Cranberry nedir? Turna yemişi (cranberry) zayıflatırmı? Ne kadar tüketilmeli?
Sağlık

Cranberry Nedir? Turna Yemişi (Cranberry) Zayıflatırmı? Ne Kadar Tüketilmeli?

25 Nisan 2018 - 19:43:42

Yemiş anlamında olan cranberry, Karadeniz bölgesinde yetişen ve zayıflatma etkisi olan bir bitkidir.

Cranberry Nedir, Ne Demek?

Halk arasında kızılcık denilen bu bitkinin İngilizce söylemi cranberry olarak bilinir. Yaban mersini bitkisine benzeyen bu meyve farklı bir çeşittir. Acı bir tadı vardır ve kurutma işlemi ile tatlandırılmaktadır. Tatlandırılmış bir türdür ve kırmızı renge sahiptir. Bu özelliklerinden dolayı ise şeker hastası olan kişilere tavsiye edilen bir bitki değildir. Bitkinin yapısında yağ asidi, protein ve karbonhidrat bulunur. Lif oranı yüksektir. Bu özelliklerden ziyade bitkinin içeriğinde B1, A1 vitamini, C vitamini, fosfor, kalsiyum, niasin, riboflavin, thiamin vardır. Zengin içeriğe sahip olan bitki çeşitli hastalıklar ile mücadele etmektedir. Bu meyvenin aynı zamanda zayıflatma etkisinin olduğu söylenmektedir. Bazı insanlar kilo kaybetmek için kızılcık tüketmektedir.

Cranberry Faydaları Nelerdir? Turna Yemişi Zayıflatırmı?

  • Taze meyve olarak sıklıkla tüketilir. Kan şekerini düşürür ve kandaki şeker oranını düzenlemektedir.
  • Kalsiyum oranı fazla olduğu için kemik gelişimini pozitif anlamda etkilemektedir. Romatizmal rahatsızlıkların meydana gelmesini engellemektedir. Kemik sistemine katkı sağlamaktadır.
  • A ve C vitamini açısından zengin bir besindir. Ağız içinde meydana gelen iltihaplanmaları engellemektedir.
  • Antioksidan oranının fazla olması bitkinin faydaları arasında yer alır.
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkısı vardır.
  • Omega3 açısından oldukça zengindir. Hatta gün içinde ihtiyaç duyulan omega3 oranının doğal bir şekilde karşılanmasını sağlamaktadır. Doğal ve fiyatı uygun olduğundan dolayı tercih edilmektedir.
  • İçerisinde birbirinden yararlı vitamin ve mineraller vardır. Bunlar B1, A1, C vitaminleri, fosfor, thiamin, fosfor, riboflavin, kalsiyum, nisasin olarak ifade edilir.
  • Karbonhidrat ve protein oranı yüksek bir meyve türüdür.
  • Kalsiyum bakımından zengin olduğu için hastalıkların meydana gelmesini engelleme özelliği bulunur. Eklem sıvısının azalma durumunu engellemektedir. Ayrıca iskelet, kemik sistemini korumaktadır.
  • Anti-bakteriyel açıdan etkili bir meyve olarak ifade edilmektedir.

Cranberry Ne Kadar Tüketilmeli? Nasıl Kullanılır?

Taze bir şekilde rahatlıkla tüketilebilmektedir. Fakat bu meyvenin taze halinin tadı acıdır. Ancak kurutulan hali ile acı tat giderilir. Bu yüzden acı halde her insan tüketemeyebilir. Cranberry kurutulduğu zaman tatlı bir lezzete eriştiği için rahat bir şekilde tüketilebilmektedir.

Cranberry Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Bitkinin faydalarının olması kadar zararları da bulunmaktadır. Meyve kurtulduğu zaman bir nevi tatlandırılmaktadır. Hal böyle olunca şeker hastaları meyvenin kurumuş halini tüketememektedirler. Meyvenin kuru halinin şekeri yükseltme ihtimali bulunmaktadır. Bilinçsiz bir şekilde tüketildiği zaman ise görme sorunlarına yol açabilmektedir. Bu yüzden meyvenin kuru veya taze halinin az oranda tüketilmesi gerekir. Bitkinin içeriğinde strefavin isminde bir madde bulunur. Bu maddeden dolayı meyvenin aşırı bir şekilde tüketilmesi bilinç kayıplarının meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bu durumların göz önünde bulundurulması ve normalden fazla tüketilmemesi gerekir. Turna yemişi yani diğer ismi ile cranberry doktora danışarak tüketilmelidir.

Yorumlar
Yağmur Taşçı 25 Nisan 2018 - 19:53:42 Cranberry suyu nasıl yapılır? Bunun bizdeki adı kızılcık olarak geçiyor sanırım. Köyler bu meyve çok oluyor. Bunun suyunu nasıl yapabilirim? Nasıl içebilirim? Meyvesini ya da kurusunu nereden bulabilirim? cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: