Sağlık

Emziren Anne Nasıl Zayıflar?

10 Ekim 2017 - 16:02:52
Emziren anne nasıl zayıflar?

Anne sütü, insanların hayatındaki en önemli besin kaynaklarından birisidir. Birçok ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de anneler bebeklerini 1,5-2 yaşına kadar emzirirler.

Anne Sütünün Önemi Nedir?

Bebeklerin ilk 6 ay anne sütü ile beslenmesi gerekli olurken bu süre içerisinde farklı gıdalar alınmamaktadır. Bu sebeple de annelerin beslenmesinden direkt olarak bebeğe geçen vitamin ve mineraller bebeğin hızlı bir biçimde büyümesini sağlamaktadır. Genel olarak bu süreç içerisinde bayanların sürekli yemek yemesi önerilir. Ancak bu çok doğru bir tercih değildir. Hamilelik döneminde de aynı durum geçerli olurken bayanların günde 500-600 kalori alması yeterli olacaktır.

Hamilelikte Kilo Alımı Nasıl Olmalı?

Hamilelik dönemlerinde bayanlar kendi vücut yapılarına göre farklı miktarlarda kilo alır. Genel olarak hamilelik döneminde alınan kilolar9 ile 12 kg. arasında olmaktadır. Ancak bunun üzerine de çıkılan birçok doğum görülebilmektedir. Bu sebeple de anneler aldıkları bu kiloları doğumdan sonra hızlı bir biçimde vermek ister. Ancak bu durum bebek emzirdikleri için çok doğru bulunmaz. Birçok anne, sütünün kesileceğinden ya da yeteri kadar besleyici bir halde olmayacağından endişelenir. Ancak bu endişeler yersizdir ve anne emzirme dönemi içerisinde de kilo verebilmektedir. Vereceği kilonun belirli bir miktarı olurken bu miktarın üzerine çıktıktan sonra riskler başlayabilmektedir.

Emzirme Döneminde Kaç Kilo Verilir?

Emzirme dönemi içerisinde bayanların haftalık olarak yarım kilo vermeleri doğru görülmektedir. Bu miktar, bayanların hiçbir yönden olumsuz etkilenmesini sağlamamaktadır. Bayanlar sağlıklı bir şekilde bebeklerini emzirirken kendi vücutları da belirli rahatsızlıkların içerisinde olmamaktadır. Haftada yarım kilo veren anneler ayda toplamda 2 kilo verirler. Bu olabilecek en uygun miktardır. Böylece ilk 4 ay boyunca alınan kiloların tamamına yakını verilmiş olacaktır. Ancak bu işlem için çok ağır diyetlerin yapılması ya da çeşitli yapay ürünlerin kullanılması doğru değildir. Annelerin bebeklerini emzirmek için harcadıkları enerji her gün 500 ile 700 kalori arasında değişmektedir. Fazladan harcadıkları bu kalori onların kilo kaybetmesini sağlayacaktır. Ekstra bir işlem yapmalarına gerek olmamaktadır.

Emzirme Döneminde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Emziren annelerin iki kişilik yemesi gerekir tezi son derece yanlıştır. Bayanlar bebeklerini emzirebilmek için gerek duydukları enerjiye çok rahat bir şekilde ulaşabilirler. Buna ek olarak sütlerinin kesilmemesi için de iki kişilik yemek yemelerine gerek yoktur. Bunun yerine bayanların doğru besinler ile beslenmeleri çok daha uygun bir durum olacaktır. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan ürünleri tüketen bayanlar hiçbir sorun yaşamadan hem hamilelik hem de sonraki emzirme dönemlerini geçirebilir. Genel olarak kalsiyum, protein, A, B, C ve E vitamini içerikli ürünlerin tüketilmesi önerilmektedir. Yüksek oranda yağ ve karbonhidrat tüketimi çok olumlu sonuçlar ortaya çıkarmamaktadır.

Yorumlar
Zeynep Kırbay 03 Ekim 2017 - 16:15:33 Emzirme döneminde kilo vermek için nasıl beslenmek gerekiyor? cevapla
Ayşe Can 27 Ağustos 2018 - 17:01:47 Emzirme döneminde kilo vermek için zayıflama çayı içilir mi? Bebeğim 5 aylık ve emiyor. ama ben bu süreç içerisinde kilo almaya devam ediyorum. Doğum kilolarımı da veremediğim için rahatsız oluyorum. Ne yapmam gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: