Yaşam 14 Ocak 2022 - 14:35:53

Atom Çayı Nedir? Neye Yarar? Tarifi, Kullanımı, Faydaları ve Zararları

Atom Çayı Nedir? Neye Yarar? Tarifi, Kullanımı, Faydaları ve Zararları

Atom çayı; karışık bitkilerden elde edilmiş, vitamin değeri oldukça yüksek bir bitki çayıdır ve birçok hastalığın geçmesi için yardımcı olmaktadır.

Atom Çayı Nedir? Ne İşe Yarar?

Bağışıklığın güçlenmesini sağlayan atom çayı; karışık bitki çaylarından elde edilen, özellikle kış enfeksiyonlarında etkili olan bir kış çayıdır. Çayının yapılışı sırasında 9 farklı bitki kullanılmaktadır. İsteyen kişiler bu bitkileri dışarıdan tek tek alabildiği gibi bunun yanında hazır olarak da satın alınabilmektedir.

Soğuk algınlığının tedavisinde tercih edilen atom çayı, solunum yolunu açarken aynı zamanda boğaz ağrılarını da gidermektedir. Vücut direncinin güçlendirmek için etkili olan bu doğal içerikli çay, vücuda enerji verir.

Atom Çayının İçindekiler Nelerdir?

Genel olarak hazırlama işleminde 9 bitkiden yararlanılır ve eşit miktarda eklenir. Ancak bazı bitkiler yalnızca tat vermesi için karışıma katılırken bu bitkilerin miktarı daha az ya da daha fazla olabilir. Atom çayı tarifi için kullanılan ilk bitki tarçındır. Gaz sökücü özelliği ile birlikte bu çayın vazgeçilmezidir. Zencefil ve zerdeçal ise çayın içerisindeki diğer bitkilerdir. Bu iki bitki de birçok özel hastalığa karşı dayanımı arttırmaktadır. Vücudun genel direnci konusunda da katkı vererek hastalıklara yakalanmanın önüne geçmektedir.

Yenibahar bitkisi, çaya özel bir koku vermesi için kullanılırken bunun yanında kullanılan havlıcan ise balgam söktürücü ve öksürük problemini giderici özelliğe sahiptir. Son olarak karanfil ve Hint cevizi bitkileri tercih edilmektedir.

Atom Çayı Neye Yarar? Zayıflatır mı?

İçeriğinde çok sayıda bitki bulunan atom çayı, içeriğindeki bileşenler sayesinde genel olarak dayanıklılığı ve bağışıklık sistemini güçlendirmeyi hedef almaktadır. Bu çayın içeriğinde yer alan bitkiler zayıflama konusunda da yardımcı olabilir.

Çayın içerisinde yer alan tarçın kan şekerini düzenler ve böylece daha az acıkmayı sağlar ve zayıflamaya destek olur. Zencefil ve zerdeçal ise metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına destek olmaktadır. Ödemden kurtulmak için ise karanfil etkili olmaktadır.

Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı atom çayı özellikleri arasında yağ yakmaya destek olması da bulunmaktadır. Bu zayıflama çayı şeker eklemeden tüketilmelidir. Vücutta yağ depolanmasını önlemektedir. Ayrıca hazımsızlık gibi sorunlara da etki gösterir.

Atom Çayının Faydaları Nelerdir?

Vücudun direncini arttırmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve bu şekilde hastalıklardan korunmasını sağlamak atom çayı faydaları arasında yer almaktadır. Grip ve nezle gibi kış hastalıklarına karşı çok önemli bir etki göstermektedir.

Hastalıklara yakalanmamayı önlerken aynı zamanda sonrasında tedavi edilmesini sağlamaktadır. Boğaz ağrılarına karşı çok iyi gelmesi birçok kişi için bu çayın faydaları içerisindeki en önemli madde olmaktadır. Bitki çaylarının büyük bir çoğunluğu hamile kadınlar için yasaklanırken atom çayı günde 1 defa kullanılabilir. Sonraki dönemde anne sütünün artışını da sağlayacaktır.

Ses tellerinin açılmasını sağlayan atom çayı, boğaz yolu enfeksiyonlarını gidermektedir. Sesinizin daha gür çıkmasını sağlar. Antibiyotik gibi ilaçlara gerek kalmadan bronşiti iyileştirmektedir. Vücudun daha dinamik ve enerji olmasını sağlar.

Atom Çayının Zararları Nelerdir?

İçeriğinde birden fazla bitki barındıran atom çayı, alerjik etkilere sebebiyet verebilir. Bundan dolayı içerisindeki bitkilerden herhangi birine karşı alerjiniz olmaması gerekir. Alerjik reaksiyonlar ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Bunun yanı sıra çok fazla tüketilmemelidir. Aşırı içildiği zaman mideyi yorar ve yanma hissi meydana getirir. Bundan dolayı günde 2 fincandan fazla içilmemelidir.

Atom Çayının Tarifi ve Kullanımı

Yaklaşık olarak 2 litre kaynamış suyun içerisine 9 bitkiyi birtakım ölçüler dahilinde ekleyiniz. 2 adet zencefil, 1 kaşık yenibahar, 1 kaşık muskat, 5 yaprak hibisküs, 1 kaşık karanfil, 2 çubuk tarçın, 1 kök havlıcan ve 1 kaşık toz zerdeçal yeterli olacaktır. 10 dakika kaynattıktan sonra ocaktan alabilirsiniz.

Günde en fazla 2 bardak kadar tüketilmesi gerekli olan atom çayının kullanımı, kronik hastalığı ya da özel durumu olan kişiler için sınırlı ve kısıtlı olmalıdır. Atom çayı kullananlar aynı zamanda hazır olarak da alıp, hazırlayabilirler.

  • atom çayı
  • atom çayı nedir
  • atom çayı neye yarar
  • atom çayı tarifi
Yorumlar
Buket Dal Atom çayı çeşitleri nelerdir? Bu çay neye iyi gelir? Tarifi ve kullanımı bana çok kolay geldi. Zararları var mı? Benim kalbimde ritim bozukluğu olduğundan her çayı içemiyorum. Herkes çok faydalı olduğundan bahsediyor ama kullanmamda bir sakınca var mı? cevapla
Demet Özbey Atom çayı kilo almaya yardımcı oluyor diye biliyorum. Aslında ben bu çayı kış çayı olarak duymuştum. Hatta kışın grip olduğumda bundan içiyordum çok iyi geliyordur. İçindekiler çok faydalı bitkiler olsa da günde kaç kere içilir onu bilmiyorum. Çok içmek zarar verebilir. cevapla
yorum yaz
Yağ Yakıcı Detoks Suyu Tarifleri Nelerdir? Nasıl Yapılır?