Zayıflama 14 Ocak 2022 - 13:45:29

Ayva Çayı Zayıflatırmı? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Hamilelikte İçilirmi?

Ayva Çayı Zayıflatırmı? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Hamilelikte İçilirmi?

Ayva çayı; ayva yapraklarından elde edilen, öksürüğü azaltan, cilt sağlığını iyileştiren doğal içerikli bir bitki çayıdır.

Ayva Çayı Nedir? Nasıl Olur?

Bilindiği gibi ayva, özellikle kış aylarında sürekli olarak tüketilen kış meyvelerinden birisidir. Sağlık açısından son derece önemli katkıları bulunan ayva direkt olarak tüketilebildiği gibi çay olarak da tüketilebiliyor. Ayva çayı; vitamin ve mineral açısından zengin olan, fenolik bileşeni içeren ve bu özelliği sayesinde anti-mikrobiyal etki oluşturan bir içecektir.

Kilo vermek isteyenler için de faydalı olan ayva çayı, C vitamini, çinko, potasyum, bakır, demir bakımından zengindir. Zengin içeriği sayesinde hücrelerin yenilenmesine destek olarak, özellikle kanser hastalığını önler ve tümör oluşumuna engel olur.

Ayva Çayı Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Ayva ve çayının birçok faydası bulunmasının yanı sıra kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. Bu etkisi zengin besin değeri sayesinde gerçekleşir. C vitamini ve fosfor açısından son derece zengin olan ayva içinde ayrıca bol miktarda demir, potasyum ve sodyum da bulunmaktadır. Ayva kabuğu çayı yağ yakımının hızlanmasına destek olmaktadır.

Lif açısından oldukça zengin olan ayva çayı düzenli kullanıldığında bağırsakları düzene sokarak bağırsakların daha sağlıklı çalışmasını sağlar ve hızlı bir şekilde kilo vermeye katkı sağlar. Ayrıca metabolizmayı hızlandırıcı özelliği sayesinde da bu çayın zayıflamaya önemli bir derecede katkısının bulunduğunu belirtebiliriz. Ayva ve çayı özellikle aç karna tüketildiğinde vücuttaki toksinlerin rahat bir şekilde dışarı atılmasını sağlayarak kilo vermeye yardımcı olur.

Ayva Çayı Neye İyi Gelir? Faydaları Nelerdir?

Düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman sağlık açısından önemli etkileri bulunan ayva çayının faydaları şöyledir:

 • Bu doğal çayın en önemli faydalarından birisi karaciğer ile ilgilidir. Karaciğerin sağlıklı ve düzenli bir şekilde çalışmasına katkı sağlayan bu çay, karaciğerin temizlenmesinde de önemli bir rol oynar.
 • Kalp sağlığı için de ayva meyvesinden elde edilen çayın etkilerinden yararlanılabilir. Özellikle ayva çayı faydaları arasında kalp ağrılarının hafiflemesine de yardımcı olur.
 • Yüksek oranda C vitamini içermesi sayesinde virüs ve bakterilere karşı etkilidir.
 • Cildin güzelleşmesini sağlar ve aynı zamanda yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Onarıcı ve yenileyici etkisi vardır.
 • Kırışıklıkların giderilmesini sağlayarak, gençleşme etkisi oluşturur.
 • Antioksidan bakımından zengin olması sayesinde toksinlerin ve serbest radikallerin giderilmesini sağlar. Böylece bağışıklık sistemini de güçlendirir.
 • Saçları güçlendirir ve saç köklerini derinlemesine besler.
 • Bağırsak sorunlarının giderilmesi için etkilidir ve sindirim sistemine iyi gelir.
 • Kansızlık problemlerinin iyileştirilmesi için faydalıdır.
 • Bir diğer faydası ise sakinleştirici özelliğinin olmasıdır. Özellikle stres altında çalışan ve sürekli kendisini sinirli hisseden kişilerin sakileşmesini sağlar.
 • Son olarak boğaz ağrısı ve boğaz iltihaplarını kurutmaya yardımcı olduğunu da belirtmek mümkündür.

Görüldüğü üzere ayva çayı sağlık konusunda pek çok şekilde faydalı ve etkili olmaktadır. Ayva çayı glisemik indeksi ile de sağlıklı çaylar arasında yer alır.

Ayva Çayı Hamilelikte İçilir mi?

Hamilelik dönemi oldukça özel bir süreçtir. Bu dönemde tüketilen her türlü besine dikkat edilmesi gerekmektedir. Ayva çayı gebelik döneminde uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Bunun nedeni ise ayva çayı ve etkilerinin metabolizmayı hızlandırıcı özelliğinin olmasıdır. Metabolizmanın hızlı bir şekilde çalışması anne karnındaki bebeğin gelişimine olumsuz etki edeceği için hamilelik süresi boyunca ayva çayı kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ayva Çayı Nasıl Yapılır? Zararları Var mı?

Ayva meyvesinin yapraklarından elde edilen ayva çayı tarifi için klorsuz kaynamış suyun içerisine yaprakların atılması ve demlenmenin sağlanması ile gerçekleştirilmektedir. Ardından çay süzülerek içime hazır hale getirilmektedir.

Sağlık açısından her ne kadar faydalı olsa da ayva çayı faydaları bazen farklı şekillerde karşımıza çıkabilir. Aşırı tüketim sindirim sistemine zarar verebilir. Ayrıca yüksek tansiyon hastalığı gibi kronik rahatsızlığı olan kişilerin içmemesi ya da doktora danışarak sınırlı tüketmesi gerekmektedir.

 • ayva çayı
 • ayva çayı zayıflatırmı
 • ayva çayı tarifi
 • ayva çayı faydaları
Yorumlar
Cangül Temiz Ayva yaprağı çayı nasıl yapılır? Öksürüğe iyi gelir mi? Kullananlardan bazı kişiler öksürük için kullandığını belirtmiş ve fayda gördüklerini söylemişler. Benim sigaradan dolayı öksürüğüm var bu tarz öksürüğe iyi gelir mi? cevapla
Ayşegül Bahadır Ayva çayının süt yapıcı etkileri hakkında biraz araştırma yaptım. Bebeğim 3 aylık ve emiyor ama sütüm sanki biraz azaldı gibi. Bende sütü arttıran şeyler araştırıyorum. Bu çayın işe yaradığını duydum ama emin olamıyorum. Bu amaçla kullananlar var mı? Yorumlarınız nelerdir? cevapla
yorum yaz
Hindistan Cevizi Sütü Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Kalorisi Ne Kadar?