Gebelikte tetanoz aşısı ne zaman yapılır?
Sağlık

Gebelikte Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılır?

21 Ekim 2017 - 05:17:22

Hamilelik sürecinde önemli olan konulardan biri tetanoz aşısının ne zaman yapıldığı ve nasıl yapıldığıdır.

Gebelikte Tetanoz Aşısı Nedir?

Hamilelik döneminde bazı aşıların yapılması sakıncalıyken bazı aşıların yapılması ise mümkündür. Gebelik sürecinde yapılması tehlikeli olan aşı çeşitleri; kızamık, suçiçeği, kabakulak ve kızamıkçık gibi aşılardır. Tetanoz aşısı genel itibari ile canlı mikroorganizma barındırmadığı için gebelik sürecinde bu aşının yapılması herhangi bir sorun teşkil etmez. Kişi daha önceki süreçlerde tetanoz aşısı yaptırmamış ise ya da yapılan aşının üzerinden en az on yıl geçmiş ise gebelerin tetanoz aşısını yaptırması tavsiye edilmektedir.

Gebelikte Tetanoz Aşısı Neden Yapılır?

Anne adayına tetanoz aşısı yapıldığı zaman kişide meydana gelen antikorların bebeğe geçme durumu söz konusudur. Bu sayede bebeğin doğduğu dönemlerde meydana gelebilecek tetanoz hastalığı engellenir. Tetanoz aşısının gebelik döneminde yapılmasının en önemli nedeni bebeği yeni doğan tetanozdan korumak olarak karşımıza çıkar. Doğum esnasında bebeğin kordonu steril olmayan aletler ile kesildiğinde bebek üzerinde tetanoz riski oluşabilmektedir. Bu durum özellikle evde yapılan doğumlarda sık gerçekleşmektedir. Tetanoz riski yeni doğan dönemi içerisinde gerçekleştiği zaman tetanozun ölümcül olma olasılığı yüksektir. Dolayısı ile tetanozun bebeğin sağlığı üzerinde bu tür riskler teşkil etmemesi için tetanoz aşısının yapılması gerekir.

Gebelikte Tetanoz Aşısı Ne Zaman ve Kaç Kere Yapılır?

Gebelik döneminde tetanoz aşısının ne zaman yapıldığını anne adayının bilmesi gerekir. Tetanoz aşısı hamilelik sürecinin her döneminde yapılabilen bir aşıdır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta hamilelik sürecinin üçüncü ayında tetanoz aşısının yapılması hekimler tarafından tavsiye edilmektedir. Daha önceki dönemlerde tetanoz aşısı tam anlamı ile uygulanmamış ise ve yapılan son aşının üstünden on seneden daha az süre geçmiş ise hamilelik sürecinde bu aşının yapılması zorunlu değildir. Bunun yanı sıra daha önceki aşı aynı şekilde uygulanmamış ve aşının üstünden en az on seneden fazla süre geçmiş ise gebeliğin beşinci ve altıncı ayında bir ay süre ile 2 tane aşı uygulanmaktadır. 2. Aşı yapılmasının altı ay sonrasında anne adayına 1 doz aşı daha yapılmaktadır. Bazı uygulama süreçlerine bakıldığı zaman bu aşının üzerinden bir yıl geçtikten sonra 1 doz daha yapılmakta ve tekrardan aynı süre aralığında toplamda beş doza kadar yine aşı yapılmaktadır.

Hamilelikte Tetanoz Aşısından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aşı sürecinde dikkat edilmesi gerekenler durumlar vardır. Gebelik süreci içerisinde mikroplu kesici aletler ile kesilme durumunda tetanoz gibi tehlikeli bir hastalıkla karşılaşılabilir. Kişi bu tarz bir durumla karşı karşıya kaldığında anne adayına aşının yanında tetanoz immunglobulin yapılma olasılığı mevcuttur. Hiç aşı uygulaması yapılmamış olan gebelere 2 doz td aşısı yapılabilmektedir. Bu aşı hakkında net bilgilere sahip olmak ve merak edilen soruların uzman bir hekime danışılması gerekir. Bu şekilde aşı uygulamalarına hakim olabilirsiniz.

Yorumlar
Sakine Akdoğan 13 Ekim 2017 - 16:43:09 Gebelikte tetaboz aşısı zararlı mı? Kesin yapılmalı mı? Kaçıncı ayda yapılması gerekiyor? Hamileliğimin başındayım bu yüzden merak ediyorum gerekli mi diye?cevapla
Figen Alp 04 Eylül 2018 - 14:33:59 Gebelikte tetanoz aşısı mutlaka olunmalı mı? Yani benim olmama gerektiğini söylediler ama düşüğer neden olur mu onu öğrenmek istiyorum. Bebek için bir sakıncası olma ihtimali var mı diye. Her anne adayı oluyor mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: