Sağlık 29 Temmuz 2021 - 19:21:24

Boğaz Ülseri Nedir? Tedavisi Var mı? Belirtileri Nelerdir?

Boğaz Ülseri Nedir? Tedavisi Var mı? Belirtileri Nelerdir?

Boğaz ülseri; yemek yemeyi zorlaştıran ve konuşmayı olumsuz yönde etkileyen, kötü hava koşullarında etkisi iyice artan bir rahatsızlıktır. Boğaz ülseri olanların yorumlarını öğrenmek, bu rahatsızlık hakkında daha geniş bilgilere ulaşmak için yazımızı okumaya devam ediniz.

Boğaz Ülseri Nedir? Nasıl Olur?

Genel olarak mide ülserini biliyorsa olsak da boğaz, yemek borusu ve ses tellerinde de ülser meydana gelebilir. Boğaz ülseri, pek çok nedene bağlı olarak meydana gelebilir ve yeme, içme, yutkunma ve konuşamama gibi durumlara sebep olabilir. Eğer şiddetli bir şekilde değilse kolaylıkla tedavi edilebilir. İleri düzeyde olduğu zaman yaşam kalitesini ve sağlığı olumsuz yönde etkilemektedir. Virüs ve bakteri belirtileri ile karıştırıldığı için kısa süre içerisinde doktor kontrolü gerektiren boğaz ülseri, dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır.

Boğaz Ülseri Nedenleri Nelerdir?

Bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelebilen boğaz ülseri aynı zamanda kanser için uygulanan kemoterapi ve radyasyon etkisi sonucunda da oluşabilir. Pamukçuk benzeri mantar enfeksiyonları ve güçlü etkisi olan virüslerin boğaza yerleşmesi sonucunda görülebilir. Ağız blisterleri olarak bilinen, Coxsackie A virüsünden kaynaklanan herpangina ve viral enfeksiyonlar sonrasında oluşabilir. İltihaplı hastalıklar sonrasında gelişebilir. Ayrıca kanser nedeniyle de olabilir.

Boğaz Ülseri Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak boğaz ülseri meydana geldiği zaman boğaz bölgesinde ağrı da söz konusu olabilmektedir. Bununla birlikte ateş, titreme, eklem ağrısı, yutkunma zorluğu, mide asidi yetersizliği, göğüs ağrısı veya yanma, boğazda bir yumru hissetmek, mide bulantısı, kan kusmak, boğulma hissi, ses değişikliği, sık sık öksürme, boğazı temizleme ihtiyacı, ağızda asidik, acı ya da tatlı bir tat, koku değişikliği ve kulak ağrısı görülebilir. Ayrıca vücut ısısında ani değişimler, nefes alıp vermede zorluk yaşamak, kulak ağrısı gibi semptomlar da söz konusu olmaktadır.

Boğaz Ülseri Tedavisi Var mı?

Genel olarak hastalığın şiddetine ve derecesine göre tedavi yöntemi değişmektedir. Genel olarak uzmanlar bu rahatsızlık meydana geldiği zaman baharatlı gıdalarda ve sigaradan kaçınılması gerektiğini belirtmektedir. Peynir, yoğurt, patates püresi gibi rahat yutulan besinler tüketilmelidir. Fındık, ceviz, cips gibi sert ve zor yutulan besinlerden uzak durulması gerekmektedir. Ülser tamamen iyileşene kadar tuzlu ya da sumaklı gargaralar önerilir. Tüketilen her yiyecek ve içecek orta ısıdan biraz fazla olmalıdır. Gece olduğunda yağlı ve karbonhidrat değeri yüksek besinler tercih edilmemelidir. Aşırı kilodan kaçınılmalıdır. Fazla kilo varsa verilmelidir. Hastanın bulunduğu ortam dezenfekte edilmeli ve maske kullanılmalıdır. Boğaz ülseri bitkisel tedavi açısından bu şekilde önlemler ile yapılmaktadır. Normal tedavisi ise semptomların giderilmesine yöneliktir.

  • boğaz ülseri
  • boğaz ülseri nedir
  • boğaz ülseri nedenleri
  • boğaz ülseri belirtileri
  • boğaz ülseri tedavisi
  • boğaz ülseri bitkisel tedavi
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Akupunktur ile Zayıflama Nedir? Fiyatı Nedir?