Sağlık 12 Ağustos 2021 - 05:50:04

Tarhana Otu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar? Nerede Satılır?

Tarhana Otu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar? Nerede Satılır?

Tarhana otu; oldukça keskin bir kokuya sahip olan şifalı bir ot çeşididir. Hem salatalarda hem de çorbanın içinde tatmış olduğumuz tarhana otu dorak otu ismi ile de bilinir. bu ot hakkında bilgi almak ve şifalarını öğrenmek için yazımızın detayını inceleyebilirsiniz.

Tarhana Otu Nedir? Ne İşe Yarar?

Maydanozgiller familyasına ait olan tarhana otu, yaklaşık olarak 25 cm boyuna kadar ulaşabilen sarı renkli çiçeklere sahip olan ve öz suyunda uçucu bir yağ bulunan bir bitki türüdür. Kokusu ve görüntüsü oldukça hoş olan tarhana otu, oldukça şifalıdır ve hemen her hastalığa iyi gelecek özelliğe sahiptir. Yemeklerde kullanıldığı zaman midenin rahatlamasını sağlar. Kuru ve sıcak iklimleri seven tarhana otu, genel olarak İzmir, Manisa ve aydın çevresinde yetişmektedir.

Kendiliğinden yetişen tarhana otu, mevsimi geldiği zaman tohumu kendiliğinden dökülür ve daha sonra tekrar bu otlardan yetişir.

Tarhana otu özel bir yetişme arazisi ya da ilgisi beklememektedir. Bahçenizde kendiliğinden bile yetişebilir. Fakat güneş olmadan hayata tutunamaz. Bundan ötürü Ege kıyıları bu ot için en uygun yerdir. Ege Bölgesi'nde çörtük ve çürtük isimleri ile de bilinmektedir.

Tarhana Otu Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Oldukça şifalı ve faydalı olan tarhana otu böbrek taşı düşürenler ve yoğun bir sancı yaşayanlar için etkilidir. İdrar yollarının rahatlamasını sağlayan bu ot, böbrek taşının kısa süre içerisinde vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Böbreklerin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Kronik mide ağrıları için faydalı olan tarhana otu, mide ağrılarının azalmasını ve midenin rahatlamasını sağlamaktadır. Midedeki gazı ve sancıları yok etmektedir. Bunun yanı sıra daha sağlıklı akciğerler için tarhana otu tam bir şifa deposudur. Nefes alışlarını düzenler ve sigara içmek ya da sigara dumanına maruz kalmak sonrasında akciğerlerinizdeki tahribatı önler. Dumanlı ve tozulu ortamlarda çalışna insanlarda solunum sıkıntısı meydana gelebilmektedir. Boğazda kuruluk ve rahatsız edici bir balgam meydana geliyorsa bu ot ile gidermek mümkündür. Kan ve kemik gelişimine katkı sağlayan tarhana otu, çocukların ergenlik dönemi için faydalıdır. Ayrıca saman nezlesi olarak belirtilen bahar alerjisini de önler. Eğer nezle gibi bir durum söz konusu olursa bu ottan yararlanabilirsiniz.

Her ne kadar faydalı olsa da tarhana otu zararları da olabilmektedir. Tarhana otu ile yapılan çorbada beyaz un yer aldığı için bu konuda yan etkisi bulunabilir. Beyaz un vücut için oldukça zararlıdır. Tarhana otu ile yapılan çorbaların içeriğine dikkat ederek tüketmeniz gerekmektedir.

Tarhana Otu Nasıl Kullanılır?

Topraktan alındıktan sonra güneşte kuruması beklenen tarhana otu, kuruduktan sonra toz haline getirilmelidir. Cam kavanozun içerisinde nem almayacak şekilde saklanmalıdır. Tarhana otu tozu, turşu yapımında kullanılabilir,çorbalarda, yemeklerde bulunabilir ve aynı zamanda bu bitki ile kür de hazırlanabilir. Tarhana otu çayı da yaparak sağlıklı bir şekilde tüketebilirsiniz. Sıcak suyun içerisinde tarhana tozu ilave edip, 5 dakika demini almasını bekledikten sonra tüketebilirsiniz.

Tarhana Otu Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar?

Tarhana otu kendiliğinden yetişebildiği gibi aynı zamanda yetiştirilebilmektedir. Tarhana otu fiyatı internet üzerinde oldukça uygundur. Sizler de tarhana otu siparişi verebilir ya da satın alabilirsiniz. Tarhana otu ile çorba olabilecek şekilde toz hazırlayabilirsiniz.

  • tarhana otu zararları
  • tarhana otu nasıl kullanılır
  • tarhana otu tozu
  • tarhana otu çayı
  • tarhana otu nerede satılır
  • tarhana otu fiyatı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Göze Limon Sıkmak Zararlı mı? İyi Gelir mi?