Sağlık 07 Ocak 2021 - 17:30:22

Tuzu Azaltmanın Yolları ve Faydaları

Tuzu Azaltmanın Yolları ve Faydaları

Uzak durulması gereken üç beyazdan birisi olan tuz fazla kullanıldığında vücuda farklı zararlar verebilir. Bu sebeple de insanlar tuzu azaltmanın yolları hakkında araştırmalar yaparken bunları hemen hayatlarında uygulamaya çalışmaktadır.

Tuzu Azaltmanın Yolları Nelerdir?

İnsanların vücutlarına aldıkları tuz miktarını azaltma istekleri varsa bu konuda ciddi adımlar atmaları gerekmektedir. Çünkü tüketilen yiyeceklere tuz ekmemek insanların vücutlarına tuz almadıkları anlamına gelmemektedir. Araştırmalara göre insanların vücutlarına aldıkları tuzun %75'i hazır gıdalardan gelir. Bu sebeple de insanların aldıkları hazır gıda miktarını daha uygun seviyelere çekmesi ve bunlar yerine doğal ürünler ile beslenmesi tuz alımını ciddi şekilde düşürebilir. Bu aşamadan sonra kişilerin yemeklerin tadına bakmadan tuz atmaması ve mümkünse bir müddet minimum düzeyde tuz ile yemeklerini tüketmeyi denemesi gerekmektedir.

Tuzu Azaltmanın Faydaları Nelerdir?

Tuzun vücut üzerindeki en olumsuz etkisi yüksek tansiyondur. Araştırmalar, bu rahatsızlığın her 100 kişinin 35'inde olduğunu göstermektedir. Bu da insanların yüksek miktarda tuz kullandığını bu sebeple de yüksek tansiyon sorunu yaşadıklarını gösterir. Buna ek olarak böbrek yetmezliğinde de tuzun başrolü oynadığı söylenebilmektedir. Son dönemde hızla artış gösteren obezite sorununa karşı da tuzun bırakılması önem arz eder. Ayrıca vücuda fazla tuz alınması ödem oluşumuna ve şişkinliğe sebep olmaktadır. Tuzu azaltan kişiler, bu sorunların hiçbirini yaşamamaya ve hayatlarına çok daha sağlıklı bir şekilde devam etmeye başlar.

Hangi Gıdalarda Yüksek Miktarda Tuz Vardır?

Yaşadığımız dönem, insanların tamamen doğal ürünler ile beslenmesini ciddi anlamda engelliyor. Bu sebeple de insanlar hazır gıdaları ister istemez tüketiyorlar. Bu aşamada salam ve jambon, tuz yoğunluğu yönünden ilk sırada yer alan ürünler oluyor. Bunları ekmek, mısır gevreği ve patates cipsleri takip ederken bu ürünleri tüketirken de insanların içerisinde yer alan yoğun tuzu fark etmesi zor olmuyor. Ülkemizde de birçok kişinin tükettiği hamburgerlerin içerisinde tuz oranı oldukça yüksek olurken bu ürünlere eşlik eden ketçaplar da adeta bir tuz kaynağı olarak gösteriliyor.

Günlük Ne Kadar Tuz Tüketilmeli?

Ana öğünlerini düzgün bir biçimde uygulayan kişiler rahatlıkla bu öğünlerde aldıkları maddelerin hesabını da tutabilirler. Bu aşamada alım yapılan tuz miktarını kontrol altında tutmak isteyen kişilerin hazır gıdaları tüketirken içerisindeki tuz miktarına bakması gerekmektedir. Uzmanlar, gün içerisinde insanların 5 gram kadar tuz almasını yeterli bulmaktadır. Bunun daha fazlası her zaman insan vücudu için zarar göstermeye başlar. Araştırmalara göre ülkemizde insanların ortalama tuz tüketimleri önerilen miktarın 3 katı olan 15 gram kadardır. Bu sebeple de birçok farklı hastalık henüz erken yaşlarda kendisini gösterirken insanların yaşam kalitesinde çok ciddi azalmalara sebep olmaktadır. İnsanlar tuzu azaltmanın yolları sayesinde çok daha sağlıklı bir vücuda kavuşarak sorunlarından kısa süre içerisinde kurtulmaya başlayacaktır.

  • tuzu azaltmanın yolları
  • tuzu azaltmanın faydaları
  • tuzu azaltan kişiler
Yorumlar
Gülşah Sessiz Ben önceden çok tuzlu tüketen bir insandım. Tansiyon hastası olduğum zaman tuzu azaltmak yöntemlerinin hepsini denedim. Fazla tüketmek gerçekten vücut için faydalı değil. Yavaş yavaş azaltarak sağlıklı tüketim yapmak sizler için faydalı olur. cevapla
yorum yaz
Çay Maskesinin Cilde Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?