Sağlık11 Kasım 2021 - 16:16:16

Göz Kapağı Estetiği Nedir? Nasıl Yapılır? Yaptrıanların Yorumları ve Fiyatı

Göz Kapağı Estetiği Nedir? Nasıl Yapılır? Yaptrıanların Yorumları ve Fiyatı

Göz kapağı estetiği, blefaroplasti olarak da bilinen, göz kapağının istenilen şekile getirilmesi için uygulanan, sarkmış ve fazla kas dokusunun çıkarılması işlemine verilen isimdir.

Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Üst ya da alt göz kapağına uygulanan göz kapağı estetiği; sarkmış derinin giderilmesi, göz çevresinde yer alan fazla dokuların giderilmesine yönelik uygulanan birtakım cerrahi işlemlere verilen isimdir.

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak ve yer çekiminin etkisi ile zaman içerisinde ciltte sarkmalar meydana gelmektedir. Göz çevresinde bu durum göz kapaklarında torbalaşma ve göz kapağının düşük durması gibi etkiler ile kendini göstermektedir. Göz kapağı düşüklüğü sadece ileri yaşlarda değil, genç yaşlarda da görülebilmektedir.

Cildin zaman içerisinde elastikiyetini kaybetmesi sonrasında otaya çıkan düşük göz kapağı kişinin daha yorgun gözükmesine neden olmaktadır. Üst göz kapağında düşüklük, Göz kapağında kırışıklık ve sarkma gibi durumlar sonrasında göz kapağı estetiği uygulamalarından yararlanılmaktadır.

Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Estetik görünüm ve fonksiyonel işlevsellik açısından uygulanan göz kapağı estetiği, lokal ya da genel anestezi ile yapılmaktadır. Fakat genel anlamda genel anestezi tercih edilmektedir. İşlem yaklaşık olarak 1-2 saat sürmektedir.

Üst göz kapağı ameliyatı için hastanın üst göz kapağından çıkartılması gereken kaslar ve deriler, işlem öncesinde belirlenmektedir. Göz kapağının katlanma çizgisinden bir kesi atılır ve sonrasında gereken işlem uygulanır. Bu şekilde iz de kalmamaktadır.

Alt göz kapağı ameliyatında ise hastanın yanak dokusu da dikkate alınmalıdır. Bu ameliyatta amaç alt göz kapağındaki bollaşmanın giderilmesidir. Hastanın kirpiklerinin altına bir kesi açılır. Sonrasında işlem gerçekleştirilir. Alt göz kapağı estetiğinde genel anestezi kullanılır. Bu operasyonlar ise 2-4 saat arasında sürmektedir.

Göz kapakları üzerinde gerçekleştirilen bu işlemlerde kişilerin amacı göz kapaklarının yapısı sebebiyle sürekli yorgun ya da mutsuz gözükmelerini engellemektir. Eğer doğru bir estetik operasyon geçirilirse bu operasyon ile birlikte son derece dinç, genç ve mutlu bir görünüm meydana gelecektir.

Uzmanlar tarafından yapılan göz kapağı estetiği son derece kolay ve hızlı gelişen bir ameliyattır. Eğer estetik ya da sağlık açısından göz kapaklarında bir problem varsa uzman doktora danışarak giderilebilmektedir.

Göz Kapağı Estetiği Ne Kadar Sürer?

Ameliyatın türüne göre uygulama süresinde değişkenlik gözlemlenebilmektedir. Göz kapağı estetiği işlemi sırasında deri, yağ ya da kas birikintileri rahatlıkla alınabilir. Belirli hastalarda göz üstü bölgesinde germe işlemleri de yapılırken kırışıklıkların giderilmesi sağlanmaktadır.

Geçmiş dönemlerde yapılan estetik işlemlerde hastanın mimikleri bu işlemlerden olumsuz etkileniyor olsa da günümüzde son derece doğal bir şekilde bu işlemler gerçekleşmektedir. Yapılan bu işlemler sonrasında ortaya çıkan sonuçlar kalıcı olurken insanların ömürlerinin sonuna kadar tekrar bir işlem yaptırmasına gerek kalmamaktadır.

Göz Kapağı Ameliyatını Devlet Karşılıyor mu?

Diğer estetik ameliyatlarda olduğu gibi göz kapağı estetiği ameliyatında da oluşan masraf sigorta tarafından karşılanmamaktadır. Bu sebeple de işlem özel hastanelerde gerçekleştirilmektedir. Eğer göz kapağındaki bir sinirden kaynaklanan sağlık problemi söz konusu ise bu durumda farklı bir sonuç söz konusu olabilmektedir.

Estetik amacı ile yapılan ve herhangi bir sağlık problemi olmamasına rağmen, daha güzel görünmek amacı ile uygulanan estetik ameliyatlar devlet tarafından karşılanmamaktadır.

Göz Kapağı Estetiği Yaptıranların Yorumları ve Fiyatı

Yüzdeki yorgun ifadesinin giderilmesi ve yaşlılık belirtilerinin ortadan kaldırılması için uygulanan göz kapağı estetiği öncesi ve sonrasında bakıldığında büyük farklı gözlemlenmektedir. Yaptıranların yorumları da bu açıdan olumlu olmaktadır.

Yapılan işlemin niteliğinde göre göz kapağı estetiği fiyatları değişmektedir. Eğer düşük göz kapağı probleminiz varsa ya da göz altı torbalarınız çok şişik duruyorsa sizler de uzman bir doktora danışarak uygulamalar hakkında bilgi alabilir ve işlemi yaptırabilirsiniz.

Yorumlar
Çağla AkalınBu ameliyatı çok merak ediyorum. Benim göz kapaklarımda düşüklük var yaptırmak istiyorum. Yaptıran ünlülere baktım gayet güzel olmuş bir riski var mı?cevapla
Murat DeğirmenGöz kapağı operasyonlarında lokal anestezi doktorun tercihi olabiliyor ama genel anestezi hasta tarafından kesinlikle tercih edilir çünkü hasta için zor bir durum. Herşey gözünün önünde oluyor :) Korku filmi gibi... :)cevapla
yorum yaz
Hangi Yiyecekler Gaz, İshal ve Kabızlık Yapar?