Sağlık 08 Ağustos 2021 - 20:30:56

Beyin Damarı Tıkanıklığı Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Beyin Damarı Tıkanıklığı Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Beyin damarı tıkanıklığı; boyun ve kafa içerisinde yer alan damarlarda meydana gelen tıkanmalar olarak ifade edilen bir rahatsızlık olarak tanımlanmaktadır.

Beyin Damarı Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Beyni ve beyinciği besleyen boyun ve kafa içerisindeki damarlarda meydana gelen tıkanma durumu beyin damarı tıkanıklığı olarak nitelendirilmektedir. Beyin damarı tıkanıklığı durumu bası hastalarda bir sağlık sorunu olmazken bazı insanlarda ise yaşamı olumsuz yönde tehdit edebilmektedir. Eğer ki kişide beyin damarı tıkanıklığına dair ufak bir belirti bile olsa mutlaka uzman bir doktora gidilmesi gerekmektedir. Beyin damar tıkanıklığı belirtileri şu şekildedir:

 • Bilinç kayıpları meydana gelebilir.
 • Görme bozukluğu söz konusu olabilir.
 • Uyku durumunda bozulma olabilir.
 • Hareket bozuklukları meydana gelir.
 • Baş ağrısı söz konusu olur.
 • Kansızlık ve pıhtı atması durumu söz konusu olursa felç meydana gelebilir.

Genel olarak 40 yaş üstü bireylerde görülen beyin damarı tıkanıklığında meydana gelen semptomlar kişilerde felç meydana getirebilmektedir. Felç geçici ya da kalıcı olarak görülebilmektedir. Geçici felç durumları genel olarak 1 gün içerisinde iyileşme gösterir.

Beyin Damar Tıkanıklığı Nedenleri Nelerdir?

Genel olarak beyin damarı tıkanıklığı ölüm riski meydana getirebilen bir durumdur. Bu hastalığın nedenlerine baktığımızda ise yüksek tansiyon bunların başında gelmektedir. Bir diğer etkenler şeker hastalığı, yüksek kolesterol ve iskemik inme ve kalıtsal etkenler beyin amar tıkanıklığı oluşturabilir. Hormon bozuklukları, kanser, yağ embolisi, kan dolaşımının herhangi bir nedenler yavaşlaması ya da durması, toplardamar sisteminde bozukluk görülmesi ve atrial fibrilasyon gibi diğer nedenler de bu duruma sebep olabilir.

Beyin Damar Tıkanıklığına Ne İyi Gelir? Bitkisel Çözüm Nedir?

Beyin damar tıkanıklığı aynı zamanda vücutta meydana gelen diğer damar tıkanıklıkları gibidir. Fakat sonuçları daha ağır olabilmektedir. Beyin damar tıkanıklığına bitkisel çözüm olarak maydanoz-sarımsak kürü tavsiye edilmektedir. Bu kürü hazırlamak için 10-15 adet sap maydanoza ihtiyacınız vardır. Bunları blendera atıp kabuklarından ayırmalı ve daha sonra içerisine 1 diş iri sarımsak eklemelisiniz. Eğer herhangi bir tansiyon hastalığınız yoksa 2 çorba kaşığı limon da ekleyebilirsiniz. İçeceğiniz kadar yaklaşık 1 bardak ya da yarım bardak klorsuz su ekleyip kürü kahvaltıdan 20 dakika önce tüketebilirsiniz. Bu kürü tükettikten 3gün sonra sarımsaksız hazırlayınız. 3 gün de bu şekilde kullandıktan sonra tekrar maydanoz ve sarımsaklı olarak tüketiniz. Bu şekilde 9 gün boyunca 6 gün sarımsaklı 3 gün ise sarımsaksız olarak uygulamış olursunuz. 9 gün sonrasında ise 3 gün mola vermeniz gerekmektedir.

Beyin Damarı Tıkanıklığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eğer ki belirtileri fark ediyorsanız öncelikle uzman bir doktora muayene olmanız gerekmektedir. Muayane sırasında uzman doktor, anjiyografi radyolojik incelemeler gerçekleştirmektedir. Bu şekilde damarların durumu net olarak belirlenmektedir. Damar kireçlenmesi, tıkanmalar ve sertlikler bu şekilde giderilmektedir. Ayrıca beyin tomografi incelenmesi de yapılabilir. Beyindeki kanamalar ve ölü dokular bu şekilde tespit edilir. Sonrasında gerekli tespitler sonrasında beyin damar tıkanıklığı tedavisi için gerekli olan teknikler ve yöntemler uygulanmaktadır.

 • beyin damarı tıkanıklığı
 • beyin damarı tıkanıklığı belirtileri
 • beyin damarı tıkanıklığı nedenleri
 • beyin damarı tıkanıklığına ne iyi gelir
 • beyin damarı tıkanıklığına bitkisel çözüm
 • beyin damarı tıkanıklığı tedavisi
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Makyaj Fırçaları Neyle Yıkanır? Nasıl Temizlenir?