Tuzu azaltmak kilo verdirir mi? Aldırır mı?
Sağlık

Tuzu Azaltmak Kilo Verdirir mi? Aldırır mı?

07 Ocak 2019 - 21:23:28

İnsanlar tuz kullanımının kilo alıp verme üzerindeki etkilerini merak ederken tuzu azaltmak kilo verdirir mi sorusunu uzmanlara aktarıyorlar. Bu konuda birçok uzman benzer fikirler sunuyor.

Tuzu Azaltmak Kilo Verdirir mi?

Tuz kullanımı ülkemizde oldukça fazla olurken birçok insan bunun zararını kısa vadede görmeye başlamaktadır. Ancak genç nüfus genel olarak uzun vadeli sorunları öngöremediğinden tuzun zayıflama üzerindeki etkilerini merak etmektedir. Tuzu azaltarak kilo verip veremeyeceğini düşünen kişiler araştırmalara başlarken uzmanların görüşlerini dikkate alırlar. Bu doğrultuda uzmanlara göre tuz azaltmak insanların kilo vermesini sağlamamaktadır. Ancak vücuttaki şişkinliğin belirli oranda ortadan kaybolmasında etkin bir rol oynar. Kişiler tartı üzerinde bir fark göremeseler de vücutlarının daha düzgün bir şekle sahip olduğunu görebileceklerdir.

Tuzu Azaltmak Kilo Aldırır mı?

Bazı kaynaklarda tuzu azaltmanın vücuda zararları olabileceği belirtilmektedir. Vücudumuz belirli oranda tuza ihtiyaç duyduğu için yeterli miktarın altında tuz alınırsa bu durumda sorunlar ortaya çıkmaya başlayabilir. Tuzun faydaları arasında sindirimi düzenlemesi yer aldığından insanlar eğer yeteri kadar tuz tüketmezlerse çeşitli sindirim problemleri ortaya çıkmaya başlar. Bu problemleri çözmek isteyen kişilerin aldıkları tuz miktarlarını biraz da olsa arttırmaları gerekir. Aksi halde sindirim sistemlerinde sorunlar olan kişilerin kilo vermesi son derece zor olacaktır. Buna ek olarak doğru beslenmeyen kişiler tuz alımlarını da azalttıklarında kilo alımını yaşayabilirler.

İçerisinde Tuz Bulunan Besinler Kilo Aldırır mı?

Kilo problemi olan insanlar, hangi besinleri tükettiklerinde kilo alacaklarını gayet iyi bir şekilde bilirler. Ancak bunu bilmelerine rağmen attıkları çok fazla bir adım yoktur. Genel olarak bu besinleri yemeye devam ederler. Bu besinlerin içerisinde tuz olduğundan tuzlu besinlerin kilo aldırdığı kanısı insanlar arasında hakim olmuştur. Fakat bu besinlerin kilo aldırmasında sorun içeriğindeki tuz değildir. Genelde bu ürünlerin içerisinde yoğun miktarda şeker, yağ ve karbonhidrat yer alır. Bu sebeple de bu besinleri çok fazla tüketen kişiler kilo almaya meyilli olmaktadır.

Tuz Tüketirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tuz tüketiminde dikkat edilmesi gereken etmenler son derece açıktır. İlk olarak günlük alınması gereken tuz miktarının aşılmaması gerekir. Eğer kişiler gün içerisinde 5 gramı aşıyorlarsa bu durumda tuz alımını düşürmeleri gerekir. Genelde ev ortamında hazırlanan yemeklerin içerisine tuz atılmışsa tekrar atılmasına gerek olmaz. Bu aşamada yemeği tatmadan tuz atmak yapılan en büyük yanlışlardan birisidir. Hazır gıdaları alırken çok yüksek miktarda tuz alındığının da bilinmesi gerekir. Bu ürünlerin ambalajlarının üzerinde içerisinde yer alan maddelerin miktarları yazılı olduğundan kullanıcılar rahatlıkla buradan içerisindeki tuz miktarlarını kontrol edebilmektedir. Tuz alımlarını dikkat eden kişiler fazla tükettiklerini fark ettiklerinde tuz kullanımını düşürürler. Tuzu azaltmak tek başına insanların kilo almasını ya da kaybetmesini sağlamamaktadır.

Yorumlar
Burçin Aydın 07 Ocak 2019 - 21:33:28 Tuz vücutta su tuttuğu için ödem ve şişkinlik meydana getiriyor. Aynı zamanda bu da kilo oluşumuna neden olabiliyor. Bu nedenle kilo vermek için tuzu azaltmak yararlı olur. Ben diyet yaparken bunu denemiştim. Şuan eskiye oranla daha tuzsuz diyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: