Yaşam

Diş Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer? Diş Ağrısına Evde Çözüm Önerileri

03 Mayıs 2018 - 20:33:43
Diş ağrısı neden olur? Nasıl geçer? Diş ağrısına evde çözüm önerileri

Diş ağrısı ağız içerisinde yer alan dişlerin kemik kaynaklı, dişeti veya dişten dolayı ağrımasına denir.

Diş Ağrısı Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

Diş ağrılarının çeşitli sebepleri olabilmektedir. İlk olarak ağrının neden oluştuğunun anlaşılması gerekir. Dişte meydana gelen çatlaklar, çürük, dişeti problemleri, iki dişin aralığına sıkışan besinlerin basınç oluşturması, sinüzit, diş minesinde oluşan aşınmalar ve benzeri nedenler ağrıya yol açabilmektedir. Fakat genel itibari ile yaygın olarak karşılaşılan ağrı nedenleri ağız hijyenin yeterli bir şekilde yapılmamasından dolayı meydana gelen çürüklerdir. Ağrıların genel olarak şiddetlenme zamanı yemek sonrasıdır. Yemek esnasında aktif olarak çalışan diş yemekten sonra ağrıyabilir. Diş aralığında ve çürüklerin içinde biriken artıklar ağrılara yol açar. Dişlerin arasında sıkışan artıklar asit üreterek diş sinirlerini zorlamaktadır. Dolayısı ile dişte sızılar ve ağrılar oluşmaya başlar. Bu yüzden yemeklerden sonra mutlaka dişleri iyi bir şekilde fırçalamak gerekir.

Diş Ağrısına Evde Çözüm Önerileri Nelerdir?

Dişlerin iyi bir şekilde fırçalanması ve yemek artıklarının ortadan kaldırılması gerekir. Diş ağrısı durumunun esas nedeni olarak genellikle yemek artıklarından dolayı oluşan bakterilerin sinirlerde meydana getirdiği etki gösterilmektedir. Yemeklerden sonra dişlerin temizlenmemesi artıkların aside dönüşmesine neden olmaktadır. Artıklar aside dönüştüğü zaman sinirlere baskı yapmakta ve ağrılar meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra şekerli ve nişastalı besinler temizlenmediği zaman belirli bir süre içerisinde bakteriye dönüşmektedir. Dolayısı ile diş eti ve dişlere yerleşen bu artıkların yemekten kısa bir süre sonra temizlenmesi tavsiye edilmektedir. Dişleri fırçalamak için gerekli koşulların olmaması halinde kürdan aracılığı ile diş aralarına yerleşen artıkların temizlenmesi mümkündür. Kürdanın yanı sıra diş ipi kullanmak da sağlıklı yöntemlerden biri olarak ifade edilmektedir.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Diş ağrısnın en sık yaşandığı zaman dilimi gecedir. Bazı ağrılar bütün gece devam edebilmektedir. Bu durum sebebi olarak ise kişinin yatar pozisyonda olmasından dolayı kan basıncının baş bölgesine vurması ve çene kısmının zonklaması gösterilebilir. Yaşanan bu problemin çözümü olarak yüksek yastığın kullanılması öneriler arasında yer alır. Ağrının olduğu alana buz uygulamak ağrılar üzerinde işe yaramaktadır. Çeşitli acı ve ağrılar için buz kullanılmaktadır. Aynı şekilde ağrıyan diş için de buz kullanmak faydalıdır. Dişin ağrıdığı kısma yani yanağa buz uygulaması yaparken buzun havlu, bez gibi bir eşyaya sarılması tavsiye edilir. Buz direkt olarak bölgeye temas ettiği zaman olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Soğuk uygulamanın yanı sıra sıcak uygulamaların da ağrıları hafiflettiği söylenmektedir. Ağrılar için sıcak su ağız içinde çalkalanabilir veya sıcak su kompresi yapılabilir. Diş ağrısına evde çözüm aramadan önce diş hekimine gidip diş ağrısının neden kaynaklandığının teşhis edilmesi gerekmektedir. Ağrının teşhis edilmesinden sonra diş hekiminin önerdiği tedavinin uygulanması en etkili yöntemdir.

Yorumlar
Burcu Öklü 03 Mayıs 2018 - 20:43:43 Diş ağrısına eve iyi gelen yöntemler nelerdir? Ağrıyı geçirmek için ilaç yerine kullanılabilecek bitkisel ve doğal yöntemler var mı? Ağrıyı geçirmenin etkili yolu ve yöntemi nedir? Tamamen geçirmek için ne yapmalı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: