Tik yağı nedir? Ne işe yarar? Renkleri, fiyatı ve uygulaması
Yaşam

Tik Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Renkleri, Fiyatı ve Uygulaması

13 Eylül 2018 - 11:26:53

Tik yağı; mumlu yapısı ve özel koruyucu maddeler içeren yapısı sayesinde dış mekanlarda bulunan bahçe ve ahşap mobilyaların korunmasını sağlayan, doğal yağların karışımıyla meydana gelen bir yağdır.

Tik Yağı Nedir? Teak Yağı Ne İşe Yarar?

Dış mekanlarda bulunan ahşap döşemelerin ve mobilyaların maruz kaldığı zararları engellemek amacıyla üretilmiş olan tik yağı, eşyaları hem güneşe hem de suya karşı koruyan bir karışımdır. Mobilyalara derinlemesine nüfuz ederek koruma ağlayan bu yağ aynı zamanda bu eşyaların bakımını ve onarımını da gerçekleştirir. Özellikle yüzme havuzu etrafında bulunan ahşap mobilyalar suya çok fazla maruz kalmaktadır. Bu tarz mobilyaların zarar görmesini engellemek için teak yağı ile bakım yapabilirsiniz. ayrıca teknelerin deniz seviyesinde bulunan ahşap yüzeyleri içinde bu yağın kullanımı sağlanmaktadır.

Tik Yağının Özellikleri ve Renkleri Nelerdir?

Mobilyaların korunması için kullanılan teak yağının renklendirilmesi için birtakım yöntemler bulunmaktadır. Bu yağı renklendirme işlemi için içerisine yağ veya sıvı renklendirme pigmentleri koyulmaktadır. Bu işlem sonrasında yağda renklenme ortaya çıkmaktadır. Bu yağ uygulandığı mobilya üzerinde ipeksi bir görünüm yaratır. Mumlu yapısı sayesinde hem güzel bir görünüm sağlar hem de mobilyaları korur. Kire ve suya karşı koruma sağlayan tik yağı ahşabın orjinal yapısına herhangi bir zarar vermemektedir.

Teak Yağı Uygulaması Nasıl Olur? Nasıl Sürülür?

Tik yağı kullanımı için uygulanacak yüzeyin kuru olması gerekmektedir. Aynı zamanda toz, kir ve yağ gibi şeylerden de arındırılmış olması gerekir. Bu yağı zemine bir fırça yardımıyla ya da yumuşak bir bez ile sürebilirsiniz. Öncelikle bir fırça yağıyla tek kat sürünüz. Sonrasında yumuşak bir bezle ikinci katı sürünüz. Bu işlem sayesinde yağ her yere eşit olarak dağıtılmış olur. Yağı çok kalın bir şekilde sürmemeye dikkat ediniz. İkinci kay için 1 gün beklemeniz faydalı olacaktır. Emilmeyen yağ kalıntısı olursa 15 dakika gibi bir süre sonrasında bir bez yardımıyla alınız. Bu sayede leke görünümü meydana gelmez.

Tik Yağı Sürerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bu yağı mobilyalarınıza uygulamadan önce bazı faktörlere dikkat etmelisiniz. Öncelikle uygulamayı çok sıcak ve yağmurlu günlerde yapmayınız. Bu kurumayı engeller. Tik yağı sürmeden önce zeminin temiz ve tozlu olmamasına dikkat ediniz. Uygulama işlemi bittikten sonra yağın kutusunu mutlaka kapatınız. Yoksa yağda kuruma meydana gelebilir. Uygulama sırasında cildinize çok fazla temas etmemesine dikkat ediniz. Buharları baş dönmesine neden olabilir. Teak yağı yanıcıdır. Bu yüzden yanında ateş ve benzeri şeyleri kullanmamaya özen gösteriniz.

Tik Yağı Fiyatları Ne Kadar? Nerede Satılır?

Teak yağı birçok yerde satılan ve kolay bulunan bir mobilya koruyucudur. Tik yağının fiyatları çok pahalı değildir ve belli oranlarda değişkenlik gösterebilmektedir. Bu yağı dilediğiniz renge dönüştürerek sürebilirsiniz. Bu yağın bakımı 1-2 yılda bir tekrarlanmalıdır.

Yorumlar
Ferdi Özkan 13 Eylül 2018 - 11:35:28 Tik ağaçları ile elde edilen mobilyaların sertliğini tik yağı oldukça güzel bir şekilde kapatıyor. Özellikle dışarıdaki mobilyaların suya karşı korunması için teak yağ kullanılmalıdır. Bu yağlar hem mobilyaların ömrünü uzatıyor hem de koruyor. Evimizdeki havuzun etrafı ahşap ve bu yağdan sürülüyor. Her yıl tekrardan bakımı yapılıyor henüz hiç bir zararı yok.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: