Şizofreni Belirtileri ve Başlangıcı
Sağlık

Şizofreni Belirtileri ve Başlangıcı

30 Nisan 2019 - 09:50:04

Şizofreni; kişilerin gerçekle arasındaki bağların koparak düşünce ve davranışlarında bozulmaların meydana geldiği bir çeşit ruh hastalığıdır.

Şizofreni Başlangıcı Nedir? Neden Olur?

Şizofreni hastalığına sahip olan kişiler gerçekle hayal arasındaki farkı ayırt edememektedir. Gerçeklik algılarında günden güne körelme görülmektedir. Hastalar rutin işlerini yapamayacak hale gelmektedir. Bu hastalığın tedavisi mümkün olmakla birlikte bazen ömür boyu sürebilmektedir. Hastanın daha çabuk iyileşme gösterebilmesi için çevresinin etkisi de büyüktür. Bu hastalığa sahip olan kişilerin sosyal çevrelerinin desteği tedavi sürecini hızlandıracak en önemli etkenlerden biridir. Hastalığın kabullenilmesi süreci oldukça zordur. Şizofreni çevresel faktörlerden oluşabileceği gibi genetik de olabilmektedir.

Şizofreninin Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Şizofreni belirtileri arasında en bilineni ciddi boyuta ulaşmış evham ve takıntılardır. Şizofren olan kişiler doğa üstü güçlere sahip olduklarını iddia ederler. Diğer insanlara göre üstün yetenekli olduklarını, insanların aklından geçenleri onlar söylemeden anlayabildiklerini düşünürler. Hastalar daha önce duymadıkları sesler duymaya başlayabilmektedir. Farklı kokular almak ve değişik görüntüler görmeye başlamak da şizofreni belirtileri arasında yer almaktadır. Bu hastalıkta en çok rastlanan durum olmayan seslerin duyulmasıdır. Bu sesler hastaları yönetebilmekte, onlara komut verebilmektedir. Gün geçtikçe hastalar konuşma yetilerini kaybederek dağınık cümleler kurmaya başlamaktadır. Soru sorulduğunda sorudan bağımsız cevaplar verebilmektedirler. Yürürken yalpalamak da bu hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır. Donuk bir yüz ifadesi, mutsuzluk, duygularını ifade edememe ve dengesiz ruh hali gibi durumlar hastalığın sonuçlarındandır

Şizofreniye İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Şizofreniye iyi gelen besinler ilaç tedavisi esnasında tercih edilecekse, muhakkak doktor onayı alındıktan sonra tüketilmelidir. Şizofreni hastalığının belirtileri arasında yer alan sinirlilik durumunun ortadan kalkması için kedi otu kullanılabilmektedir. Kaygının, öfkenin ve uykusuzluğun giderilmesinde etkili olan kedi otu, hastaların kendilerini daha iyi hissetmesine yardımcı olacak bitkilerden biridir. Omega 3 yağı kişilerin kendilerini iyi hissetmeleri ve depresif hallerinin giderilmesi için oldukça etkilidir. Omega 3, somon balığında bol miktarda mevcuttur. Hastaların sigara içmemeleri ve fast food beslenmemeleri önerilmektedir. Sebze ve meyve tüketimi artırılmalı, haftada en az iki kez balık tüketimine özen gösterilmelidir.

Şizofreni Hastalığının Tedavisi Var Mıdır? Nasıl Geçer?

Şizofreni tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Hastalara ilaç tedavisi uygulanabilmektedir. Kullanılan ilaçlar hastaların davranışlarının kontrollü olmasına yardımcı olmaktadır. İlaçların yan etkileri bulunsa da hasta ve yakınları sabırlı olmalıdır. Bir diğer tedavi yöntemi de psikososyal tedavidir. Hem hastanın hem de yakınlarının bilinçlendirildiği bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi ilaç tedavisiyle birlikte uygulandığında başarılı sonuç vermektedir. Bu tedavi yöntemlerinin dışında bir de EKT yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntem günümüzde neredeyse hiç uygulanmamaktadır. Hastanın baş bölgesine elektrotlar bağlanarak şok tedavisi uygulanır. Elektrokonvulsif tedavi olarak bilinmektedir. Şizofreni tedavisinin süresi, kişilerin hastalık derecesine göre değişiklik göstermektedir.

Yorumlar
Melek Akar 30 Nisan 2019 - 10:00:04 Şizofreni çeşitleri olan bir hastalık. Tedavisi var ama süre alıyor. Psikolojik rahatsızlıklar arasında en kötüsü olarak gösteriliyor. Çift kişilik olarak nitelendiriliyor genelde ve bu rahatsızlığı yaşayan kişilerin garip cisimler gördüğü söyleniyor. İnternette şizofren hastalarının çizdiği resimleri görmüştüm.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: