Sağlık 04 Ocak 2021 - 09:53:12

Gebelikte Varis Bebeğe Zarar Verir mi? Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Gebelikte Varis Bebeğe Zarar Verir mi? Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Bayanlarda sıklıkla görülen varis rahatsızlığı damaların daha belirgin hale gelmesi durumunda kullanılan bir terimken gebelikte varis oluşumu daha ciddi durumları ortaya çıkarıyor olabilir.

Varis Nedir, Ne Demek?

Birçok kişide görülebilen varis rahatsızlığı, bir toplardamar hastalığıdır. Genel olarak bacaklarda kendisini gösteren bu hastalık, ince ve mor renklerde damarların gözükmeye başlamasıdır. Bunun yanı sıra tedavi edilmediğinde makarnaya benzetilebilecek kalın şekilde kıvrımlı damarlar da ortaya çıkabilir. Bu durum tedavi edilmediğinde gözlemlenen bir durumdur ve çok ciddi sonuçlar ortaya çıkarabilir. Bu rahatsızlık, genel olarak çok fazla ayakta duran kişilerde ortaya çıkarken uzun süre hareketsiz kalan ya da çok az hareket eden kişilerde de görülmektedir. Hamilelik, bayanlarda ciddi biçimde hareketlerin kısıtlanmasına ve vücut ağırlığının artmasına sebep olurken gebelikte varis rahatsızlığı da sıklıkla ortaya çıkabilir.

Gebelikte Varis Tehlikeli mi? Bebeğe Zarar Verir mi?

Gebelik döneminde bayanlarda varis şikayeti bolca görülürken bu varisler eğer bacaktaysa doğum için hiçbir engel teşkil etmemektedir. Yalnızca annelerin bacaklarında ağrılara sebep olabilirken estetik açıdan da hoş olmayan bir görüntü sunmaktadır. Bu sebeple de bayanların bu dönemden sonra tedavi olması en doğru karar olacaktır. Gebelik döneminde vajinal bölgede varis şikayetlerine rastlanmaktadır. Doğum sırasında bu bölgedeki gerilme damarlara çok ciddi zarar vererek kanamalara sebep olabilmektedir. Normal doğum sırasında eğer vajinal bir varis oluşumu varsa bu damarlara zarar verilmemesine dikkat edilmesi gerekir. Bazı durumlarda doğum sezaryen doğuma da dönebilmektedir.

Hamilelikte Varisin Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik dönemi genel yapı itibariyle varis rahatsızlığına davetiye çıkarmaktadır. Bu dönemde bebeklerin anne karnında en iyi şekilde beslenmesi için kan hacmi artmaktadır. Kısacası, bu dönemde kadıların damalarından daha yüksek miktarda kan geçişi sağlanır. Bu durum damarların genişlemesine ve daha belirgin hale gelmesine sebep olmaktadır. Eğer bayanlarda genetik açıdan yatkınlık da varsa bu etmenlerle birleştiğinden ortaya sıklıkla çıkabilir. Buna ek olarak çalışan bayanlar, hamilelik dönemlerinde fazla ayakta kalmaya devam ederlerse de bu rahatsızlığı yaşayabilmektedirler.

Gebelikte Varisin Belirtileri Nelerdir? Nasıl Ortaya Çıkar?

Bu rahatsızlığın en net belirtisi, bacaklarda görülen mor ya da mavi renkteki damarlardır. Bunun yanı sıra bacaklarda ağrı ve sızı oluşumu da bu rahatsızlığın belirtileri arasında gösterilmektedir. Bazı kişilerde bacakta yanma ya da zonklama hissi de ortaya çıkar. Bu durum genel olarak bayanların bacak yapısına göre değişiklik göstermektedir. Eğer hastalığın ileri düzeyleri görülmeye başlarsa ayak bileğinin etrafında yaralanmalar ortaya çıkacaktır. Bu yaralar artık hastalığın net bir belirtisi olurken en kısa sürede tedavi edilmesinin gerekli olduğunu gösteren bir etmendir. Bayanlarda, gebelikte varis şikayetleri çok büyük sorunlara yol açmazken sürekli olarak daha fazla zorlanması ve buna ek olarak tedavi için hiçbir adım atılmaması durumunda tehlike arz etmeye başlayabilir.

  • gebelikte varis
  • gebelikte varis tehlikeli mi
  • hamilelikte varisin nedenleri
Yorumlar
Serap Tuncel Gebelikte varis egzersizleri nedir? Kontrol etmek için ne yapmak gerekiyor? Hamile kaldıktan sonra bacaklarımın arka taraflarında varisler çıktı. Önceden yoktu bu geçici mi bilmiyorum. Geçmesi için ne yapmam gerekiyor? cevapla
Sevilay Karadere Ben hamileyken varis problemim olmuştu. Bunun için kan sulandırıcı kullanmıştım. Genelde birçok kadında böyle şeyler meydana gelebiliyor. Genital bölgede rahimde ve bacaklarda meydana gelebiliyor. Nedenini bilmiyorum ama çoğu kadında var. cevapla
yorum yaz
Genital Bölgede Mantar Belirtileri ve Tedavisi