Diyet 15 Eylül 2021 - 17:31:19

Yanlış Diyet Sonuçları Nelerdir? Saç Döker mi? Kas Erimesi Yapar mı?

Yanlış Diyet Sonuçları Nelerdir? Saç Döker mi? Kas Erimesi Yapar mı?

Yanlış diyet sonuçları; uzun vadede vücutta geri dönüşü olmayan hasarlar bırakabilir ve beraberinde kalp damar hastalıkları, diyabet, osteoporoz gibi hastalıklara neden olabilir.

Yanlış Diyet Sonuçları Nelerdir?

İdeal kilo kaybı ayda yaklaşık olarak 4 kilo yani haftada 1 kilo verecek şekilde olmalıdır. Hızlı bir şekilde kilo verdiğinizde sağlıksız diyet yapmış olursunuz. Yanlış diyetin sonuçları ise şöyledir:

 • Eğer yağ tüketiminizi tamamen sıfırlarsanız, vücudunuzda A,D,E,K vitaminlerinin yetersizliği söz konusu olur. Yağ bakımından zayıf olan diyet uygulayan kişilerde vitamin ve mineral eksikliğine bağlı olarak saçlarda dökülme, cansızlaşma, tırnaklarda kırılma, ciltte soluklaşma meydana gelmektedir.
 • Yanlış uygulanan protein diyetleri, karaciğer ve böbrek üzerinde olumsuz etkiler meydana getirir. Bununla birlikte kalsiyum emilimini olumsuz yönde etkiler ve ilerleyen yaşlarda kemik erimesi meydana gelir.
 • Sağlıksız diyetin zararlarından en belirgin olanı verilen kiloların sonrasında hızlı bir şekilde geri alınmasıdır.
 • Uyguladığınız diyet programı yanlışsa, halsiz, bitkin, solgun ve sinirli olabilirsiniz. Böyle durumlar görünüyorsa diyetiniz yanlış demektir.
 • Uygulanan yanlış diyetler sonrasında iştah patlaması yaşanabilir. Engelleyemeyeceğiniz bir besin tüketimi, sağlıksız diyet programları sonrasında kaçınılmaz sondur.
 • Eğer vücudunuzda yağ yakımı olmadan kilo verirseniz, sarkma ve deformasyon söz konusu olmaktadır. Kastan kilo kaybettiğinizde ve tekrardan kilo aldığınızda bu yağ olarak depolanır. Uzun vadede kilo alıp verme durumu kaslarda güçsüzlük yaratır.
 • Kısa sürede sağlıksız kilo verme meydana geldiği zaman vitamin ve mineral eksikliği oluşur. bunu örneklendirecek olursak eğer, B vitaminleri eksildiğinde depresyona girebilirsiniz.
 • Sağlıksız beslenme programları ilerleyen zamanlarda alzheimer riskini artırır.

Eğer kilo verirken vücudunuzda yanlış diyet belirtileri seziyorsanız, normal beslenmeye dönmelisiniz. Ayrıca diyet programlarının kişiye özel olması gerekir. Her insanın vücudu ve metabolizma hızı farklıdır.

Yanlış Diyet Saç Döker mi?

Aşırı zayıflama, yetersiz ve dengesiz beslenme, saçların zaman içerisinde solgun ve cansuz gözükmesine neden olur. Saçlarımız tükettiğimiz besinler almış olduğumu vitaminler ile beslenmektedir. Eğer ki beslenmeniz vitamin ve mineral bakımından yetersizse saçlarınız da gerekli olan vitaminleri alamaz. Bilinçsiz yapılan diyetler kansızlık gibi etkiler meydana getirir. Bu da saç köklerinin zayıflamasına sebep olur. Saçların güçsüzleşmesine neden olan bu durum saçların dökülmesine sebebiyet verir.

Genel anlamda ani kilo kaybı saç dökülmesi gibi sonuçlara sebep olabilmektedir. Doğru bir beslenme ile saç sağlığını olumlu yönde etkilerken, yanlış bir diyet sonrasında saçlar dökülmektedir. Peki diyette dökülen saçlar geri çıkar mı diye bakacak olursak, çinko eksikliği, demir eksikliği, niyasin eksikliği gibi hangi durumdan kaynaklı saç dökülmesi varsa buna yönelik dengeli beslenmek, saçların tekrardan eski haline dönmesini sağlar.

Yanlış Diyet Kas Erimesi Yapar mı?

Bilinçsiz uygulanan diyet programları yağ yerine kasların kaybedilmesine neden olmaktadır. Diyet yaparken vücutta yağ-kas dengesinin sağlanması gerekmektedir. Kısa sürede kilo veren kişiler genel olarak kas kütlesinden verir. Kas kütlesi çok miktarda su tutar. Aşırı kilo kaybı sonrasında vücut kasları zarar görür ve sonrasında birtakım hastalıklar da meydana gelir. Kilo verirken kas kaybı belirtilerine baktığımızda aşırı talı krizlerinin yaşanması, diyet sürecinde her geçen gün isteksizlik ve halsizlik yaşanması, çabuk yorulmak ve hayattan eskisi kadar zevk almamak gibi nitelendirilebilir. Kas kaybını önleyen besinler ile bu durumun üstesinden gelmek mümkündür.

Diyet yaparken kas kaybının önlenmemesi için düzenli egzersiz yapılması gerekir. Tüm kasların çalışmasına yardımcı olacak hareketler yapınız. Böylece kas erimesini önleyebilirsiniz. Diyette kas kaybını egzersiz ile engelleyebilirsiniz.

Sağlıklı Diyet Listesi Nasıl Yapılır?

Vücudunuz için sağlıklı bir beslenme programı uygulamak istiyorsanız standart diyet listesi yerine, vücudunuz özel bir liste uygulamalısınız. Beslenme programlarının uzman diyetisyenler eşliğinde hazırlanması ve tek yönlü değil tüm vitamin ve mineralleri içerek şekilde olması gerekir.

Kiloya göre diyet listesi uygulamak istiyorsanız, vücudunuzun forma girmesini sağlamak için öncelikle vücut kitle indeksine göre bir hedef belirlenmelidir. Sonrasında bilinçli bir şekilde uygulanacak sağlıklı beslenme programı yapılmalıdır. Metabolizmanın hızlanmasına ve dengelenmesine yönelik olmalıdır.

 • yanlış diyet sonuçları
 • sağlıksız diyet
 • sağlıksız diyetin zararları
 • yanlış diyet belirtileri
 • yanlış diyet saç döker mi
 • ani kilo kaybı saç dökülmesi
 • diyette dökülen saçlar geri çıkar mı
 • yanlış diyet kas erimesi
 • kilo verirken kas kaybı belirtileri
 • kas kaybını önleyen besinler
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Hipnoz Nedir? Nasıl Yapılır? Hipnozdan Kurtulma Yolları Nelerdir?