Yaban mersini nedir? Neye iyi gelir? Faydaları, zararları, kullanımı
Sağlık

Yaban Mersini Nedir? Neye İyi Gelir? Faydaları, Zararları, Kullanımı

25 Nisan 2018 - 02:42:36

Türkiye'de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde yetişen yaban mersini sağlığa faydası olan bitkilerden biridir.

Yaban Mersini Nedir? Neye İyi Gelir?

Bu bitki fundagiller familyasından gelmektedir. Yüksek kısımlarda yetişir ve yirmi ila elli santimetre boylarındadır. Bitki yapı olarak odunsu ve çalı türündedir. Genel olarak Kuzey Avrupa ve Amerika'da yetişmektedir. Türkiye'de ise Karadeniz bölgesinin dağlık bölgelerinde bulunur. Mor ve kırmızı renkte meyveleri vardır. Temmuz ayında toplamalar başlayarak eylüle kadar devam etmektedir. Yaban mersini içerisinde A ve C vitaminlerini barındırmaktadır. İçerisinde pektin, tanen, organik asit, mirtilin bulunur. Ayrıca yaban mersinine renk veren proantosiyanidinler vardır. Bu meyve çiğ meyve gibi tüketilebilir. Bunun yanı sıra çayı içilir ve kurutularak tüketilmesi tercih edilir.

Yaban Mersininin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

  • Antioksidan özelliği bulunur ve bunlar hücre zarına tehdit oluşturan ve hücrelerin ölmesine yol açan zararlı parçaları ortadan kaldırmaktadır.
  • Yaban mersini vücutta var olan toksinleri dışarı atmaya yardım eder.
  • Hücrelerin yenilenmesini desteklemektedir. Vücudun enerjik olmasını sağlayarak kişinin iyi hissetmesine fırsat verir.
  • Yaşlanma belirtilerini ve kırışıklıkları geciktirme özelliği vardır.
  • Boğaz ağrısı gibi enfeksiyon tedavisine fayda sağlar.
  • Bu meyve düzenli bir şekilde tüketildiği zaman diş rahatsızlıklarının meydana gelmesini engellemektedir.
  • Gözlerin sağlığına olumlu etkileri bulunur.
  • Sinir sistemi üzerinde pozitif etkileri olduğu için bireyin sakinleşmesine yardım eder.

Yaban Mersininin Özellikleri Nelerdir?

Hücre yenilenmesine destek olduğu için yaşlanma sorununu geciktirmektedir. Çevresel faktörler ve çeşitli yaşam şartlarından kaynaklı olarak vücut içerisinde zararlı maddeler birikmektedir. Vücuda biriken zararlı maddeler ise hücreler açısından risk oluşturmaktadır. Hücreler zarar görür ve hücrenin yapısı bozulmaktadır. Fakat yaban mersininin güçlü antioksidan etkisinin olması bahsedilen zararlı maddelerin atılmasını sağlamaktadır. Bu sayede hücreler zarar görmemektedir. Cildi besleme özelliği bulunur ve hücreleri yeniler. Stresle olan mücadeleyi arttırmaktadır. Beyin ve sinir sistemi üzerinde olumlu etkilerinin olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Bu özellikleri günümüzde çoğunlukla rastlanan stres rahatsızlığının giderilmesine yardım etmektedir. Stresten dolayı birçok hastalık meydana geldiği için stresle mücadele sayesinde bu hastalıklardan da uzak durulur. Uzmanlar antioksidan açısında bu meyveyi tavsiye etmektedirler. Antioksidan açısından birçok meyvenin üstünde yer alır.

Yaban Mersini Nerede Yetişir? Nerede Satılır?

Türkiye'nin Karadeniz bölgesinde yetişir. Fakat günümüz şartlarında kolayca bulunabilen bir meyvedir. Bu meyve süper market, manav ve semt pazarı gibi yerlerden satın alınabilir. Kurutulmuş hali ise aktarlardan bulunabilmektedir. Yaban mersini çay olarak taze şekilde tüketilebilir. Kullanım amacı genel olarak kilo kaybetmek ve vücut sağlığını korumak için tüketilmektedir.

Yorumlar
İnci Ertürk 25 Nisan 2018 - 09:14:08 Yaban mersini kurusu faydaları nelerdir? Kalorisi çok yüksek bir besin mi? Günlük hayatta zaten kullanıyordum ama şimdi diyetteyim. Diyet yaparken yesem bir zararı ya da yan etkisi olur mu? Diyeti bozar mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: