Sağlık 03 Eylül 2021 - 08:28:39

Uykuda İdrar Tutamama Nedir? Uykuda İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uykuda İdrar Tutamama Nedir? Uykuda İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uykuda idrar tutama yaşlanma gibi çeşitli etkenlerin ortaya çıkmasından dolayı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Uykuda İdrar Tutamama Nedir?

Yetişkin bir kişinin uykudayken idrarını kaçırması hormonal dengesizliklerden dolayı oluşabilir. Vücut uykuda iken idrar üretiminin azaltılmasını ADH bildirir. Vücut yeteri miktarda ADH üretemediği zaman idrar torbasında depolanmakta olan yüksek seviyedeki idrar tutamama noktasına gelir ve kişi altını ıslatır. Kişi altını ıslatmaya başladığı zaman hekim muayenesi gerekir. Yetişkin kişilerde genellikle bu sorun yaygın değildir. Fakat uyku apnesi, prostat genişlemesi, sinir hastalığı ve benzeri durumlar bireyin bu sonuçla karşılaşmasına neden olabilir.

Şeker Hastalarında İdrar Kaçırma Neden Olur?

Şeker hastalığının varlığı neden olarak gösterilir. Şeker hastası şekeri normal bir şekilde işleyemediği için aşırı seviyede idrar üretilebilmekte ve kişi bu yüzden altına kaçırabilmektedir. Çeşitli ilaçların kullanılması alta kaçırma sorununu ortaya çıkarabilir. Alkol almak, fazla kahve tüketmek çok fazla idrar üretimine neden olur. Dolayısı ile uyumadan üç saat önce bu içeceklerin tüketilmesi bırakılmalıdır.

Uyku İlacı İdrar Kaçırmaya Neden Olur mu?

Çok fazla bilinmese de uyku ilacı kullanmak idrarın kaçırılmasına yol açabilir. Uyku ilacı alan kişi ilacın etkisinden dolayı uyanamayabilir ve gece altına kaçırabilir. Alınan ilacın dozajı doktor tarafından belirtilmelidir. İdrar yolu enfeksiyonu da bu sorunun nedeni olarak gösterilmektedir. Bunun dışında endişeli, kaygılı ve stres altında olmak geceleri alta kaçırma sorununu doğurabilmektedir. Bazı araştırmalarda altını ıslatmanın nedeni olarak genetik faktörlerden kaynaklı olduğu belirtilmiştir.

Gece Altına Kaçırma Nasıl Önlenir?

Kafein ve alkol tüketimine ara verilebilir ya da bu tarz içeceklere sınırlama getirilebilir. Kafein gibi içecekler idrar torbasını tahriş ettiği için sürekli olarak idrara çıkma isteği ortaya çıkar. Akşamları alkol ve kafeinli içecekler tüketilmemelidir. İdrarın kaçırılması alkol etkisinden kaynaklandığı için bu içeceğe belirli bir sınır mutlaka getirilmelidir. İdrar torbasını boşaltmak için belirli bir hatırlatıcı kullanılabilir. İki saatte bir yapılan idrarla ilgili ajandaya not düşülebilir. Uyumadan önce tuvalete gidilir ise kişi gece boyunca daha rahat uyur. Uykuda idrar kaçırma tedavisi için yatak takımı su geçirmeyen bir bezle kaplanmalı ve doktora başvurulmalıdır.

Uykuda İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çoğu birey yaşadığı bu sorundan dolayı utandığı için doktora gidemeyebilir. Fakat sağlıkla ilgili olan olumsuz durumların çözümü için çekinmeden doktora gidilmesi gerekir. Doktor çoğu zaman mesane rutiniyle alakalı sorular yöneltir. Kişi tükettiği sıvı miktarını, hangi aralıklarla tuvalete gittiğini bilmelidir. Yaşam şeklinde değişikliğe gitmek tedavi yöntemlerinden biridir. Bunun için sıvı tüketimini kontrol edebilirsiniz. Tüketilen sıvı oranına kısıtlama getirilebilir. Sıvı gıdalar akşam yemeği veya öncesinde tüketilebilir. Vücut ihtiyaç duyduğu sıvıyı bu süreçte alır ve idrar torbası gece çok fazla sıvı tutmamış olur.

  • uykuda idrar tutamama
  • uykuda idrar kaçırma tedavisi
Yorumlar
Özlem Kılıçaslan Çocuğumda uykuda idrar tutamama ve kaçırma sorunu var. Bunun için ne yapmamız gerekiyor bilmiyorum. Her gün değil ama haftada 2-3 kere oluyor. Son birkaç haftadır oluyor doktora götüreceğim. Psikolojik olabilir mi diye düşünüyorum. cevapla
Neriman Savaş İlk uykusunda kulağına sen artık büyüdün abi oldun artık altını ıslatma diye telkin ederseniz çok faydalı olacaktır. Ben oğluma yaptım bir hafta kadar sonra artık yapmamaya başladı. Yalnız kulağına fısıltı şeklinde telkini yapın seni çok seviyorum demeyide ihmal etmeyin cevapla
yorum yaz
Gözenek Temizlemek İçin Buhar Yöntemi Nasıl Yapılır?