Üçlü test nedir? Neden yapılır? Aç karnına mı tok mu yapılır?

Üçlü test nedir? Neden yapılır? Aç karnına mı tok mu yapılır?

Gebelik döneminde yapılan testler hem gebelik döneminin devamı hem de sonrasında doğum ve bebeğin yaşamı için büyük önem taşımaktadır. Bu doğrultuda teknolojinin tıp alanına kattıkları sayesinde sürekli olarak hamile bayanlar üzerinde yapılan testlerin sayısı da artmaktadır. Bu testler genel olarak bayanların kendileri ve bebekleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlarken sağlık açısından da çok büyük önem taşımaktadır. Üçlü test olarak isimlendirilen test bu işlemler arasında yer alırken son derece önemlidir. Her ne kadar bu testin yapılması mecburi olmasa da çok sayıda kişi bu testi uygulayarak bilgi sahibi olmaktadır.

Üçlü test nedir?

Hastanelerin tamamında yapılabilen bu test bebeklerde yaşanacak olan ciddi sağlık sorunlarının önceden bilinmesini sağlamaktadır. Kromozomlarda eksik ya da fazla olması çok ciddi sorunların ortaya çıkmasına sebep olurken bu test ile bebeğin kromozom sayılarındaki farklılıklar ortaya çıkabilir. 21 kromozoma sahip olan bireyler down sendromu olarak bilinen hastalığa sahip kişilerdir. Bu kişilerde zeka geriliği ya da belirli organlarda orantısız büyümeler olabilir. Bu sebeple de kromozom sayısı 21 olarak doğan bireylerin ve ailelerinin hayatları oldukça zor geçecektir. Günümüzdeki teknoloji bunun önceden bilinmesini sağlarken sonrasında alınacak olan kararlar ailelere bırakılmaktadır. Bu test ile birlikte buna ek olarak 18 kromozomlu olma hastalığı olan Edward sendromu da öğrenilmektedir. Bu rahatsızlık da aynı kötü etkileri göstermektedir. Yalnızca bu iki rahatsızlığın belirlendiği testler tıp alanında ikili test olarak adlandırılır. Uzun süre bebekler ve anneler üzerinde bu test uygulanırken günümüzde üçlü test ile birlikte farklı bir hastalık da eklenmiştir. Artık halk arasında bebeğin sırtında açıklık olması olarak tabir edilen rahatsızlık da öğrenilebilmektedir. Bu rahatsızlık doğrultusunda bebeklerin sırt kısmındaki kemiklerin düzensiz bir şekilde oluşumu gözlemlenmektedir. Fiziksel açıdan çok büyük zorluklar doğuran bu rahatsızlığın olması da aileyi ve bebeği ciddi şekilde etkileyecektir. Bu 3 hastalığın belirlenmesi için bu test yapıldığında teste üçlü test adı verilmiştir.

Nerede yapılır?

Bu test devlet hastanelerinin çoğunda yapılabilirken özel hastanelerde de ailelere sunulmaktadır. Yasal açıdan bu testi yaptırmanın bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak uzmanlar her zaman ailelerin olası bir rahatsızlık konusunda ailelerin haberinin olması gerektiğini düşünmektedir. Aileler de bebek konusunda son derece merak içerisinde olduklarından her ayrıntıyı öğrenmek isterler. Bu testler sayesinde bebeklerinin bu seviyede ciddi bir rahatsızlığının olup olmadığını rahatlıkla öğrenen aileler eğer çocuğu doğurmak isterlerse buna göre bir hayat için kendilerini hazırlarlar. Buna ek olarak isteyen bireylerin çocuklarını doğru dönemde aldırma şansları da olabilecektir. Aileler için çok zorlayıcı geçecek olan hayat bebeklerin kendisi için de oldukça zor olacaktır. Tüm etmenleri düşünen kişiler üçlü test sonuçlarına göre kararlarını vererek gerekli adımları atarlar.

Üçlü test nasıl ve ne zaman yapılır?

Bu test yapılırken anneden belirli miktarda kan alınması yeterli olacaktır. Diğer birçok test için alınan kan miktarı bu test için de yeterli görülmektedir. Testlere girmeden önce değerlerde bir anormalliğin görülmemesi için annelerin aç olması istenmektedir. Tüm gıdalar testlerin farklı sonuçlar ortaya koymasına sebep olmaz. Ancak doktorlar yenilen gıdaların tamamının etkisini takip edemeyeceğinden testlerden önce anneler aç karınla sağlık merkezlerine gelmesini isteyecektir. Bunun sonrasında alınan kan örnekleri ile üçlü test yapılırken sonuçlar en kısa sürede ortaya çıkmaktadır. Bu test hamileliğin 16. ile 20. Haftalarını kapsayan dönem içerisinde yapılabilir. Devlet hastaneleri bu test için ücret almazken özel hastanelerde de çok yüksek bedeller talep edilmemektedir.

Üçlü test yaptırmak bebeğe zarar verir mi? bu testi yaptmak zorunlu mu? yapmasak ne olur? Bir de ne zaman kadar yapılması gerekiyor acaba?
Üçlü test niçin yapılır? Sonuçları ne olmalı? Devlet hastanesinde yapılıyor mu acaba? Genelde herkes yaptırıyor diye biliyorum zararı olsa sanırım istemezler bu testleri. Test...