Ayahuasca çayı nedir? Fiyatı, tarifi, kullanımı, faydaları ve yan etkileri
Sağlık

Ayahuasca Çayı Nedir? Fiyatı, Tarifi, Kullanımı, Faydaları ve Yan Etkileri

15 Kasım 2017 - 01:05:48

Kalp gözünü açan çay olarak bilinen ayahuasca çayı; içerik açısından oldukça vitaminli ve sağlığa faydalı bir içecek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ayahuasca Çayı Nedir? Nasıl Olur?

Bitki çaylarının olumlu etkileri genel olarak birbirlerine benziyor. Birçoğu vücudun çeşitli sistemlerinin daha iyi bir düzeyde çalışmasını sağlıyor. Ancak bu aşamada ayahuasca çayının etkileri çok daha farklı düzeylerde oluyor. Peru'nun Amazon ormanlarında yetiştirilen bu bitki, o bölgede yaşamına devam eden kızılderililer tarafından yoğun bir biçimde kullanılıyor. Son derece zehirli bir bitki olduğundan ayahuasca çayı tarifi çok büyük önem taşıyor.

Ayahuasca Çayı Ne İşe Yarar? Nasıl Demlenir?

Peru'da bölgede yaşayan kişiler, genel olarak iksir yapmak için bu ayahuasca bitkisi kullanırken bu sebeple bölgede iksir otu adını da alıyor. Son dönemde ülkemize de giriş yapan bu bitki çay şeklinde hazırlanırken insanların ev ortamında hazırlamaması gerekiyor. Aksi halde yanlış bir hazırlanış ölüme sebep olabilecek düzeyde zehirlenmeye sebep oluyor. Ayahuasca çayı tarifi uygulamak isteyen kişiler belirli bitkiler ayahuasca bitkisini karıştırarak çayını demleyebiliyorlar. Ancak hem etkilerinin çok üst düzey olması hem de çayın zehirli olması evde denenmemesini öngörüyor.

Ayahuasca Çayının İçeriğinde Neler Var?

Çıkarıldığı bölge olan Peru ve Brezilya'da insanlar bu çayı özel seanslarda kullanılıyor. Bu seanslar, genel olarak hayatın tekrardan keşfedilmesi ve yaşamın değerinin öğrenilmesi amacıyla yapılıyor. Ayahuasca çayının faydaları içerisinde sayılabilecek tek etmen, içeriğinde bulunan DMT molekülü oluyor. Bu molekül, insanların iki gözünün orta hizasında, genel olarak anıl hizasında bulunan bir bezden salgılanıyor. Bu molekül insanlarda ölüm ve doğum anlarında çok yüksek oranda salgılanırken çok düşük oranda da uyku anında salgılanıyor. Bu sebeple de kullanıcılar bu çayı tüketerek ölüm anında yaşayacakları duyguları yaşamak ve tecrübe etmek istiyorlar. Birçok kişi için son derece ürkütücü olan bu tecrübe bazıları için vazgeçilmez bir fırsat olarak da görülebiliyor.

Ayahuasca Çayının Faydaları Nelerdir?

Araştırmalar ayahuasca çayının faydaları olarak DMT molekülü etkisini göstermektedir. Bu çay kişinin algılarının ve zihinsel düzeyinin çok üst düzeye çıkması ile birlikte sağlanabildiğini gösteriyor. Bu sebeple de birçok kişi çok düşük oranlarda bu çayı kullandığında yüksek oranda etkilerin oluşmayacağını ve yalnızca algılarının en üst düzeye çıkabileceğini düşünüyor. Bunun için çok büyük orandaki karışımların içerisinde çok düşük miktarda ayahuasca bitkisi katılıyor. Bu şekilde hazırlanan bir çaydan bu etkiler beklenebiliyor.

Ayahuasca Çayının Fiyatı Ne Kadar?

Ayahuasca çayı fiyatı konusunda birçok farklı seçenek sunulabiliyor. Genel olarak bu çayın yerli bir satıcı olmadığından insanların dolar kurundan ürünü yabancı sitelerden satın alması gerekiyor. Çok düşük miktarları 100'lerce dolara alıcı bulabiliyor.

Ayahuasca Çayının Zararları Nelerdir?

Bu çayı bir yerden elde eden ya da hazırlayan kişiler doğru bir biçimde tüketmezlerse yan etkiler ortaya çıkıyor. Ayahuasca çayı fiyatı son derece yüksek olduğundan insanlar yan etkiler yerine faydalarını görmek istiyor ancak bu oldukça zor oluyor. Yanlış kullanımda kusma, halüsinasyon ve kalp ritminde yüksek oranda bozulmalar yaşanabiliyor.

Yorumlar
Büşra Çiçek 15 Kasım 2017 - 01:15:48 Ayahuasca çayını Türkiye'de kullananlar var mı? Satışı yapılıyor mu nasıl sipariş verebilirim? İçenler çay hakkında neler düşünüyorlar? Faydaları veya zararları hakkında bilgi verebilecek olan var mı? Nelere iyi gelir?cevapla
Yağmur topuz 27 Mart 2018 - 13:55:40 Ayahuasca çayı yapımı nasıl olur? Tarifi nedir? İstanbul'da bu çayı nereden bulabilirim? Aktarlarda satılıyor mu acaba? Sipariş vermek ve denemek istiyorum. Nasıl bir çay tadı nasıl acaba kullananlar varsa bilgi verebilir mi?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: