolik rahatsızlığa sahip olan kişilerin yapmaması gereken bir yöntemdir. Diyabet rahatsızlığına sahip olan ve gut hastalığı olma riski taşıyan kişilerin de bu diyeti yapması önerilmez. Bir sağlık problemiyle ilgili tanısı konmuş olan insanlar bu diyeti yapmamalıdır. Ayrıca 18 yaşın altında, 60 yaşın üstünde olan bireylerin diyeti uygulaması uygun olmaz. Bu tarz rahatsızlıklara sahip olan kişilerin bu diyeti uygulaması halinde tansiyon düşmesi, metabolik rahatsızlıklar, halsizlik, atak şeklindeki rahatsızlıkların meydana gelmesi mümkün olabilir. Kişi sağlığından olmaması için hekim kontrolünden geçmeli ve bütün sağlık testlerini yaptırmalıdır.

İsveç Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İsveç diyeti kişi bazlı olmadığı için etkileri bireye göre değişiklik gösterebilir bu yüzden diyetisyene danışmak sağlıklı ve doğru bir yöntem olabilir. İnsanlar böbrek testi, kolesterol ve karaciğer enzimleri gibi önemli testleri yaptırdıktan sonra bu diyeti uygulamaları tavsiye edilir. İsveç diyeti sayesinde kısa sürede sağlıklı bir şekilde kilo verebilirseniz. Fazla kilolarınızdan şikayetçiyseniz ve bu diyeti uygulayabilecek durumdaysanız hemen uygulamaya başlayabilirsiniz.

Yorumlar
Mehtap kanal 13 Ekim 2017 - 17:04:01 İsveç diyeti yapanlar var mı? Bu diyet ile zayıflama sağlanır mı? Adını son zamanlar çok duydum uygulamak istiyorum ama zararları var mı bilmiyorum...cevapla
Gülay Göktaş 04 Eylül 2018 - 14:37:16 İsveç diyeti yaparak kilo verdim diyen ünlüler var. Gerçekten bu diyetin adını çok duyar oldum ama herkeste aynı etkiyi yaratır mı ondan emin olamıyorum. Sonrasında tekrar kilo almak gibi durum olur mu onu merak ediyorum asıl olarak.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: