Sağlık 15 Ekim 2021 - 05:50:26

Kekik Balı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Kekik Balı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Kekik balı; enzim içeriği bakımından oldukça zengin, karaciğer, mide gibi organlar ve astım, egzama gibi hastalıklara iyi gelen bir besindir.

Kekik Balı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Açık altın sarısı renginde olan kekik balı, tadı ve aroması oldukça lezzetli olan bir besindir. İçeriğinde timol olarak isimlendirilen terpenik maddeden dolayı antiparaziter etkisi bulunmaktadır. Soğuk algınlığının kısa süre içerisinde geçirilmesine destek olan kekik balı aynı zamanda yaraların iyileştirilmesine yardımcı olur. Bal çeşitleri arasında en fazla özelliği bulunan bal çeşididir. Saf kekik otunu tüketen arıların ürettiği şeffaf renkli bir baldır. Kekik kokulu olan bu balın tadı diğer ballara göre biraz buruktur. Ege, İÇ Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde yetişen kekiklerin arılar tarafından özlerinin toplanması şeklinde elde edilmektedir.

Kış aylarında sıklıkla meydana gelen nezle, grip soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının giderilmesine destek olan kekik balı aynı zamanda öksürük, bronşit, zatürre gibi hastalıklar sonrasında ciğerlerin temizlenmesini sağlamaya yardımcı olur. Kanser gibi hastalıklardan korunmak için tavsiye ve tercih edilmektedir. Nefes açıcı etkisi bulunan kekik balının aynı zamanda göğüs yumuşatıcı etkisi de bulunmaktadır. Ayrıca sigara içen kişilerin akciğerinin temizlenmesi için de faydalı olmaktadır.

Kekik Balının Faydaları Nelerdir?

Grip ve öksürük gibi hastalıkların kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlayan kekik balı, mide şişkinliğinin giderilmesine yardımcı olur. Vücutta mikrop oluşumunu önlerken aynı zamanda mikropların vücuttan atılmasına da destek olur. İştah açıcı etkisi bulunan kekik balı, kilo almak isteyen kişiler için oldukça besleyici ve ideal bir besindir. Bağırsak kurtlarını kekik balını düzenli bir şekilde tüketerek temizleyebilirsiniz.

Romatizmal hastalıkların iyileştirilmesini ve ağrıların dinmesini sağlayan kekik balı, mide, göğüs, akciğer hastalıklarında görülen üşütme gibi problemlerin giderilmesine yardımcı olur. İç hastalıklar sonucunda vücutta meydana gelen terlemelerin giderilmesine destek olur. Baş ağrısı gibi problemlerin iyileştirilmesi için kekik balı tüketimi sağlanabilir. Bunların yanı sıra cilt için de faydaları vardır. Cildin nemlenmesini sağlarken, cilt hastalıklarının iyileşmesine de yardımcı olur. Ciltte görülen kaşıntıların giderilmesini sağlarken egzama gibi cilt problemlerini de önlemektedir.

Kekik Balı Nasıl Yapılır?

Kekik balı arıların yüksek kesimlerdeki kekiklerin öz aromalarını tüketmesi ve bunları bal olarak yapması şeklinde elde edilmektedir. Oldukça şifalı olan bu bal, kekik nektarı içermektedir. Yapımı için öze bir tarif yoktur. Üreticiler kekik nektarı olacak şekilde balın üretiminin gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.

Kekik Balı Fiyatı Ne Kadar?

Diğer bal çeşitlerinde göre daha farklı özelliklere sahip olan kekik balı fiyatı çok pahalı değildir. Fakat organik olarak satışı yapıldığı zaman fiyatında biraz değişkenlik görülebilmektedir. Kış aylarında bağışıklığın güçlenmesini sağlamak, hastalıklarla mücadele etmek için sizler de bu baldan tüketebilirsiniz. Gerek kokusu gerekse şifalar için de sizler de tüketim sağlayabilirsiniz.

  • kekik balı
  • kekik balı nedir
  • kekik balının faydaları
  • kekik balı tüketimi
  • kekik balı nasıl yapılır
  • kekik balı fiyatı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Burun Spreyi, Göz Damlası ve Kulak Damlası Oruç Bozar mı?