Yaşam 14 Ekim 2021 - 15:40:55

Eldeki Ceviz Karası Nasıl Çıkar? Nasıl Geçer?

Eldeki Ceviz Karası Nasıl Çıkar? Nasıl Geçer?

Taze cevizlerin ağaçtan toplanması ve dış kabuklarının soyulması sırasında ellerde ceviz karası olarak isimlendirilen leke meydana gelmektedir. Yıkanınca geçmeyen bu lekeler, birtakım yöntemler ile elde çıkmaktadır.

Eldeki Ceviz Karası Nasıl Çıkar?

Taze cevizin dışında yer alan yeşil kabuğun suyu oldukça güçlü bir yapıdadır. Gerek el gerekse kıyafete geldiği zaman inatçı bir leke meydana getirebilmektedir. Yeşil kabuğunda yer alan sıvı elde kahverengi bir leke meydana getirebilmektedir. Buna ceviz karası adı verilmektedir. Elden ceviz karasını çıkartmak için birtakım doğal yöntemler bulunmaktadır. Bunlar bazen kesin çözüm olabilirken bazense etkili olmamaktadır.

Eldeki ceviz karasını çıkartmak için sirkeli su yöntemini kullanabilirsiniz. Sirke ile suyu karıştırıp ellerinizi bu karışım ile sildiğinizde lekelerin daha da açıldığını görebilirsiniz. Sildikten sonra ellerinizi soğuk su ile yıkayınız. Bir başka yöntem olarak bir avuç toprak, kil ve çamur ile ellerinizi ovuşturunuz. Bu karışımı ellerinizin üzerine hafif ovuşturarak sürünüz. Sonrasında yine sirke yöntemini uygulayınız ve ardından ellerinizi soğuk su ile yıkayınız.

Ellerde meydana gelen ceviz lekesini gidermek için limon yöntemini uygulayabilirsiniz. Yarım limonu ellerinizin kararan bölgelerine sürünüz. Yaklaşık olarak 5 dakika bekletiniz. Sonrasında ellerinizi güzelce yıkayınız. Bu yöntem de ellerdeki ceviz lekesinin giderilmesi için yardımcı olacaktır.

Ellerdeki Ceviz Karası Nasıl Geçer?

Kınaya benzer ve hatta daha da koyu renk olan ceviz karasını geçirmek için ellerinizi öncelikle ılık su ile yıkayınız ve yumuşamasını sağlayınız. Bunun sonrasında pamuğu isportaya batırınız ve ceviz lekesi bulunan yerlere sürünüz. Daha sonra ellerinizi güzelce ve iyice yıkayınız. Başka bir doğal yöntem olarak karbonat uygulaması sağlayabilirsiniz. Yarım yemek kaşığı kadar karbonat ve bulaşık deterjanını karıştırınız. Kullanmadığınız bir diş fırçası ile lekenin bulunduğu yerleri temizleyiniz.

Ellerdeki ceviz karasını geçirmek için bir kabın içerisine bir miktar su ve çamaşır suyunu karıştırınız. Temiz bir bez yardımı ile lekelerin üzerine bu karışımı uygulayınız. Uygulama sonrasında ellerinizi güzelce yıkamaya özen gösteriniz. Son olarak diş macunu ve bebek yağı gibi malzemeler ile elinizdeki ceviz lekesini çıkartabilirsiniz.

Ellerdeki Ceviz Karası Kaç Günde Geçer?

Herhangi bir şey uygulamadan ceviz karasının geçmesi biraz zaman almaktadır. Ne kadar leke olduğunuza ve lekenin koyuluğuna dair bu süre değişkenlik göstermektedir. Herhangi bir uygulama gerçekleşmediği zaman yaklaşık olarak 1 hafta 10 gün boyunca leke kalabilmektedir. Fakat birtakım doğal yöntemler ile kısa süre içerisinde lekeler giderilebilmektedir. Ellerdeki lekeler kendiliğinden de geçerken kıyafetler için durum daha farklıdır.

Giysilerdeki Ceviz Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetteki ceviz lekesini çıkarmak eldeki ceviz karasını çıkarmaktan çok daha zordur. Leke bulaşan kıyafeti öncelikle soğuk suyun içerisine koyunuz. Durulamadan sonra leke bulaşan yere 3 çay kaşığı miktarında bulaşık deterjanı sürünüz. Ardından üzerine sirke sürünüz. Bu iki malzemeye güzelce eşit bir şekilde yedirerek lekeyi ovunuz. Yaklaşık olarak 5-10 dakika bekleyiniz ve ardından durulayınız. Bu yöntem ile ceviz karası çıkarma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  • eldeki ceviz karası
  • eldeki ceviz karası nasıl çıkar
  • ellerde ceviz karası
  • elde ceviz karasını çıkartmak
  • ceviz lekesinin giderilmesi
  • ellerdeki ceviz karası nasıl geçer
  • ellerdeki ceviz karası kaç günde geçer
  • ceviz karasının geçmesi
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Ayran Aşı Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Yapanların Yorumları Nelerdir?