Gümüş neden kararır? Kararmış gümüş nasıl parlatılır?
Yaşam

Gümüş Neden Kararır? Kararmış Gümüş Nasıl Parlatılır?

24 Nisan 2018 - 23:52:12

Gümüş kararması birçok farklı nedene bağlı olarak meydana gelen bir durumdur.

Gümüş Neden Kararır? Sebepleri Nelerdir?

Bakır, altın gibi ürünlerden daha fazla parlak olan gümüş ışığı tam olarak yansıtan metal olarak tanımlanır. Alaşım olarak bakır ile benzerlik göstermektedir. Fakat bakıra göre daha geç sürede kararmaktadır. Altın ile gümüş kıyaslandığında ise gümüş altına göre daha hızlı bir sürede kararmaktadır. Günlük yaşantıda gümüş takılar oldukça yoğun bir biçimde kullanılır. Bu durum da hızlı bir şekilde oksitlenme, kararma olarak geri dönmektedir. Ev ve ofis ortamında aksesuar olarak kullanılan gümüş eşyalar takılara göre daha az oranda kararma göstermektedir. Gümüş takıların kararmasına yol açan etkenler arasında parfüm, sıcaklık, kimyasal maddeler ve ter vardır. Kararma probleminin önüne geçmek için birçok insan takıların üst kısmına rose, rodyum ve aştın kaplatmaktadırlar. Yapılan kaplamalar takının etraftaki etkenler ile etkileşimini engellemektedir. Bu sayede takı ilk günki gibi parlak kalabilmektedir.

Kararmış Gümüş Nasıl Parlatılır?

Kararmaların ortadan kalkması için çeşitli yöntemler denenmektedir. Bu yöntemler evde rahatlıkla uygulanabilir. Bahsi geçen yöntemlerden birisi diş macunu uygulamasıdır. Renginin açılması istenen takının üzerine peçete veya fırça yardımı ile diş macunu sürülebilir. Ayrı bir kaba su doldurulmalıdır. Takı bu halde suyun içine koyulur. Takı suyun içinde 30 dakika kadar beklemelidir. Sürenin dolması ile takı kabın içinde çıkarılır ve normal sıcaklıktaki suyun altında durulanır. Kuruma işleminden sonra gümüşün parlaması görülür.

Sirke Su ve Karbonat ile Gümüş Parlatma

Sirke genellikle evin dezenfekte edilmesi için kullanılmaktadır. İçerisinde asit oranı olduğu hijyen konusunda fayda sağlar. Evi temizlemekten ziyade gümüş temizliğinde de sirke sıklıkla tercih edilir. 2 yemek kaşığı sirke kabın içine koyulur ve göz kararı biraz su, 2 yemek kaşığı kabartma tozu karışıma eklenir. Takılar karıştırılan bu malzemelerin içinde koyulur. Yarım saat bekletilir ve çıkardıktan sonra bir bez yardımıyla takılar silinir. Bez silme işlemi için sirkeli suya batırılmalıdır. Sonrasında takılar durulanarak kurumaya bırakılır.

Gümüş Kararması İçin Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Kaplaması olan veya olmayan takıların parlaklığının devam etmesi için deterjan, ter, sabun, aseton, parfüm şeklindeki ürünlerden uzak durulması önemlidir. Kimyasal maddeler takıların kararmasına yol açar. Bu yüzden bu tip detayları göz önünde bulundurarak takı kullanmak gerekir. Ürünlerin çizilmemesi için dikkatli kullanılmaldıır. Takılar kullanılmadığı dönemlerde ışık ve sıcaktan korunmalıdır. Takılar parlatma bezi ya da pamuk içeren bezler yardımı ile düzenli olarak silinmelidir. Takısı kararmış olan kişilerin ilk olarak tamirciye gitmeleri tavsiye edilir. Ürünün bir profesyonel tarafından cilalanmaması en sağlıklı yoldur. Kararmış gümüş parlatıldıktan sonra koşullar uygunsa takının üzerine rose, altın ya da rodyum kaplanması tavsiye edilmektedir.

Yorumlar
Yasemin Baş 25 Nisan 2018 - 09:12:21 Gümüş ne ile parlar? Gümüş yüzüğüm vardı oldukça karardı. Yüzüğü tekrardan eskisi gibi yapmak için ne yapmam lazım? Gümüş nasıl parlatılır? Takılarımı parlatmak için evde uygulayabileceğim kolay yöntemler var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: