Trakeostomi nedir? Bakımı ve kanülü
Sağlık

Trakeostomi Nedir? Bakımı ve Kanülü

25 Ağustos 2017 - 09:14:02

Trakeostomi cümlesinin etiyolojisine bakıldığında, trakea (solunum yolu) ve stomi (ağızlaştırma) köklerinin birleşimidir. Yani, boyunda cerrahi yöntemlerle bir deliğin açılmasını tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Trakeostomi Nedir,ne Demek?

Trakeostomi, acil durumlarda nadiren kullanılan bir uygulamadır. Örneğin solum yolu birdenbire bloke edildiğinde, yüzde veya boyunda travmatik yaralanmalar oluştuğunda. Bununla birlikte, çoğu vakada, sağlık durumunuzun uzun vadeli bir ventilatör kullanmanızı gerektiren durumlarda planlanmış bir prosedür olarak uygulanır. Bu uygulama hava yolu direncini azaltır. Artan dirence bağlı olarak solunum daha kolay yapılır. Trakeaya ve bronşa verilecek tüm ilaçlar, trakeaya gaz veya sıvı halde kolayca verilebilir. Nefes almaya başlayınca bu uygulamanın prosedürlerinin çoğu tersine çevrilir. Ancak çoğu insan için kalıcı bir durumdur.

Trakeostomi Neden Açılır? Neden Yapılır?

Bu uygulama aşağıdaki durumlar nedeni ile yapılmaktadır:

 • Tek başına nefes alamadığınız acil durumlarda,
 • Felç veya öksürük ve boğazdaki diğer salgıları zorlaştıran sorunlarda, sekresyonlar bu uygulama ile sağlanabilir.
 • Uzun süre nefes almaya yardımcı olan bir makinenin kullanılmasını gerektiren sağlık sorunlarında,
 • Beyin ya da boyun ameliyatlarının iyileşme sürecinde ilk önce nefes almanıza yardımcı olması durumlarında,
 • Ses tellerinde ya da gırtlak kanseri gibi hava yollarını tıkayacak veya daraltan hastalıklara karşı bir önlem olarak yapılır.
 • Burundan alınan hava solunum yollarına gitmeden önce burun içinde nemlendirilir. Ancak trakeostami uygulanmış hastalarda hava nemli olmadığı için, mukozal doku ve siliyer epitelyumda yapısal değişikliklere neden olabilir. Havadaki parçacıkların yükünden büyük bir kısmı yakalanır ve büyük partiküller hapşırma refleksiyle çıkarılabilir. Aksine, trakeostomdan alınan havadaki parçacıklar herhangi bir zorluk çekmeden trakeaya girebilir.

Trakeostominin Dezavantajları Nelerdir? Zararı Var mı?

Bu uygulamanın sonucunda oluşabilecek riskler vardır ve eğer acil bir durumda eğer yapılırsa, riskler daha olası hale gelir. Bunlar:

 • Kanama
 • Trakeostomi tüpünün tıkanması ve daralması
 • Komplikasyon oluşması
 • Derinin altındaki dokulardaki hava kalması
 • Trakeostomi tüpünün yerinden oynayarak boğaza inmesi
 • Göğüs boşluğunda sıkışan hava nedeniyle akciğerlerin çökmesi durumlarıdır.
Trakeostomi Kanülü Nedir, Ne Demek?

Trakeostomi, hastanın hava yolunu açık tutmak, hava yolunda yeterli nem ve gaz değişimini sağlamak, patojen mikroorganizmaların trakeobronşiyal alana girmesini önlemek, çevresinde doku sertleşmesini önlemek ve optimal fiziksel rahatlığı sağlamak için yapılmaktadır. Trakeostami sonucu hastaya takılan aparata trakeostomi kanülü denir. Kanülün hijyenik ortamda yapılmalıdır. Uzman doktorlar ve sağlık personeli tarafından yapılmayan işlemler çeşitli solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. Hastanın cerrahi tedavisi, 10 günden fazla nefes alamayan hastaları bu uygulama ile tedavi ederek başlatılmalıdır.

Trakeostomi Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Bu uygulamanın yapıldığı hastaların bakımının çok dikkatle yapılması gereken bir prosedürdür. Hastanın herhangi bir enfeksiyona, düzenli hijyenik kontrollere, belirli günlerde trakeostomi trakeostomunun dış kanüllerinin değiştirilmesine, iç kanüllerin düzenli ve sürekli olarak temizlenmesine, oda sıcaklığının sabit tutulmasına, bağlı olarak yapılmaktadır. Bu yüzden, hastanın solunum ve akciğer sesleri, kontrol edilmesi son derece önemlidir.

Yorumlar
Gülten Şen 19 Ağustos 2017 - 12:53:43 Babam yakın dönemde bir ameliayat oldu ve trakeostomi yapıldı. Bakımı nasıl olmalı? Daha sonra bir zararı olurmu?cevapla
Uğur Mercan 11 Nisan 2018 - 14:51:52 Trakeostomi kanülü nedir? Ne işe yarar? Hangi durumlar bunun yapılması gerekir acaba? Hastaya herhangi bir yan etkisi ya da zararı olur mu? Böyle bir durumda hastanın bakımı nasıl olmalı? Nelere dikkat etmek gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: