Sağlık 28 Mayıs 2021 - 18:34:08

Kedi Pençesi Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kedi Pençesi Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kedi pençesi, birbirinden farklı özelliğe sahip olan ve tedavi amaçlı kullanılan geniş boyutlarda ağacımsı bitki türüdür.

Kedi Pençesi Nedir, Ne Demek?

Kedi pençesi otunun uzunluğu iki ila üç santimetre aralığındadır. Kancalı dikenlere sahip olan bitkinin Güney ve Orta Amerika'daki tropikal bölgelerde yetiştiği söylenebilir. Bitkinin dikenli olmasının avantajı yırtıcı hayvanları uzaklaştırmasıdır. Fakat dikenlerin esas görevi ağaç gövdesine sarılmalarıdır. Bitkinin türlerinden biri bazı toplumlar aracılığı ile sağlık problemlerinin giderilmesi için Peru'da kullanıldığı rivayet edilmektedir. Peru'da bulunan toplulukların bu bitkinin kök ve kabuğundan hazırlanan reçeteyi bazı hastalıklarda kullanmışlardır.

Kedi Pençesi Ne İşe Yarar?

Günümüz şartlarında bitkinin yağmur ormanlarında bulunan insanlar tarafından kullanılmaya devam ettiği ifade edilmektedir. 1970 yıllarına kadar bu bitkinin varlığı birçok ülke tarafından bilinmemekteydi. Bitkinin ünü öncelikle Avrupa'da sonrasında ise tüm dünyaya yayılmıştır. Adının duyulmasından sonra toplanma şekli merak konusu haline gelmiştir. Kedi pençesinin modern bitkisel tıp alanında bağışıklık sisteminin güçlenmesine büyük oranda katkı sağladığı düşünülmektedir.

Kedi Pençesi Nerede Bulunur?

Bitkinin kabuğu Amazon'daki batı kesimlerin marketlerinde bulunmaktadır. Kırk tropikal türden biri uncaria utomentosa olarak isimlendirilir. Bu türün sapları seyrektir. Tüylü olabilen tür zaman içinde tüysüz hale gelir. Yaprakların uzunluğu yedi ila on beş santimetre uzunluğunda olup birbirine çapraz haldedir. Yaprakların taban kısımları kalp veya yuvarlak şekildedir. Yaprakların üst tarafları genel olarak parlak ve yeşil renge sahiptir. Alt bölgeleri tüylü ve beyaz renge sahiptir. Yaprakların alt kısımlarında kedi pençesini andıran dikenleri vardır.

Kedi Pençesi Otu Nasıl Yetişir?

Ağaçlık olmayan kapalı yerlerde yetişebilmektedir. Fakat tırmanmak için bir materyale ihtiyaç duymaktadır. Bitki tahmini olarak on yılda olgunlaşmaktadır. Tam bir şekilde olgunlaşması on santimetreyi bulması ile anlaşılır. Yağmur ormanlarında yetişir. Bunun yanı sıra yol kenarı, orman açıklığı, göl kenarı gibi alanlarda da yetişme yeteneği vardır. Bu alanlarda hasadı kolay bir şekilde yapılmaktadır. Bitkinin iki türünün de çeşitli alkaloitlere sahip olduğu söylenir. Bitkisel tedaviler için kullanılır. Bitkinin ekim ve hasat edilmesi mümkündür. Bitkinin iki türü de yaban halde hasat edilmektedir. Bazı kaynaklarda yer alan bilgilere göre Peru hükümet kurum ve özel şirketlerinin bitkiyle alakalı ticari ekim sürecini araştırmakta olduğu belirtilmektedir. Bitkinin tırmanması önemli olduğundan dolayı tırmanma sürecini kolaylaştırmak ve dikey bir şekilde yetişmesine olanak tanımak için ağaçlar ile birlikte dikilmesinin mantıklı olduğu ifade edilmektedir.

Kedi Pençesi Otu Nerede Yetiştirilir?

Kedi pençesi bitki türleri yağmur ormanlarının dış kısmında ışık almayan gölgenin olduğu alanlarda yetiştirilmesi serpilememelerine neden olmaktadır. Güney Amerika'daki bazı köylerde çiftçilerin çoğu evlerin çevre kısımlarında ek gelir amaçlı kedi pençesi yetiştirmektedirler. Bitkinin ekim girişimleri vardır. Fakat bitkinin büyük oranlarda tedarik edildiği yer Güney Amerika'daki yağmur ormanlarıdır. Hatta bitki piyasasındaki kurumuş kabukların çoğunluğunun Peru'dan geldiği belirtilmektedir.

  • kedi pençesi
  • kedi pençesi nedir
  • kedi pençesi ne işe yarar
  • kedi pençesi otu
Yorumlar
Çiğdem Yürek Kedi pençesi bitkisi satın almak istiyorum. Nereden bulabilirim? Bağışıklığı güçlendirici özelliği için tıp alanında kullanılıyormuş. Biz evde kendi yöntemlerimizle nasıl tüketebiliriz? Çay olarak tüketilir mi? Günde ne kadar içilmeli? cevapla
yorum yaz
Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?