Sağlık

Hindistan Cevizi Suyu Faydaları Nelerdir? İçilir mi?

03 Mart 2021 - 12:38:40
Hindistan Cevizi Suyu Faydaları Nelerdir? İçilir mi?

Tropikal bir meyve olan ve içerisinde yüksek oranda lif barındıran hindistan cevizi suyu; içilebilen, cilt maskesi olarak kullanılabilen, vücuda birçok faydası bulunan bir besindir.

Hindistan Cevizi Suyu Faydaları Nelerdir?

Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan hindistan cevizi suyu, içerisinde bulunan potasyum sayesinde vücut fonksiyonlarının daha işlevsel bir şekilde çalışmasını sağlar. Ayrıca kan basıncının dengelenmesi, kolesterolün azalması ve kalp hastalıklarının engellenmesi gibi etkiler de meydana getirmektedir. Hindistan cevizi suyu faydalarını şu şekilde maddelemek mümkündür:

  • Diüretik etkisi sayesinde idrar yolunun temizlenmesine yardımcı olan hindistan cevizi suyu, böbreklerin verimli bir şekilde çalışmasını sağlar. Ayrıca böbrek taşının engellenmesini destekler. Gebelik sürecinde önemli olan magnezyum, potasyum minerallerinin oluşmasına destek olan üre bakımından zengindir.
  • Vücutta sıvı kaybının oluşmasını önleyen hindistan cevizi suyu gerekli elektrolitlerin temin edilmesini sağlamaktadır. Kasların fonksiyonunu destekleyen bu besin aynı zamanda kalsiyum, fosfor ve potasyum sağlayarak vücudun dinç kalmasına yardımcı olur.
  • Sindirim sisteminin güçlenmesini sağlayan hindistan cevizi suyu, kabızlığın ve hazımsızlığın önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca PH seviyesini de düzenlemektedir. Vücudun temizlenmesini sağlarken aynı zamanda metabolizmanın hızlanmasına da katkı sağlar.
  • Antioksidan ve mineral bakımından zengin değerlere sahip olan bu besin hastalıklara karşı koruyucu etki meydana getirir. Kandaki sodyumu sabit tutan ve vücut fonksiyonlarını iyileştiren hindistan cevizi suyu kalp için faydalıdır.
  • Etkili bir makyaj temizleyici olarak nitelendirebileceğimiz hindistan cevizi suyunun cilde faydalarına baktığımızda yaşlanmayı geciktirdiğini belirtebiliriz. Ayrıca güneş yanıklarına karşı koruyucudur. Cildin nemlenmesini sağlarken aynı zamanda sedef ve egzama gibi hastalıklar için de faydalı olmaktadır.

Mineral açısından yüksek değerlere sahip olan, lif bakımından zengin ve hazımsızlığı önleyen hindistan cevizi suyu saça faydaları da olan bir besindir. Eğer kaşıntılı ve pul pul dökülen bir saçınız varsa nemlendirme amacı ile kullanabilirsiniz. Saç derisine masaj yaparak saç köklerinin uyarılmasını sağlayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Suyu Faydaları

Hindistan Cevizi Suyu İçilir mi? Nasıl Tüketilir?

Sağlık açısından birçok yararı bulunan hindistan cevizi suyu oldukça besleyicidir. Meyve sularının içerine eklenerek içilebilmektedir. Hindistan cevizi suyu ile tarifler nelerdir diye baktığımızda alkollü ya da alkolsüz içeceklere ekleyebilir ya da kokteyllere aroma amacı ile eklenebilir. Bununla birlikte sıcak havalarda içerisine buz ekleyerek tüketim sağlayabilirsiniz. Hindistan cevizi suyu ne kadar tüketilmeli diye baktığımızda günlük hayatta yaklaşık olarak 200 ml. yani 1 su bardağı kadar tüketmek yeterlidir. Bu miktardan fazla mide asidini bozabilir. Ayrıca mide problemlerine de neden olabilir.

Hindistan Cevizi Suyu İçilir mi?

Hindistan Cevizi Suyu Cilt Maskesi Nasıl Yapılır?

Cilt hücrelerinin zarar görmesini engelleyen ve cildin daha sağlıklı gözükmesini sağlayan hindistan cevizi suyu maske şeklinde kullanılabilmektedir. Sitokinin isimli mineral içeriği sayesinde yaşlanma problemlerinin giderilmesini sağlayan bu doğal su aynı zamanda sivilce, kırışıklık ve cilt lekesinin giderilmesi için de etkili olmaktadır. Kızarıklık ve lekelerin giderilmesi için etkili olan bir maske tarifi şu şekildedir:

  • Öncelikle hindistan cevizi suyunu bir miktar zerdeçal ile birlikte karıştırıp macun kıvamına getiriniz.
  • Elde edilen karışımın pürüzsüz hale gelmesi için hindistan cevizi yağını ekleyiniz.
  • Yüze hafif ve dairesel hareketler ile uygulayarak antioksidan, mineral ve yağ asitlerinin cilt hücrelerine ulaşmasını sağlayınız.
  • Yaklaşık olarak 10 dakika bekletip ardından durulama sağlayınız.

Cildin parlak ve canlı gözükmesini sağlayan bu doğal besin aynı zamanda cilde tonik şeklinde de uygulanabilmektedir. Bir pamuk yardımı ile sürülerek sonrasında cildin ılık su ile yıkanması şeklinde uygulanabilmektedir.

Hindistan Cevizi Suyu Nasıl Saklanır?

Hindistan cevizinin içerisinde yer alan hindistan cevizi suyu evde saklanırken dikkat edilmelidir. Çünkü bu besin açıldıktan sonra içerisinde sıvı da azalma ve tat değişikliği meydana gelmektedir. Eğer hemen kullanılmayacaksa buzdolabında 24 saklanabilir ama 24 saat içerisinde tüketilmesi önerilmektedir. Çok sıcak ve güneşli bir yerde saklanırsa bozulabilir. Hindistan cevizi suyunun bozulduğunu nasıl anlarız diye baktığımızda kokusu, tadı, rengi değişir. Topaklaşır ve pürüzlü olur. Ayrıca üzerine koyu noktalar oluşabilir.

Hindistan Cevizi Suyu Nasıl Saklanır?

Hindistan Cevizi Suyunun Zararları Var mı? Fiyatı Ne Kadar?

Gebelik döneminde tüketilebilen bu su, kontrollü olarak kullanılmalıdır. Ayrıca doktora mutlaka danışılmalıdır. Eğer kanınızdaki potasyum değeri yüksekse bu besini tüketmeyiniz. Tansiyon düşürücü etkisi olduğundan düşük tansiyonlu kişiler tüketmemelidir. Ya da az miktarda içmelidir. Ayrıca böbrek hastaları tüketim öncesinde doktora danışmalıdır. Hindistan cevizi suyunun fiyatı çok pahalı değildir. Marketlerde ve internet üzerinde satışı yapılabilmektedir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: