Sağlık 06 Ekim 2021 - 17:31:31

Avangart Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır? Örnekleri Nelerdir?

Avangart Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır? Örnekleri Nelerdir?

Avangart makyaj; günlük makyaj stiline uygun olmayan, daha çok görselliği ön plana çıkarmak amacı ile podyumda yol gösteren mankenlere, fotoğraf çekimlerinde ve tiyatro sahnelerinde tercih edilen bir makyaj uygulamasıdır.

Avangart Makyaj Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Normal makyajdan farklı renklerin kullanıldığı avangart makyaj, benzersizdir ve hayal gücünün kullanıldığı bir uygulamadır. Daha çok gözlere dikkat çekilmesi amaçlanan bu yazıda, çizilen figürler birbirini izlemektedir. Günlük makyaj uygulamaları güzelliğin ön plana çıkarılması için yapılırken avangart makyaj da amaç daha çok farklılaşmayı yakalamaktır. Sim ve tüy kullanımı gibi detaylardan oluşan avangart makyaj özellikleri oldukça farklıdır.

Her yıl farklılaşan makyaj akımları arasında yer alan avangart makyajı anlamı öncü şeklindedir. Birtakım figürlere ve farklı şekillere dayanmaktadır. Avangart makyaj, moda konusunda yeni bir görünüm olarak karşımıza çıkar. Bu makyajı yapıp dışarıda gezilmemektedir. Makyaj daha çok farklı alanlara hitap etmektedir. Yenilikçi anlamına gelir ve dilimize Fransızcadan geçmiştir. Benzersiz yeni şeylere atıfta bulunmaktadır.

Avangart Makyaj Nasıl Yapılır?

Profesyonel bir makyaj uygulaması olan avangart makyaj, göz ve dudaklara yoğunluk verilerek yapılmaktadır. Avangart makyajı yapmak için;

 • Öncelikle gözlere sürülebilecek bir renk seçiniz. Farı göz kapağına tamamen uygulayınız. Göz kapağı çizgilerinin dolmasına dikkat edilmelidir.
 • Farı güzel bir şekilde göz kapağına sürdükten sonra göz kapağının altına ve üstüne çizilmesi için bir figür belirleyiniz. Eğer elinizde farklı bir renk varsa, eyeliner ile belirlediğiniz figürü çizebilirsiniz.
 • Eğer figür yapmak istemiyorsanız bunun yerine bir parıltı ekleyebilirsiniz. Her ikisini de yapmak isterseniz eğer, figürün etrafına parıltılar eklenebilir. Bu parıltılar için ise yüz için olan simlerden kullanabilirsiniz.
 • Hayal gücü ile göze çizilen figür, göz farı ve sim ile birbirini tamamlayacak şekilde olmalıdır.
 • Makyajın daha ileri ve göze çarpacak şekilde olmasını isterseniz eğer, kaşlarınıza tüy ya da sim yapabilirsiniz. Kirpiklerin belli ya da belirsiz olması önemli değildir. Bu kişinin hayal gücüne bağlıdır.
 • Yüz makyajı bittikten sonra metalik renkte bir ruj ile makyajın tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Burada seçilecek renk de aynı şekilde hayal gücüne göre belirlenmektedir. Metalik bir renk kullanmazsanız eğer dudakta iki renk kullanımı sağlayabilirsiniz. Böylece daha sıradışı bir görünüm yakayabilirsiniz.

Günlük makyaja göre oldukça ağır olan avangart makyaj, genel olarak profesyonel makyaj sanatçıları tarafından yapılmaktadır. Genel olarak canlı renkler tercih edilir ve cesur, abartılı bir görünüm olması sağlanır.

Avangart Makyajı Örnekleri Nelerdir?

Sanatsal çizimler, figürler ve yaratıcılığın ön planda olduğu avangart makyaj; genel olarak abartılı kostümler ile bütünleşmektedir. Avangart makyaj modellerine baktığımızda göz ve dudak çevresine özellikle vurgu yapılan ve yoğunlaşılan bir makyaj yöntemidir. Profesyonel olarak yapıldığı zaman oldukça zaman almaktadır. Ev ortamında yapıldığı zaman tam anlamı ile istenilen makyaj uygulaması elde edilemeyebilir. Cesur renkler ve abartılı seçimler bu makyajın tamamlayıcısıdır.

Avangart Makyaj Yapanlar ve Yorumlar

Günlük hayat için uygun olmayan avangart makyaj yorumlarına baktığımızda son yıllarda özellikle farklı görsel yaratmak ve abartılı izlenim vermek amacı ile modellerde ya da fotoğraf çekimlerinde tercih edilmektedir. Hayalci, cesur özellikleri ile karakterize olan avangart makyaj hemen hemen birçok kişi tarafından cesaret edilemeyen bir uygulamadır.

Yoğun bir makyaj uygulaması olması nedeniyle cildi yorabilen avangart makyaj uygulaması sonrasında ciltten temizlenmesi ve arındırılması gerekmektedir. Ayrıca kullanılan malzemeler kaliteli olmalıdır. Aksi durumda cilde zarar verebilir. Sürekli değil, belli durumlarda bir amaca yönelik yapılmalıdır.

 • avangart makyajı
 • avangart makyajı nedir
 • avangart makyajı anlamı
 • avangart makyaj özellikleri
 • avangart makyaj nasıl yapılır
 • avangart makyajı yapmak
 • avangart makyaj örnekleri
 • avangart makyaj modelleri
 • avangart makyaj yorumları
 • avangart makyaj yapanlar
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Stres Atmak İçin Yapılan Şeyler