Sağlık 20 Ocak 2021 - 09:50:00

Erkeklerde ve Kadınlarda Cinsel İlişkiye Girememe Nedenleri

Erkeklerde ve Kadınlarda Cinsel İlişkiye Girememe Nedenleri

Cinsel ilişkiye girememe; erkeklerde ve kadınlarda bazı dönemlerde görülebilen, uzman desteği alındığı takdirde kolaylıkla atlatılabilen bir dönemdir.

Erkeklerde Cinsel İlişkiye Girememe Nedenleri Nelerdir?

Erkeklerde cinsel ilişkiye girememe durumu kadınlara nazaran daha az görülmektedir. Erkeklerde cinsel ilişkiye girememe nedenlerinin başlıcaları şunlardır; cinsel isteksizlik, ereksiyon sorunları, ilk gece korkusu, cinsellik hususunda yetersiz bilgiye sahip olma, cinsel birliktelik sırasında ağrı sorunu, ileri düzey erken boşalma problemi gibi nedenler sıralanabilmektedir. Cinsel hususta her türlü aktiviteden uzak durma, cinsel hazzın oluşmaması gibi durumların 6 ay sürmesi cinsel isteksizliğin belirtisidir. Psikolojik nedenlerden kaynaklanabilen ağrı ve ileri düzey erken boşalma sorunları da erkeklerin cinsel ilişkiye girememelerinin en önemli sebepleri arasında yer almaktadır.

Kadınlarda Cinsel İlişkiye Girememe Nedenleri Nelerdir?

Cinsel ilişkiye girememe sorunsalı kadınlarda erkeklere kıyasla daha fazla görülen bir durumdur. Kadınlarda cinsel ilişkiye girememe nedenleri; İlişki esnasında yaşanan ciddi ağrılar, cinsellik hususundaki bilgi eksikliği, vajinismus, ileri boyutta cinsel isteksizlik ve genital anatomi alanında fiziksel sıkıntıların bulunması, kadınlarda cinsel ilişkiye girememenin başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Vajinismus kadınlarda ilk gece korkusu, cinsel fobi olarak bilinmektedir. İstem dışı gösterilen bu reaksiyonun yan etkileri arasında titreme, çarpıntı, panik atak belirtileri, terleme gibi durumlara sıkça rastlanmaktadır. Günümüzde 3 gün gibi kısa sürelerde vajinismus tedavisi uygulanarak rahatsızlık duyan kişiler için kalıcı çözümler üretilmektedir.

Cinsel İsteksizlik Nedir? Neden Olur?

Cinsel isteksizlik, cinsel soğukluk adıyla da bilinmektedir. Birliktelik sırasında isteğin oluşmaması, birliktelik sıklığının günden güne azalması ve bu durumdan kaçınır hale gelmek, beraberinde ciddi kaygılar yaşamak cinsel isteksizliğin en belirgin alametleri arasında yer almaktadır. Bu problem ergenlikten itibaren nüksedebileceği gibi sonradan da oluşabilmektedir. İstisna durumlarda da bazen görülüp bazen de görülmemektedir. Bunun ileri boyutu da cinselliği çağrıştıran her şeyden nefret etme, tiksinme durumunun ortaya çıkmasıdır. Buna cinsel tiksinti bozukluğu da denilmektedir. Bu sorun günlük hayatta yaşanan aşırı stres, maddi konular, aile yakınlarının durumları ve bulunulan ortamın sahip olduğu özelliklere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Cinsel İsteksizlik Bir Hastalık mıdır?

Gerek kadın, gerekse erkeklerde görülebilen cinsel isteksizlik partnerlerin yaşadığı olumsuz duygulardan kaynakladığı için buna hastalık demek uygun düşmez. Uzmanlar bunu kadın ve erkek arasında yaşanan uyum bozukluğu olarak tanımlamaktadır. Çiftler arasındaki uyum sağlanır, korkuların üstesinden gelinirse tüm sorunların ortadan kalkacağı bilinmektedir. Cinsel isteksizliği hastalık olarak görmek kişileri bir bilinmezliğin içerisine iteceği için durumun ilişki boyutunu değerlendirmek en sağlıklı olanıdır. Cinsel isteksizlik sorununun üstesinden gelmek için cinsel terapistten destek almak çiftlerin aralarındaki uyumu tekrardan keşfetmelerine yardımcı olacaktır.

Erkeklerde ve kadınlarda cinsel ilişkiye girememe, en çok cinsel isteksizlik kaynaklı olduğu için terapistten destek almak oldukça fayda gösterecektir.

  • erkeklerde cinsel ilişkiye girememe nedenleri
  • kadınlarda cinsel ilişkiye girememe nedenleri
Yorumlar
Dilek Çobanoğlu İlk evlendiğim zamanlar cinsel ilişkiye girememe sorunlarım vardır. İstemsiz olarak kendimi kasıyordum. Buna sanırım vajinismus deniyor. Daha sonra doktora gittim ve tedavi gördüm. Evliliğim şuan sorunsuz bir şekilde devam ediyor. Bu sorun birçok kadında var. Mutlaka destek alın derim. cevapla
yorum yaz
Gaz Sancısı Neden Olur, Nasıl Geçer?