Sağlık26 Mayıs 2021 - 14:40:17

Diş Beyazlatan Şeyler Nelerdir? Yiyecekler, Jel ve Macunlar

Diş Beyazlatan Şeyler Nelerdir? Yiyecekler, Jel ve Macunlar

Gülüşlerin güzel ve sağlıklı olması için dişlerin inci gibi bembeyaz durması hemene herkesin istediği bir durumdur. Diş beyazlatan şeyler ile evde çok kolay bir şekilde dişlerinizin beyazlamasını sağlayabilirsiniz. Diş beyazlatmak için doğal çözümler hakkında bilgi almak istiyorsanız yazımızı okumaya devam ediniz.

Diş Beyazlatan Şeyler Nelerdir?

Doğal diş rengimiz bembeyaz olmadığı için uyguladığımız yöntemler dişlerimizin uzun süre bembeyaz olması söz konusu değildir. Fakat bazı doğal yöntemler ile daha beyaz olmasını sağlayabiliriz. Dişleri beyazlatma evde basit yöntemler ile gerçekleştirilebilmektedir. Sizler için sararan dişler doğal yollarla nasıl beyazlatılır sorusu hakkında birtakım araştırmalar yaptık. Bunları şu şekilde sunabiliriz:

Limon ve Karbonat: En çok bilinen ve uygulanan yöntemlerden biridir. Bir çay kaşığı miktarında karbonatın içerisine limon suyu sıkıp, köpürene kadar karıştırınız. Daha sonra temiz bir diş fırçası ile dişlerinize bu karışımı uygulayınız. Asit özelliği olan bir yöntem olduğundan ve diş minesine zarar verebileceğinden haftada 1-2 defa uygulamak yeterli olacaktır.

Karbonat: Limon ile uygulanabildiği gibi tek başına da diş beyazlatma doğal çözümler arasında yer almaktadır. Doğal bir şekilde renk açıcı özelliğe sahip olan bu ürün haftada 2-3 defa dişlere uygulandığı zaman gözle görülür sonuç elde edilmektedir. Diş fırçasını ıslatıp karbonata batırınız ve dişlerinizi yavaş bir şekilde fırçalayınız.

Sofra Tuzu: Dişlerin hem beyazlamasına hem de temizlenmesine yardımcı olan sofra tuzu, anti-bakteriyel özelliğe sahiptir. Bu yöntem bakterilerden kurtulmanız yardımcı olur. Diş fırçanızı bu tuz batırıp hafif bir şekilde fırlamanız yeterlidir. Karbonat kadar etkili olmasa da dişlerin beyazlamasını sağladığını görmekteyiz.

Karbonat, Tuz ve Sirke: Karbonat ve tuz ikilisine elma sirkesi ekleyip diş minesi üzerinde yer alan sarı lekelerin çıkartılmasını sağlamak mümkündür. Her malzemeden 1 çay kaşığı kadar alıp, temiz bir fırça ile dişlerinizi hafif bir şekilde fırçalamanız yeterli olacaktır.

Karbonat Tarçın ve Adaçayı: Karbonat ile diş beyazlatma sağlarken adaçayı ve tarçın ile dişlerdeki bakterileri yok ederek ağız sağlığının iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Bu yöntemi uygulamak için öncelikle dişlerinizi güzelce fırçalayınız. Daha sonra 1 çay kaşığı ölçeğinde karbonat, tarçın ve havanda dövülen adaçayını karıştırınız. Diş fırçanızı bu karışıma batırıp dişlerinize uygulayınız.

Gliserin: Anti-bakteriyel özelliği bulunan gliserin, dişlerin beyazlaması ve ağız içerisindeki mikropların ölmesi için etkilidir. Dişlerinizi fırçalayıp birkaç damla gliserin uygulamanız yeterli olacaktır.

Neem Yağı: Hem antiseptik hem de anti-bakteriyel olan neem yağı, diş beyazlatma için etkilidir. Neem yağını diş macununun içerisine ekleyip dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Uygulanan diş beyazlatma yöntemleri dişlerde yıpranma meydana getirebilir. Halk arasında sıklıkla uygulanan diş beyazlatan uygulamaların dişlerde kalıcı olarak zararlara yol açabileceğini belirten uzmanlar, bu konuda dikkatli olunmasını tavsiye etmektedir.

Diş Beyazlatan Şeyler

Diş Beyazlatan Yiyecekler Nelerdir?

Çekici ve sağlıklı bir gülüş için diş sarartan yiyeceklerden uzak durmak ve dişlerin beyazlamasına katkı sağlayan besinleri tüketmek gerekmektedir. Bunlar şu şekildedir:

  • Süt ve süt ürünleri: Laktik asit ve mineral içeren bu besinler dişlerin içten dışa doğru güçlenmesini sağlar ve renk değişimlerini önler.
  • Çilek: Beyaz, kristal yapılı katı asit olarak tanımlanan malik asit açısından zengin olan çilek dişlerde plak oluşumunu önler. ayrıca zararlı bakteri ve mikroorganizmaları da yok etmektedir. Çileği çatalık arkası ile ezip püre haline getirerek diş fırçası ile dişlerinize uygulayınız. Haftada 2 kereden fazla yapmayınız.
  • Portakal: İçeriğinde ve liflerinde yer alan yapı maddeleri ile ağız içerisindeki asit dengesini sağlayan bu meyve dişlerin sararmasını önler ve beyazlamasına yardımcı olur.
  • Kuruyemişler: Dişlerde adeta bir peeling etkisi meydana getiren sert dokulu kuruyemişler, aynı zamanda diş yüzeyindeki lekelenmeleri de gidermektedir.
  • Elma: Diş etlerinin güçlenmesini sağlayan elma, içerisinde yer alan asit sayesinde renk değişimine neden olan bakterilere de savaş açmaktadır.

Bu yiyecekler dişlerin daha güzel görünmesini sağlamaktadır. Vanilya ile diş beyazlatma gibi yöntemler de son zamanlarda araştırma konusu olmaktadır. Vanilya dişlere beyazlık vermemektedir. Tam tersi olarak diş ve diş etlerine zarar verir. Bundan dolayı kullanılmamalıdır.

Diş Beyazlatan Yiyecekler

Diş Beyazlatan Jel ve Macunlar

Pek çok yerde satışı yapılan ve birçok kişinin kullandığı diş beyazlatma jellerini kullanırken dikkatli olmak gerekir. Öncelikle belirtmek gerekir ki içerisindeki ajanlar dişlere zarar vermeyen, onaylı jeller kullanılmalıdır. Denetimsiz olarak satılan tozlar ve jeller dişe zarar verir. Diş minesinde hasara yol açar. Diş beyazlatan macun önerilerine baktığımızda ise aynı şekilde dişlerde yıpranma meydana getirmeyecek ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini belirtebiliriz.

Dişlerin Sararması İçin Ne Yapılmalı?

birçok kişinin sorunu olan dişlerdeki sarı lekeler genel olarak aşırı miktarda çay, kahve ve sigara tüketme sonrasında meydana gelmektedir. Dişlerde sararmama olmaması bunları tüketmemelisiniz. Dişlerinizi günde 2 defa fırçalamaya özen gösteriniz. Yemeklerden sonra ağzınızı su ile çalkalamanız, besin artıklarının gitmesini ve bakteri oluşumunun önlenmesini sağlar. Ayrıca doğal yöntemlerden de ara sıra uygulamak sararmaların önüne geçebilir. Fakat aşırı uygulamalarda kaçınınız. Dişleriniz çok sarı ise diş beyazlatma işlemi için uzman bir doktordan destek alabilirsiniz.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Hafıza Kaybı Sebepleri Nelerdir? Neden Olur? Nasıl Anlaşılır?