Sağlık

Ayı Üzümü Faydaları Nelerdir? Nerede Bulunur? Yağı ve Çayı Ne İşe Yarar?

30 Temmuz 2021 - 08:50:05
Ayı Üzümü Faydaları Nelerdir? Nerede Bulunur? Yağı ve Çayı Ne İşe Yarar?

Ayı üzümü; asidik değeri oldukça yüksek olan, idrar yolu enfeksiyonlarının temizlenmesini sağlayan ve gerek yağı gerekse çayı sıklıkla kullanılan bir besindir. Alternatif tıpta çok uzun yıllarda bu yana kullanılan ayı üzümünün cilde faydaları hakkında bilgi almak, ne işe yarar öğrenmek ve nerede satılır sorusuna yanıt bulmak için yazımızın detayına inebilirsiniz.

Ayı Üzümü Faydaları Nelerdir?

Bilimsel olarak ayı üzümü diğer adı Cranberrydir ve görünüş olarak murt ve yaban mersini meyveleri ile karıştırılsa da içerik açısından oldukça farklı değerlere sahip olan bir meyvedir. Ayıların çok sevdiği bir meyve olmasından ötürü ayı üzümü olarak anılmaktadır. Oldukça açık bir kırmızı renge sahip olan bu meyve, Hydroquines isimli bir etken maddeye sahiptir. Bu bileşen asit yapıya sahiptir. Yakıcı değil aksine iyileştirici bir etkiye sahip olan bu bileşen, enfeksiyonun giderilmesi konusunda oldukça etkilidir. Genel anlamda ursolik, tannik ve gallik asit açısından zengin olan ayı üzümü faydalarını şöyle sıralamak mümkündür:

  • Mesane ve böbrekte kristalleşmiş olan taşları kuma çevirir ve idrar ile atılmasını sağlar. Bu etki vücuttaki su oranını azaltır. Bundan dolayı bu meyve tüketilirken bol miktarda su içilmesi önerilir.
  • Virüs ve enfeksiyon kaynaklı hastalıkları giderir. Boğaz ağrısı ve balgam birikmesi konusunda etkilidir.
  • Mikrop ve toksin giderici etkisi yanı sıra vücutta yağ birikmesini önler. Kilo vermek isteyenler için oldukça idealdir.
  • Yağ yakımını artıran ve bağırsak işlevselliğini hızlandıran bir etkiye sahiptir. Bu meyveden elde edilen ayı üzümü çayı besin atıklarının temizlenmesini sağlar.
  • Kabızlık problemlerini önler. Fakat gereğinden fazla tüketilirse ishale neden olabilir.
  • Vücutta adeta dezenfeksiyon etkisi meydana getirir.
  • Ayı üzümü göze faydaları bakımından değerlendirildiğinde göz kaslarının gevşemesine yardımcı olduğu söylenmektedir.
  • Vücutta kan seviyesinin incelmesini sağlayan ayı üzümü, kan katılaşması sonrasında meydana gelen kolesterol yükselmesi ve ani kalp hastalıklarını önler.
  • Hücre yenileyici etki oluşturur ve sinir sistemini sakinleştirir. Stres ve depresyonu önler.

Adet sancılarının giderilmesini sağlayan ayı üzümü, aynı zamanda hücre yenileyici özelliği sayesinde yaşlanmayı geciktirir. Kanserli hücre oluşumunu önler.

Ayı Üzümü Yağı ve Çayı Ne İşe Yarar?

Anti-bakteriyel özelliği olan ayı üzümü çayı; vajinit ve kronik ishal için etkilidir. Aynı zaman soğuk algınlığı, sırt ağrısı, kesikler, sıyrıklar, sırt ağrısı için de etkilidir. Ayı üzümü meyvesi gibi çayı da oldukça şifalı etkilere sahiptir. Ayı üzümü yağı cilde faydaları ile sıklıkla tercih edilmektedir. İçerisinde yer alan alfa-arbutin, çilleri, koyu lekeleri ve derideki renk farklılıklarını giderir. Cilt renginde açılma ve dengeleme etkisi oluşturmaktadır.

Ayı Üzümü Nerede Bulunur?

Kuzey Yarımküre'nin Alpin ormanlarında yetişen ayı üzümü genel olarak Kuzey Amerika'da bulunur. Buradaki yerliler şifa amacı ile çok eski zamanlarda bu yana kullanmıştır. Atlantik'in diğer yakasında ise başlarda şifa amacı ile kullanılmasa da daha sonraki yıllarda böbrek ve idrar torbası sorunları için kullanılmıştır. Günümüzde ayı üzümü yaprağı, meyvesi yağı ve çayı pek çok amaç için kullanılmaktadır. Kuzey Amerika, Orta Amerika, Avrupa ve Asya da dahil olmak üzere tüm Kuzey Yarımküre'ye özgü bir meyvedir ve farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Ayı Üzümü Nerede Satılır?

Genel olarak ayı üzümü ekstresi, kapsülü ya da çayı internet üzerinde pek çok yerde satılmaktadır. Eğer ki satın almak istiyorsanız öncelikle hangi şekilde tüketmeniz gerektiğine kara vermeli ve sonrasında sipariş işlemi gerçekleştirmelisiniz. Ayı üzümü fiyatı ürünün şeklince cinsine göre değişebilmektedir.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz