Zayıflama 10 Haziran 2021 - 18:33:35

Çörek Otu Yağı Zayıflatırmı? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Çörek Otu Yağı Zayıflatırmı? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Çörek otu yağı; sağlıklı yaşam için sıkça kullanılmakla birlikte zayıflamak için de son yıllarda kullanılmaya başlamış çok özel bitkisel bir yağdır.

Çörek Otu Yağı Nedir?

Siyah ve küçük tohum görünümünde olan çörek otu bitkisinden elde edilen çörek otu yağı; sağlık açısından pek çok faydası bulunan ve aynı zamanda kilo vermek isteyenlerin kilo verme konusunda etkili olan bitkisel içerikli bir yağdır. Öksürük, grip, sedef hastalığı, diyabet, astım, alerji gibi hastalıklar için faydalı olmaktadır.

Hafif ve acı bir tadı olan, Hint mutfağında sıklıkla tercih edilen çörek otu yağı, bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olmaktadır. Sindirim sistemi üzerinde olan olumlu etkileri sayesinde kesin ve kalıcı bir şekilde kilo vermek isteyenler tavsiye edilen miktarda ve düzenli olarak bu otu veya yağı kullanmalıdırlar. Mide çörek otu yağı ile daha sağlıklı ve düzenli çalışmaktadır.

Çörek Otu Yağı Zayıflatır mı?

Birçok derde deva olan çörek otu yağı iştah dengeleyici ve tok tutucu özelliği sayesinde kilo vermek için etkili olmaktadır. Zayıflamak için çörek otu yağı düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Eğer sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız aç karnına çörek otu yağı içmek gerekmektedir. Çörek otu yağını veya kendisini yemek yemeden 30-60 dakika önce yenmesi faydasını daha da artıracaktır.

Yağı kadar bitkinin kendisi de metabolizmayı hızlandırmaktadır. Çörek otu su ile bir çay kaşığı çiğnenerek yutulmalıdır. Çörek otu yağı kullanmak istiyorsanız bu yağı aktarlar da bulmanız mümkündür ve yağı özellikle soğuk sıkım almalısınız ve doğal olup olmadığına dikkat ederek almalısınız.

Çörek otu yemeklerden önce yutulduğunda iştahın kapanmasına neden olur. İştah kapandığında da kişi az miktarlar da yemek yiyerek sağlıklı bir şekilde zayıflar. Ayrıca çörek otu ile içilen suyun ılık olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü yemekler den önce içilen ılık suda zayıflamaya yardımcı olur.

Çörek Otu Yağı ile Kilo Verme

Laboratuvarda araştırılan bilgilere bakarsak toplamda 3 defa yemekler den önce yutulan çörek otunun hızlı ve kalıcı bir şekilde kilo vermeye sebep olduğu görülmektedir. Düzensiz kullanıldığın da ise kişiye hiçbir yarar sağlamaz. Çörek otu yağının kilo verme konusundaki etkileri şöyledir:

 • Çörek otu içildiğinde müshil görevi görür.
 • Müshil görevi gördüğü için bağırsaklar hızlı çalışır.
 • Karaciğer temizlenir ve sindirimin kolay olması sağlanır.
 • İştahı kapatarak mideyi küçültür.

Sindirim sisteminin etkili ve düzenli bir şekilde çalışmasını sağlayan çörek otu yağı kapsülü de vardır. İsteğe göre bitkinin kendisi, yağı ya da elde edilen kapsüller kullanılabilmektedir.

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Doğal içeriğe sahip olan çörek otu yağını asla yemek sonrası tok bir şekilde tüketmeyiniz. Çünkü yemekten sonra tok bir şekilde çörek otu yağı kullanımı zayıflatmak yerine aksi halde iştahı açarak kilo almanıza neden olur. Bundan dolayı aç karna tüketilmesi gerekir.

Eğer bitkinin kendisini çiğnemeden direk yutarsanız da hiçbir faydasını göremezsiniz. Burada zayıflamaya fayda sağlayacak yeri çörek otunun yağı kısmıdır fakat bazı yerler de çörek otu ezilmiş bir şekilde satılmaktadır bununda zayıflamaya herhangi bir etkisi olmaz çünkü ezilen çörek otu beklediğinde içerisindeki yağlar kurur ve uçar bu nedenle bir fayda sağlamaz. Bu yağların uçmadan ve kurumadan çiğnenerek tüketilmesi lazımdır.

Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

Vücut direncinin artırılmasını sağlayan ve aynı zamanda bağışıklığı güçlendiren çörek otu yağı ne işe yarar diye baktığımızda;

 • Kalbi korur ve kalp hastalıklarına karşı etkilidir.
 • Mide ağrılarını ve bulantıları giderir.
 • Kanserle savaşır ve kanserli hücrelerin onarılmasını, giderilmesini sağlar.
 • Çörek otu yağının saça faydaları baktığımızda dökülmelerin önlenmesi ve aynı zamanda saçların beyazlamasının önlenmesi konusunda etkili olduğunu görmekteyiz. Saçların daha hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlar.
 • Diyabet hastalığının önlenmesini sağlar.
 • Kronik yorgunluğu giderir ve vücuda enerji verir.
 • Sindirim sistemini güçlendirir ve gaz giderici etkisi vardır.
 • Kas ağrılarına iyi gelir ve vücudu rahatlatır.

Doğum yapan kadınlarda sütün artmasını sağlayan ve aynı zamanda cinsle gücü artıran çörek otu yağının cilde faydaları da vardır. Cilt hücrelerini yeniler ve daha genç bir görünüm meydana getirir. Pek çok amaç için kullanılabilmektedir.

Çörek Otu Yağının Zararları Nelerdir?

Sağlık açısından pek çok faydası olan kara çörek otunun zararları da olabilir. Bazı kişilerde alerjik etkiler oluşturabilir. Eğer kaşıntı gibi sorular söz konusu ise kullanılmamalıdır. Saç ya da cilt için kullanılacaksa dikkatli olunmalıdır. Çörek otu yağı kullananlar aşırıya kaçmama ve aynı zamanda düzenli tüketme konusunda biliçli olmalıdır.

Doğal içerikli çörek otu yağının aşırı kullanımı karaciğer ve böbrek hastalıklarına neden olabilir. Bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir. Eğer kronik hastalığınız nedeniyle ilaç kullanıyorsanız dikkatli olmalısınız. Doktorunuza sorarak tüketmelisiniz. Bununla birlikte hamile kadınlar ve emziren anneler doktora danışarak kullanmalıdır.

 • çörek otu yağı nasıl kullanılır
 • çörek otu yağı zayıflatırmı
 • çörek otu yağının cilde faydaları
 • çörek otu yağı nedir
 • mide çörek otu yağı
 • zayıflamak için çörek otu yağı
 • aç karnına çörek otu yağı içmek
 • çörek otu yağı ile kilo vermek
 • çörek otu yağı kapsülü
 • çörek otu yağı kullanımı
Yorumlar
Burcu Turan Çörek otu gerçekten oldukça şifalı bir bitki. Ben öksürdüğüm zaman bunu kullanıyorum ve etkili oluyor. kilo verme konusundada etkiliymiş. Bu yağ sayesinde zayıflayanlar varmış denesek işe yarar mı?
cevapla
zeynep selimoğlu zayıflamak için çörek otu nasıl kullanılır? kilo vermek için 1 günde ortalama olarak ne kadar kullanmak gerekiyor? Daha önce ağrılarım için kullanmıştım çok faydasını gördüğüm için aslında zayıflamak için de faydası olabilir diye düşünüyorum cevapla
yorum yaz
Diş Taşı Nedir? Diş Taşı Temizliği Evde Nasıl Yapılır?