Sağlık 14 Ocak 2022 - 15:17:59

Ayahuasca Çayı Nedir? Fiyatı, Tarifi, Kullanımı, Faydaları ve Yan Etkileri

Ayahuasca Çayı Nedir? Fiyatı, Tarifi, Kullanımı, Faydaları ve Yan Etkileri

Ayahuasca çayı; kalp gözünü açan çay olarak bilinen, içerik açısından oldukça vitaminli ve sağlığa faydalı bir içecek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ayahuasca Çayı Nedir? Türkiye'de Var mı?

Brezilya, Peru ve Ekvador'da yaşayan yerel halk tarafından tüketilen ayahuasca bitkisinden elde edilen ayahuasca çayı, psikoaktif etkileri sayesinde kutsal çay olarak betimlenen bir bitki çayıdır. Halüsinojenik etkileri ile bilinen bu çay, psikoaktif maddeler sayesinde beyni etkilemektedir. Ayahuasca çayı Türkiye'de satılmamaktadır.

Peru'nun Amazon ormanlarında yetiştirilen bu bitki, o bölgede yaşamına devam eden kızılderililer tarafından yoğun bir biçimde kullanılmaktadır. Son derece zehirli bir bitki olduğundan ayahuasca çayı tarifi dikkatli tüketilmesi gerekmektedir. Son yıllarda yapılan araştırmalarda ise bu çayın sağlık açısından faydaları olabileceği belirtilmektedir.

Ayahuasca Çayının Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Peru'da bölgede yaşayan kişiler, genel olarak iksir yapmak için bu ayahuasca bitkisi kullandığından bölgede iksir otu adını da almaktadır. Bu çayın ana bileşeni uyuşturucu etkisine sahip olduğundan dikkatli tüketilmelidir.

Kontrollü bir şekilde tüketilen ayahuasca çayı, beyindeki sinir hücrelerinin büyümesine yardımcı olmaktadır. Ruh halinin dengelenmesini sağlayan bu doğal çay aynı zamanda dikkat eksikliğini giderir. Depresyon ve strese iyi gelir.

Ayahuasca çayı etkilerine baktığımızda kaygı ve travma problemlerinin giderilmesinde faydalı olmaktadır. Fakat zehirli etkisinden dolayı çok dikkatli kullanılmalıdır. Ülkemizde satışı yasaktır ve yoktur.

Ayahuasca Çayının Tarifi ve Kullanımı

Ruh sarmaşığı adı ile de bilinen ayahuasca çayı tarifi, hangi amaçlar yapılacağı konusunda değişkenlik göstermektedir. Genel olarak bu çayın evde yapılmaması gerekmektedir. Ruhsal anlamda yan etkiler oluşturabileceğinden, meditasyon programları ile kullanılmalıdır.

Çıkarıldığı bölge olan Peru ve Brezilya'da insanlar bu çayı özel seanslarda kullanılıyor. Bu seanslar, genel olarak hayatın tekrardan keşfedilmesi ve yaşamın değerinin öğrenilmesi amacıyla yapılmaktadır. Ayahuasca çayının kullanımı ile meydana gelen etkileri içeriğinde bulunan DMT molekülü ile gerçekleşir.

Bu molekül, insanların iki gözünün orta hizasında, genel olarak alın hizasında bulunan bir bezden salgılanır. Bu molekül insanlarda ölüm ve doğum anlarında çok yüksek oranda salgılanırken çok düşük oranda da uyku anında salgılanır. Genel olarak kullanıcılar bu çayı tüketerek ölüm anında yaşayacakları duyguları yaşamak ve tecrübe etmek istemektedir. Birçok kişi için son derece ürkütücü olan bu tecrübe bazıları için vazgeçilmez bir fırsat olarak da görmektedir.

Ayahuasca Çayının Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Diğer bitki çaylarına göre farklı etkilere sahip olan ayahuasca çayı, meditasyon sırasında kullanılmaktadır. Bu sırada mide bulantısı, ishal, kusma, panik ve paranoya gibi yan etkiler meydana gelebilir. Bundan dolayı ayahuasca ile zihin yolculuğu bazen hüsran ile sonuçlanabilir.

Ayahuasca Çayı Fiyatı Ne Kadar? Nerede Satılır?

Farklı bir içeriğe ve etkiye sahip olan ayahuasca çayı fiyatı; ülkemizde olmayan bir çay olduğundan diğer çaylara göre daha pahalıdır. Ayrıca fiziksel sağlık için değil, ruhsal anlamda zihinsel yolculuk için tercih edilmektedir.

Günümüzde ayahuasca çayı kullananların bazıları memnun kalırken bazıları ise hiç memnun kalmamaktadır. Türkiye'de çayın satışı yasaktır. Fakat belirttiğimiz ülkelerde bu çay birtakım ayinler için tercih edilmektedir.

  • ayahuasca çayı
  • ayahuasca çayı nedir
  • ayahuasca çayı fiyatı
  • ayahuasca çayı tarifi
Yorumlar
Büşra Çiçek Ayahuasca çayını Türkiye'de kullananlar var mı? Satışı yapılıyor mu nasıl sipariş verebilirim? İçenler çay hakkında neler düşünüyorlar? Faydaları veya zararları hakkında bilgi verebilecek olan var mı? Nelere iyi gelir? cevapla
oz Ben satiyorum biraz pahali biri urun ama
Yağmur topuz Ayahuasca çayı yapımı nasıl olur? Tarifi nedir? İstanbul'da bu çayı nereden bulabilirim? Aktarlarda satılıyor mu acaba? Sipariş vermek ve denemek istiyorum. Nasıl bir çay tadı nasıl acaba kullananlar varsa bilgi verebilir mi? cevapla
oz Ben satiyorum cay seklinde degil ama gerekli maddeleri satip tarifi veriyorum. Birde uygulaman gereken diyeti. Biraz pahali bir urun lakin
ezgi ne kadar fiyatı ve nasıl ulaştırıyorsunuz? cevapla
yorum yaz
Ağdadan Kaç Gün Sonra Tüyler Çıkar?