Yaban mersini çayı zayıflatırmı? Nasıl demlenir? Tarifi ve hazırlanışı
Zayıflama

Yaban Mersini Çayı Zayıflatırmı? Nasıl Demlenir? Tarifi ve Hazırlanışı

25 Nisan 2018 - 14:03:33

Birçok kişinin tükettiği, yağ seviyesini düşüren ve sağlığa çeşitli faydaları olan yaban mersini çayı zayıflamaya etkisi olan güzel bir içecektir.

Yaban Mersini Çayı Zayıflatırmı?

Yapılan birçok araştırmaya göre yaban mersininin zayıflattığı yönünde bilgiler bulunmaktadır. Yaban mersini yağ oranını düşüren bir besindir. Bu besinin çayı kuru meyve ve yapraklarından yapılmaktadır. İshal giderici özelliği olan bu çayın zayıflama konusunda çok fazla tüketildiği söylenebilir.

Yaban Mersini Çayının Faydaları Nelerdir?

Regl dönemini düzene soktuğu ifade edilmektedir. Ayrıca kadınların regl döneminde yaşadığı stresi azaltma etkisi bulunmaktadır. Bu çayın antibiyotik etkisi bulunmaktadır. Yağların vücuttan atılmasını sağladığı gibi antioksidan özelliği mevcuttur. Bu sayede kilo problemi olan birçok kişi bu meyvenin özelliklerinden ve faydalarından yararlanabilmektedir. Taze bir şekilde bu meyveyi tüketmek kanın temizlenmesine yardım eder. Lif oranı yüksek olduğu için sindirimi düzenlemektedir. Daha çok zayıflamak için kullanılan bu bitkinin pektin içeriği fazladır. İnsan sağlığı için sayısız faydaları olan yaban mersini çayı bol bol tüketilebilir.

Yaban Mersini Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılır?

İnsanlar zayıflamak için düzenli diyetler yapmaktadırlar. Diyet listelerinin içerisinde bu meyve sıklıkla yer alır. Sağlıklı ve değerlidir. Sakinleştirme özelliği vardır ve kabızlık sorununu engeller. İnsan vücudu için birçok yararı bulunur fakat çoğunlukla zayıflamak isteyenler tarafından tüketilir. Zayıflamak için tüketilme tarzı çay olarak karşımıza çıkar. Kuru meyve ve yapraklardan çayı hazırlanır. Hazırlanan çayın zayıflatma özelliği olduğundan dolayı sıkça tüketilmektedir.

Yaban Mersini Çayı Tarifi ve Hazırlanışı

Çay olarak sıklıkla tüketilen bitkinin meyve ve yaprakları hazırlanmaktadır. Çay kan şekerini düşürmek ve kilo kaybetmek için tüketilebilir. Çayın hazırlanabilmesi için bir yemek kaşığı taze yaban mersini ve yaprakları gerekir. Malzemeler hazır edildikten sonra bir bardak kaynamış suyun içine hazır edilen malzemeler ilave edilir. Karışım yedi ila on dakika kadar demlendirilmelidir. Demleme süresinin uzatılması ise çayın tadının acı olmasına yol açmaktadır. Yaban mersini kuru şekilde kullanılacak ise bir bardak kaynamış suya bir ya da bir buçuk çay kaşığı yaban mersini eklenir. Çayı bu şekilde hazırlamak istemeyen kişiler ise yaban mersinin poşet çaylarını kullanabilirler.

Yaban Mersini Çayının Zararları Nelerdir?

Yaban mersini meyvesinin ve yapraklarının herhangi bir zararının olmadığı söylenebilir. Güvenli olduğu ifade edilen bitkinin yapraklarından alınan özütün yoğun olarak tüketilmesi kas spazmına, fazla kilo kaybedilmesine, ölüme yol açabilmektedir. Bunun nedeni içerdiği tanen ismindeki maddeden kaynaklıdır. Bu bitkinin pıhtılaşmayı önleyen bir özelliği vardır. Bu yüzden adet döneminde meydana gelen kanama durumunun çoğalmasına yol açabilmektedir. Ayrıca yaralanma hallerinde kan normalden daha zor bir şekilde pıhtılaşmaktadır. Dolayısı ile yaban mersini çayının tüketilmesi kan kaybını arttırabilmektedir. Cerrahi işlemlerden önce ve sonra bu bitkinin tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Yaban mersini çayının tüketilmesi için mutlaka hekime danışmak ve izin dahilinde kullanımını tercih etmek gerekir

Yorumlar
İlayda Çakır 25 Nisan 2018 - 14:13:33 Yaban mersini çayı satın almak için ne yapmam gerekiyor? Hazır olarak satılıyor mu? Yoksa kendimiz mi yapmamız gerekiyor? Nasıl demlenir? Kilo verdirir mi? Fiyatını bilen var mı? Çok pahalı mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: