Sigara kilo verdirir mi? Sigara içmek zayıflatır mı?
Sağlık

Sigara Kilo Verdirir mi? Sigara İçmek Zayıflatır mı?

25 Nisan 2018 - 11:13:27

Sağlığa zarar veren ve içerisinde birçok kanserojen madde taşıyan sigara kilo verdirir mi sorusu merak edilen konulardandır.

Sigaranın Zararları Nelerdir? Sigaranın İçinde Neler Var?

Sigara içerisinde yüzlerce zararlı kimyasal madde taşımaktadır. Bu kimyasal maddelerden dolayı metabolizma sistemi iflas eder. Sigara insan vücuduna birçok kalıcı hasar bıraktığı için sigara içmenin hiçbir gerekçesi olamaz. Uzmanlar tarafından sigaranın ne kadar zararlı olduğu ifade edilmektedir. Bunun yanı sıra televizyon reklamları, kamu spotu, köşe yazıları, sağlık kuruluşları gibi birçok çeşitli alanda sigaranın sağlığa zarar verdiğiyle ilgili mesajlar verilmektedir. Sigaranın içindeki nikotin maddesi bağımlılık yapmaktadır. Sigara ile ilgili yapılan çeşitli araştırmaların verdiği bilgilere göre bu zararlı maddenin tokluk hissi verdiği belirtilmiştir. İştah kesme özelliğinin olduğu da söylenmektedir. Kilo verme sürecini kolaylaştırsa da ciltte ve dişlerde lekeler meydana getirmektedir. Bunun yanı sıra kötü hastalıklara kapı açmaktadır. Sigara ile zayıflamak yerine sağlıklı beslenme programları ve spor ile zayıflamak daha doğrudur.

Sigara Kilo Verdirir mi?

Sigaranın bırakılması ile kilo alındığına dair çeşitli bilgiler bulunmaktadır. Fakat bu bilgilerin doğru olduğu söylenemez. Sigaranın içinde kişinin zayıflamasını sağlayan ya da kalori yaktıran bir madde yoktur. Bu yüzden kişi sigarayı bıraksa da kilo almaz. Fakat kişi sigarayı bıraktıktan sonra el alışkanlığından ve stresten kaynaklı olarak zamansız bir şekilde abur cubur tüketebilir. Zamansız olarak tüketilen cips, kola, çikolata, bisküvi gibi paketlenmiş gıdalar kilo almaya yol açar. Burada dikkat edilmesi gereken nokta sigaranın kilo aldırdığı veya verdirdiği değil kişinin psikolojik boşluğundan dolayı yeme isteğinin var olmasıdır. Sürekli yemek belli bir süreden sonra vücutta yağa dönüşür ve kişi kilo alır.

Sigara İçmek Zayıflatır mı?

Sigara ve nikotinin metabolizmayı hızlandırma etkisinin olduğu rivayet edilmektedir. Fakat bu tarz söylemler doğru ve sağlıklı değildir. Nikotinin kilo verdirme özelliği yoktur fakat sigaradan alınan zehrin dışarı atılma sürecinde bir miktar fazla kalori harcanmasını sağlayabilir. Harcanan oran zayıflamayı gerçekleştirmez. Bunun yanı sıra kişi stresten dolayı yediği için daha fazla kilo alımı meydana da gelebilmektedir. Sigara esnasında kişinin aklına yemek gelmemektedir. Fakat uzun süre sigara içmek ve yemek yememek sağlıksız beslenmeye yol açar. Uzun süreli açlıklar daha fazla kiloya yol açtığı için sigara zayıflama anlamında sigara bireye iyilik yapmamaktadır. Sigara sadece yeme arzusunu bastıran kimyasal maddelerden oluşan bir üründür.

Kilo Almadan Sigara Bırakmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Kilo almadan sigara bırakılabilir. Uzman diyetisyene ve hekime başvurmak onların yardımları ile sigarayı bırakmak mümkün olmaktadır. Hem sigara bırakılır hem de fit bir vücuda sahip olunabilir. Önemli olan sigara bırakılmak istendiği zaman veya bırakıldığı süreçte dengesiz, düzensiz, kalitesiz yiyecekler ile beslenmemek gerektiğidir. Sigaranın içinde zayıflama etkisi gösteren bir madde olmadığından dolayı sigaranın zayıflattığıyla ilgili bilgiler doğru olmamaktadır

Yorumlar
Seçil Başoğlu 25 Nisan 2018 - 11:23:27 Sigara içmek almaya engel mi? Sigara içen kişilerin genelde çok zayıf olduğunu görüyorum. Sanırım iştah kesiyor ve bu yüzden kilo alımını engelliyor diye düşünüyorum. Sigarayı bırakınca kilo alınıyor mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: