Yaşam 30 Temmuz 2021 - 14:40:22

Benli Pancar Otu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerede Bulunur, Nerede Satılır?

Benli Pancar Otu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerede Bulunur, Nerede Satılır?

Doğada kendiliğinden yetişen ve tam bir şifa kaynağı olarak tanımlanan benli pancar; dere kenarlarında ya da sulak yerlerde bulunan bir bitki türüdür. Yazımızın içeriğinde benli pancar otunun faydaları başta olmak üzere hakkında pek çok bilgiye sahip olabilirsiniz.

Benli Pancar Otu Nedir?

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz benli pancar otu, Giresun ilimizin hemen her yerinde yetişme özelliği gösteren ve özellikle basur aşta olmak üzere pek çok hastalık için şifalı olan bir bitki türüdür. Yapraklarında lekeleri olduğu için yöre halkı tarafın beyli ve benli pancar demektedir. Pek çok yemeğin içerisinde katılarak kullanılabilen beyli pancar otu özellikle lahana diblesine eklenmektedir. Bunun yanı sıra yaprakları kurutularak çay şeklinde de kullanılabilmektedir. Yörede uzun zamandır benli pancar otu basur şikayetleri için şifalı etkileri ile kullanılmaktadır.

Benli Pancar Otunun Faydaları Nelerdir?

Genel anlamda hemoroid yani basur hastalığı için kullanılan benli pancar otu henüz farmakolojik olarak incelenmemiştir. İçerisindeki etken maddesi, basur nedeniyle anüs çevresinde meydana gelen şiddetli ve kaşıntılı rahatsızlık hissinin giderilmesi için etkili olmaktadır. Yaprakları kurutularak çay şeklinde demlendiğinde ve içildiğinde basura iyi gelmektedir. Benli pancar otu çayının sabah aç karnına içilmesi önerilmektedir. Yöre haklı uzun zamanlardan beri basur şikayetleri için bu otu kullanmaktadır. Basur haricinde de bağışıklık sisteminin güçlenmesi için pek çok fayda sağladığı belirtilmektedir.

Benli Pancar Otu Nerede Bulunur?

Ülkemizde Doğu Karadeniz illerimizden birisi olan Giresun'da yetişen benli pancar otu, genel olarak bu ilin her yerinde bulunmaktadır. Genel olarak sulak yerlerde ve dere kenarların bulunmaktadır. Yaz aylarının gelmesi ile birlikte toplanmaktadır. Sulak iklimi seven bu bitki aynı zamanda ılık havaya da ihtiyaç duymaktadır. Bu özellikleri sayesinde Giresun ilimizde sıklıkla bulunmaktadır.

Benli Pancar Otu Nerede Satılır?

Genel olarak Giresun'da yaz aylarında bu bitkiye sıklıkla rastlamak mümkündür. Bunun yanı sıra internet üzerinden sipariş verilebilmektedir. Çoğunlukla kurutulmuş yaprakları satın alınır ve çay şeklinde tüketilir. Benli pancar otu kullananlar hemoroid şikayetlerinin azalması konusunda etkili olduğunu belirtmektedirler.

  • benli pancar otu
  • benli pancar otu nedir
  • benli pancar otu basur
  • benli pancar otunun faydaları
  • benli pancar otu çayı
  • benli pancar otu nerede bulunur
  • benli pancar otu nerede satılır
  • benli pancar otu kullananlar
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Diyet Kek Tarifi Nedir? Yapılışı Nasıl Olur? Kaç Kaloridir?