İkili test nedir? Zorunlumu? Fiyatı ne kadar? Ne zaman yapılır?
Sağlık

İkili Test Nedir? Zorunlu mu? Fiyatı Ne Kadar? Ne Zaman Yapılır?

11 Eylül 2017 - 21:05:30

İkili test; gebelik döneminde anne karnındaki bebeğin kromozom sayısını ve varsa hastalıklarını öğrenmeye yardımcı olan bir uygulamadır.

İkili Test Nedir, Ne Demek?

Gebelik döneminde hem anne hem de bebek üzerinde çok sayıda test yapılmaktadır. Bu testeler genel olarak ailenin çeşitli problemler hakkında önceden hazırlıklı olmasını amaçlar. Doğum anında yaşanacak zorluklar, bebeğin herhangi bir hastalığının olup olmayışı ya da gebelik süresi içerisinde ortaya çıkacak olan durumlar testlerde belli olmaktadır. İkili test de bu testlerden birisi olurken bebeklerde kromozom sayısından kaynaklanan hastalıkların olup olmadığını kontrol etmektedir. Bu test sonucunda bebeğin normalin dışında 18 ya da 21 kromozomu olduğu incelenmektedir. 21 kromozomu olan bireyler Down sendromlu olarak nitelendirilirken 18 kromozomlu bireylerin rahatsızlığına Edward sendromu denmektedir.

İkili Test Ne İşe Yarar?

Kromozom sayısındaki farklılıklar bireylerde belirli oranda zeka geriliğine ve bazı organlarda anormal gelişimlere sebep olmaktadır. Birçok kişi bu rahatsızlıklardan haberdar olduğu için bebekler üzerinde test yapılarak bu rahatsızlıkların olup olmadığı belirlenir. Eğer gebelik süresi içerisinde bu rahatsızlığa sahip bir bebeğin fark edilmesi sonrasında bebeğin aldırılması gündeme gelebilmektedir. Bu tamamen ailelerin verecekleri bir karar olmaktadır. Bu sebeple de ikili test son derece büyük önem taşımaktadır. Bu testlere halk arasında zeka testi de denmektedir. Ancak bu testlerde bebeğin zekası ölçülmez. Yalnızca test sonucunda zeka geriliği olup olmadığı konusunda bir sonuç ortaya çıkmaktadır. Buna ek olarak doktorlar bebeğin zeka düzeyi hakkında bir bilgiyi aileye verememektedir.

İkili Test Ne Zaman Yapılır?

Gebelik sürecinin 11. haftası ile 14. haftası arasında bu testin yapılması uygundur. Bu test yapılırken anneden kan alma işlemi gerçekleşmektedir. Bu işlem diğer birçok testte de yapılan standart kan alma işlemidir. Kan alındıktan sonra kandaki belirli değerler incelenmektedir. Bu incelemelere ek olarak annelerin yaşı ve belirli özellikleri eklenerek bilgisayar ortamında bu değerler formüle edilir. Bu işleme ikili test adı verilmektedir. Günümüzde gerçekleştirilen bu işlemlere bebeğin ense kalınlığı değeri de eklenmektedir. Bu değer ile birlikte ortaya çıkan sonuçların doğruluk oranı çok daha yüksek olacaktır. Ense kalınlığının da dahil edildiği yeni teste kombine test adı verilmektedir. Yapılan ikili testin ardından çocuklarda bir kromozom rahatsızlığının olup olmadığı %65 oranında belirlenmektedir. Buna karşın kombine test uygulanırsa bebeklerde yaşanan rahatsızlık %85 oranında doğru sonuç vermektedir. Yapılan her iki test de Down sendromlu bebeklerin tamamını belirleyememektedir. Bazı durumlarda normal gözüken bebeklerin doğumdan sonra Down sendromlu olduğu görülebilmektedir.

İkili Test Sonucu Yorumlama

Her iki rahatsızlık için belirli risk sınırları belirlenmişken bu test sonucunda ortaya çıkan değerler bu sınırlar ile karşılaştırılarak karar verilir. Down sendromu risk sınırı 1/270 olarak belirlenmiştir. Bu değerin üzerinde çıkan her değer Down sendromu için yüksek risk oluşturmaktadır. Testlerde çıkan 1/200 ya da 1/185 değerleri yüksek risk sınırları olarak görülür. Edward sendromu için ise risk sınırı olarak 1/100 belirlenmiştir. Bu değerden daha yüksekte çıkan değerler çocuklar için risk faktörü oluşturmaktadır.

İkili Test Fiyatı Nedir? Zorunlu mu?

Birçok kişinin yaptırdığı ikili test yasal olarak zorunlu bir test değildir. Ancak cinsiyet öğrenme testleri gibi ailelerin bu testleri yaptırması önerilmektedir. Aksi halde hazırlıksız yakalanılan durumlar çok daha kötü sonuçların doğmasına sebep olabilir. Sağlık sigortası bulunan kişiler devlet hastanelerinde bu testi ücretsiz olarak yaptırabilmektedir. Buna ek olarak kişiler özel hastanelerde bu testi yaptırmak isterse test için 100 ile 150 TL arasında bir bedel ödemeleri yeterli olmaktadır. Bu işlemler oldukça kısa süre alırken hemen aileler bebeklerinin sağlık durumu hakkında bilgi sahibi olabilirler. Bunun sonrasında ise farklı bir süreç başlayacaktır.

Yorumlar
Rukiye Öğün 07 Eylül 2017 - 18:02:29 İkili test ne zaman yaptırılmalı? İkili testi yaptırırnca 3 lü teste de gerek olur mu?cevapla
Bahar Coşar 26 Ekim 2017 - 12:24:28 ikili test yapan devlet hastaneleri nelerdir? Bide bu test gerekli mi acaba? Yaptırmasak bir sorun oluyor mu? Sonucu neye işaret ediyor? İlk hamileliğim ve bu yüzden çok bilgisizim. Yaptıranlar varsa bana bu konu hakkında bilgi verirse sevinirim.cevapla
Şeyda Solmaz 08 Şubat 2018 - 17:21:40 İkili test nasıl yapılır? Sonuçları nasıl olmalı? Hamileliğin kaçıncı ayında yapılması gerekiyor? Fiyatları ne kadar? 2018 yılında fiyatı arttı mı acaba? Bide bu testi yaptırmak zorunlu mu? Yaptırılmasa ne olur?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: