Atom çayı nedir? Neye yarar? Tarifi, kullanımı, faydaları ve zararları
Yaşam

Atom Çayı Nedir? Neye Yarar? Tarifi, Kullanımı, Faydaları ve Zararları

14 Kasım 2017 - 22:15:43

Atom çayı; karışık bitkilerden elde edilmiş, vitamin değeri oldukça yüksek bir bitki çayıdır. Birçok hastalığın geçmesi için yardımcı olmaktadır.

Atom Çayı Nedir? Ne İşe Yarar?

Bitki çaylarının faydaları insanlar için kullanım sebebi olarak görülürken birçok farklı bitkinin beraber kullanımı ile birlikte faydalar da bir arada toplanmaktadır. Genel olarak belirli bir faydası olan birkaç adet bitki birleştirilirken kusursuz bir bitki çayı elde etme amacı bulunur. Bu aşamada atom çayı da son dönemin en iyi karışık bitki çaylarından birisidir. Birçok alanda kış çayı olarak da isimlendirilip satışı yapılabilir. Çayının yapılışı sırasında 9 farklı bitki kullanılmaktadır. İsteyen kişiler bu bitkileri dışarıdan tek tek alabildiği gibi bunun yanında hazır olarakta satın alınabilmektedir.

Atom Çayının İçinde Neler Var?

Genel olarak hazırlama işleminde kullanılan 9 bitkiden de eşit miktarda tercih edilmektedir. Ancak bazı bitkiler yalnızca tat vermesi için karışıma katılırken bu bitkilerin miktarı daha az ya da daha fazla olabilir. Bu şekilde insanlar kendileri için en iyi lezzeti oluşturabilirler. Atom çayı tarifi için kullanılan ilk bitki tarçındır. Gaz sökücü özelliği ile birlikte bu çayın vazgeçilmezidir. Zencefil ve zerdeçal ise çayın içerisindeki diğer bitkilerdir. Bu iki bitki de birçok özel hastalığa karşı dayanımı arttırmaktadır. Vücudun genel direnci konusunda da katkı vererek hastalıklara yakalanmanın önüne geçmektedir. Yenibahar bitkisi, çaya özel bir koku vermesi için kullanılırken bunun yanında kullanılan havlıcan ise balgam söktürücü ve öksürük problemini giderici özelliğe sahiptir. Son olarak karanfil ve Hint cevizi bitkileri terci edilmektedir.

Atom Çayı Zayıflatır mı?

Atom çayı zayıflatırmı sorusunun yanıtını arayan kişiler genel olarak olumsuz yanıt alırlar. İçeriğinde çok sayıda bitki bulunuyor olsa da bu bitkiler genel olarak dayanıklılığı ve bağışıklık sistemini güçlendirmeyi hedef alan bitkilerdir. Bu sebeple de kişilerin bu çayı düzenli olarak kullanarak zayıflaması çok mümkün değildir. İçeriğinde yer alan bitkilerden bir tanesinin zayıflama üzerinde olumlu etkileri oluyor olsa da dahi bir bardak içerisinde bu bitkinin miktarı oldukça az olacaktır. Gün içerisinde yalnızca 1 defa tüketilen bu çay ile kilo vermek oldukça zor olacaktır.

Atom Çayının Faydaları Nelerdir?

Vücudun direncini arttırmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve bu şekilde hastalıklardan korunmasını sağlamak atom çayı neye yarar sorusunun cevabını oluşturmaktadır. Grip ve nezle gibi kış hastalıklarına karşı çok önemli bir etki göstermektedir. Hem öncesinde bu hastalıklara yakalanmamayı hem de sonrasında tedavi edilmesini sağlamaktadır. Boğaz ağrılarına karşı çok iyi gelmesi birçok kişi için bu çayın faydaları içerisindeki en önemli madde olmaktadır. Bitki çaylarının büyük bir çoğunluğu hamile bayanlar için yasaklanırken atom çayı günde 1 defa kullanılabilir. Sonraki dönemde anne sütünün artışını da sağlayacaktır.

Yorumlar
Buket Dal 14 Kasım 2017 - 22:25:43 Atom çayı çeşitleri nelerdir? Bu çay neye iyi gelir? Tarifi ve kullanımı bana çok kolay geldi. Zararları var mı? Benim kalbimde ritim bozukluğu olduğundan her çayı içemiyorum. Herkes çok faydalı olduğundan bahsediyor ama kullanmamda bir sakınca var mı?cevapla
Demet Özbey 18 Eylül 2018 - 13:43:47 Atom çayı kilo almaya yardımcı oluyor diye biliyorum. Aslında ben bu çayı kış çayı olarak duymuştum. Hatta kışın grip olduğumda bundan içiyordum çok iyi geliyordur. İçindekiler çok faydalı bitkiler olsa da günde kaç kere içilir onu bilmiyorum. Çok içmek zarar verebilir.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: