Diyet 28 Mayıs 2021 - 15:44:01

İnsülin Direnci Diyeti Nedir? Nasıl Olmalı? Yapanlar ve Yorumları

İnsülin Direnci Diyeti Nedir? Nasıl Olmalı? Yapanlar ve Yorumları

İnsülin direnci diyeti, birçok kişinin sahip olduğu insülin direnci problemini kırmak için uygulanan diyet türüdür.

İnsülin Direnci Diyeti Nedir?

Karaciğer, kas ve yağ biçimindeki dokular kan şekerini kullanmaktadır. Bahsi geçen bu dokulara şekeri alan ve kullanılmasına olanak tanıyan ve pankreastan salgılanmakta olan şeker metabolizmasını dengeleyen hormona insülin denir. İnsülin direnci dokularda olduğu zaman dokulara şekerin alınıp, kullanılabilmesi ve yakılması zor bir durumdur. Var olan bu etken insülinin saha fazla salınmasına neden olmaktadır. Normal koşullarda vücudun şekeri bir ünite insülinle kontrol altına aldığı bilinen bir gerçektir. Fakat insülin direncine sahip olan kişilerde vücudun iki ila üç insülin salgılamak zorunda olduğu ifade edilebilir. İnsülin direncinin artması ile şekeri kontrol altına almak için insülin artmaktadır. Bu süreç vücut içinde normalden fazla insülin salgılandığının ispatıdır.

İnsülin Direnci Nelere Yol Açar?

Kişi sağlık beslense veya spor yapsa dahi insülin direncine sahipse kilo almayı engelleyemez. İnsülin fazla salgılandığı için vücuda alınan besinler yağ biçiminde depolanmaktadır. Hal böyle olunca insülinin daha çok salgılanması ile pankreas yorulmaktadır. Belli bir zamandan sonra diyabet rahatsızlığı veya pankreas yetmezliği ortaya çıkabilir.

İnsülin Direncinin Belirtileri Nelerdir?

Yemekten sonra tüketilen tatlı bireye yoğun derece ağırlık hissi vermekte ve uykuya yol açmaktadır. Bunun yanı sıra yemekten sonraki süreçte kişinin elinin terleme ve titremesi şekerin düştüğünü gösterir. Sürekli olarak acıkmak, yorgun, halsiz olmak, hızlı bir şekilde kilo almak, kadınlarda görülen regl döneminin düzensizliği, bel çevresinin giderek genişlemesi, çok sık tatlı tüketmek, karaciğerin yağlanması ve koltuk altı, boyun bölgesinin esmer renge dönmesi belirtiler arasında yer alır. Bu rahatsızlığın belirtileri fark edildiği anda dahiliye veya endokrinoloji departmanına başvurulması gerekir.

İnsülin Direnci Neden Olur? Nasıl Olur?

İnsülin direncinin olması genetik sebeplerden kaynaklı olabilmektedir. Bundan ziyade sağlıksız, düzensiz beslenme ve hareketsiz bir hayat sürmek bu soruna yol açar. İş hayatında masa başında gün boyu oturmak, hareket etmemek, fast food tüketmek obezite rahatsızlığına neden olmaktadır. Fazla kalori içeren besinlerin hızlı bir şekilde tüketilmesi, bel çevresinin yağlanması, hareketin az olması gibi durumlar nedenler arasında bulunur.

İnsülin Direnci Diyeti Nasıl Yapılır? Tedavisi Nasıl Olur?

Beslenme şekli bu problem için çok önemlidir. Tedavi için gerekli olan en önemli adım hayat tarzının değişmesidir. Düzenli bir şekilde uyumak, sağlıklı beslenmek, spor yapmak hem zayıflatır hem de bu problemi tedavi eder. İnsülin direnci ile uyumlu olan diyet programlarının uygulanması tavsiye edilmektedir. İnsülin direncinin tıbbi bir şekilde tedavi edilmesi için kişinin yaşam şekli, fiziksel aktivite oranı, cinsiyet, yaş gibi etkenler göz önüne alınmakta ve beslenme programı bu etkenlere göre düzenlenmektedir. İnsülin direnci diyeti için uzman hekim ve diyetisyenle görüşmek gereklidir.

Yorumlar
Zeynep Eser İnsülin direncim var ve bu yüzden çok yemek yiyorum. Bu da bende kilo yapıyor. Bu diyeti uygulayarak kilo verebilir miyim? Bu diyetin tarifi nedir? Nasıl uygulanır? Bu tarz diyetler ne kadar süre uygulanması gerekiyor? cevapla
yorum yaz
Diz Ağrısının Sebepleri Nelerdir? Neden Olur? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?