Ayva çayı zayıflatırmı? Neye iyi gelir? Hamilelikte içilirmi?
Zayıflama

Ayva Çayı Zayıflatırmı? Neye İyi Gelir? Hamilelikte İçilirmi?

15 Kasım 2017 - 03:56:35

Vücuttaki fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişiler kış aylarında her yerde bolca bulunan bu meyvenin etkilerinden yararlanmak için ayva çayını tercih etmektedir.

Ayva Çayı Nedir? Nasıl Olur?

Bilindiği gibi ayva, özellikle kış aylarında sürekli olarak tüketilen kış meyvelerinden birisidir. Sağlık açısından son derece önemli katkıları bulunan ayva direkt olarak tüketilebildiği gibi çay olarak da tüketilebiliyor. Bu çayın en önemli kullanım amaçlarından birisi de zayıflamaya yardımcı oluyor olmasıdır.

Ayva Çayı Zayıflatır mı?

Ayva ve çayının birçok faydası bulunmasının yanı sıra kilo vermeye yardımcı olmasının temel nedeni ise zengin bir içeriğe sahip olmasıdır. C vitamini ve fosfor açısından son derece zengin olan ayva içinde ayrıca bol miktarda demir, potasyum ve sodyum da bulunuyor. Ayvanın kilo verdirici özelliği sayesinde diyet yapanlar daha rahat ve kolay bir şekilde fazla kilolarından kurtulabiliyor. Ayva çayı zayıflatırmı konusundaki en önemli cevap yağ yakımını hızlandırıcı etkisinin olmasıdır. Lif açısından oldukça zengin olan ayva çayı düzenli kullanıldığında bağırsakları düzene sokarak bağırsakların daha sağlıklı çalışmasını sağlıyor ve hızlı bir şekilde kilo verilmesine katkı sağlıyor. Ayrıca metabolizmayı hızlandırıcı özelliğinden dolayı da bu çayın zayıflamaya önemli bir derecede katkısının bulunduğunu belirtelim. Çünkü ayva ve çayı özellikle aç karna tüketildiğinde vücuttaki toksinlerin rahat bir şekilde dışarı atılmasını sağlayarak kilo vermeye yardımcı oluyor.

Ayva Çayının Faydaları Nelerdir?

Bu çayın düzenli kullanılması sonucunda vücuda birçok faydasının olduğunu belirtmiştik. Bu doğal çayın en önemli faydalarından birisi karaciğer ile ilgilidir. Karaciğerin sağlıklı ve düzenli bir şekilde çalışmasına katkı sağlayan bu çay, karaciğerin temizlenmesinde de önemli bir rol oynuyor. Ayrıca kalp sağlığı için de ayva meyvesindan elde edilen çayın etkilerinden yararlanılabiliyor. Özellikle ayva çayı faydaları arasında kalp ağrılarının hafifletilmesi de bulunmaktadır. Bir diğer faydası ise sakinleştirici özelliğinin olmasıdır. Özellikle stres altında çalışan ve sürekli kendisini sinirli hisseden kişiler soğuk kış günlerinde bu çayı içerek streslerini atabilir ve sakinleyebilir. Son olarak boğaz ağrısı ve boğaz iltihaplarını kurutmaya yardımcı olduğunu da söyleyelim.

Ayva Çayı Hamilelikte İçilir mi?

Bitki çayları hayatın her aşamasında sürekli olarak çeşitli amaçlarla kullanılabiliyor ancak hamilelik gibi önemli bir durumda birçok bitki çayı uzmanların önerisi doğrultusunda kullanılamıyor. Çünkü bitki çayları içerisindeki maddeler hamilelikte anne adayına ve bebeğe olumsuz etki edebiliyor. Birbirinden önemli faydası bulunan bu çay da hamilelikte dikkat edilmesi gereken çaylardan birisidir. Hamile olan bayanların gebelik süresi boyunca bu çayı kullanmamaları uzmanlara göre önerilmiyor. Bunun nedeni ise ayva çayı tarifi ve etkilerinin metabolizmayı hızlandırıcı özelliğinin olmasıdır. Metabolizmanın hızlı bir şekilde çalışması anne karnındaki bebeğin gelişimine olumsuz etki edeceği için hamilelik süresi boyunca ayva çayı kullanımına dikkat edilmesi gerekiyor.

Yorumlar
Cangül Temiz 15 Kasım 2017 - 04:06:35 Ayva yaprağı çayı nasıl yapılır? Öksürüğe iyi gelir mi? Kullananlardan bazı kişiler öksürük için kullandığını belirtmiş ve fayda gördüklerini söylemişler. Benim sigaradan dolayı öksürüğüm var bu tarz öksürüğe iyi gelir mi?cevapla
Ayşegül Bahadır 18 Eylül 2018 - 14:05:32 Ayva çayının süt yapıcı etkileri hakkında biraz araştırma yaptım. Bebeğim 3 aylık ve emiyor ama sütüm sanki biraz azaldı gibi. Bende sütü arttıran şeyler araştırıyorum. Bu çayın işe yaradığını duydum ama emin olamıyorum. Bu amaçla kullananlar var mı? Yorumlarınız nelerdir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: