Yaşam 11 Nisan 2021 - 08:50:10

Iza Buğdayı Faydaları Nelerdir? Nerede Satılır?

Iza Buğdayı Faydaları Nelerdir? Nerede Satılır?

Iza buğdayı; protein, amino asit, mineral ve karoten açısından zengin, yaklaşık olarak 10 bin yıldır bilinen ata buğdayı olarak ifade edilen ve genetiğini koruyan bir besindir. Iza buğdayı faydaları hakkında bilgi almak için yazımızı okumaya devam ediniz.

Iza Buğdayı Faydaları Nelerdir?

10 bin yıldır genetiğini koruyan ıza buğdayı 14 kromozomlu, tanesi bir yada birkaç kavuzla kaplı olan buğday çeşididir. Besin değeri oldukça yüksek olan iza buğdayı, son derece zengin bir besindir. Çinko, bakır, demir, selenyum ve protein barındırmaktadır. Bolu yöresine ait olan bu buğday, kurakluğa ve soğuğa karşı dayanıklıdır. Bu buğdayın ekilmesi için Bolu yöresinde birtakım pilot bölgeler belirlenmiştir. Protein bakımından ekmek ve makarnalık buğdayların her birinden zengin olan iza buğdayı %16,2 -28,5 arasında protein içermektedir. Ayrıca 2 kat daha fazla karotenoid ve 4 kat daha fazla lutein barındırmaktadır.

Düşük glisemik indekse sahip olan iza buğdayı, özellikle şeker hastaları için oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra yaşlanmaya bağlı olarak görülen sarı nokta hastalığının önlenmesini de sağlamaktadır. Hem protein hem de antioksidan açısından zengin olan iza buğdayı bulguru, ekmeği, makarnası, eriştesi ve bozası yapılabilir ve pek çok besinin içerisinde yer alabilmektedir. Saflığını korumuş olan iza buğdayı tohumu, ülkemizin ekonomik değeri için önemlidir.

Iza Buğdayı ve Siyez Farkı Nedir?

Siyez buğdayının yerini alabileceği düşünülen iza buğdayı birçok faktörde siyezden daha besleyicidir. Yaklaşık olarak 1 kilo siyezin demir oranı 29.3 miligram kadardır. İza buğdayının ise demir oranı 42.8 civarındadır. Protein açısından değerlendirildiğinde de siyez buğdayından daha yüksek değerlere sahiptir. Bununla birlike fenolik değeri de iza buğdayına göre daha azdır. Gluten değeri de aynı şekilde iza buğdayının daha düşüktür. İza buğdayı gluten değeri %8-15 arasındadır.

E vitamini bakımından zengin olan iza buğdayı, besin değeri bakımından da yüksek oranlara sahiptir. Iza buğdayı unu diğer unlara göre de farklıdır. Bundan dolayı ekmek ya da makarnasının lezzeti, besleyiciliği farklıdır.

İza Buğdayı Nerede Satılır?

Ülkemizde üretimi devam eden ve iza buğdayı ekmek, makarna haline getirilerek satılabilmektedir. Bu buğdaydan yapılan her besinin içeriği oldukça yüksektir. Gerek buğdaydan gerekse makarnasından ve unundan internet üzerinden satın alabilirsiniz. Fiyat olarak diğer buğdaylara göre daha farklı olmaktadır.

İza Buğdayı Kullananlar Var mı?

Çok eski bir tarihe dayanan iza buğdayı satın alan kişiler bunu pek çok tarif içerisinde kullanmaktadır. Özellikleri ve faydaları sayesinde günümüzde kullanımının daha da fazla artırılması istenmektedir. Buna yönelik birtakım çabalar sarf edilmektedir. Fonksiyonel anlamda besleyiciliği yüksek olduğu için obezite, göğüs ve akciğer kanseri, sindirim problemleri ve kolesterol için şifalıdır. Bundan dolayı da kullananların memnun kaldığı gözlemlenmektedir.

  • ıza buğdayı
  • ıza buğdayı faydalaru
  • iza buğdayı bulguru
  • ıza buğdayı ve siyez
  • iza buğdayı gluten
  • ıza buğdayı unu
  • ıza buğdayı nerede satılır
  • iza buğdayı kullananlar
  • iza buğdayı satın al
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Bele Kum Saati Görünümü Veren Korse ile Bel Şekillendirme