Sağlık 15 Haziran 2021 - 20:57:37

Çatlaklar Neden Olur? Çatlaklar İçin Bitkisel Çözüm

Çatlaklar Neden Olur? Çatlaklar İçin Bitkisel Çözüm

Çatlaklar; derinin dermis tabakasının aşırı gerilmesi sonrasında ciltte meydana gelen yırtıklara verilen isimdir.

Çatlaklar Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

Halk arasında çatlak olarak bilinen ve asıl olarak stria şeklinde tanımlanan bu yırtıklar, ellerde, dizlerde, dirseklerde, hamilelik döneminden kalma karın bölgelerinde ve basenlerde, özellikle de kadınlarda çatlak sorunları bir hayli baş roldedir. Vücuttaki çatlaklar kadınları oldukça rahatsız eden ve çok çabuk geçmeyen cilt problemlerinden biri olarak biliniyor.

Vücutta yer alan elastin, cildin doğal yapısında bulunur ve gerilmenin doğal bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Elastinin herhangi bir sebepten ötürü azalması ve yeterli şekilde ciltte bulunmaması çatlak oluşumuna neden olur.

Çatlaklar genellikle, cilde iyi bir bakım uygulanmadığında, nemlendirici ürünler kullanılmadığında ve özellikle de hamilelik döneminde karın bölgesinin genişlemesi sonucundan oluşurlar. Kısaca bu sebeplerden ötürü oluşan çatlaklar için doğal çözümler arasında ilk olarak su geliyor. Bol bol su tüketmek ve su ile cildi nemlendirmek çatlaklardan kurtulmanıza yardımcı oluyor. Doğal olarak banyonuzu yaparken ılık su ya da soğuğa biraz daha yakın su kullanmak çatlakların toparlanmasına yardımcı oluyor.

Derideki Çatlak Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak cilt üzerindeki birtakım izler ile kendini gösteren çatlaklar, kaşıntı, tahriş, alerjik gibi reaksiyonlara yol açmamasına rağmen, çatlaklar yalnızca kuruluğa ve estetik açıdan kötü bir görünüme sebep oluyor. Burada devreye giren bitkisel çözümler sayesinde, sizler de kısa sürede hangi sebepten dolayı olursa olsun, çatlaklarınızdan kurtulabilir ve düz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Ellerde, ayaklarda, kalçalarda meydana gelen çatlaklar daha hafif yapılı olurken, karın bölgesinde meydana gelen çatlaklar, bakımı yapılmadığı takdirde, sarkmalara ve esnemelere de yol açabiliyor. Bu nedenle kozmetik ürünlerinden ya da ilaç içeren kimyasal ürünlerden fayda beklemek yerine, mutlaka bitkisel ve doğal uygulamalar tercih edilmelidir. Doğal yağlar ve kremler çatlaklara bir hayli iyi geliyor.

Çatlaklar Nasıl Önlenir? Nasıl Engellenir?

Pek çok sebepten dolayı meydana gelen beyaz çatlaklar ya da kırmızı çatlaklar dikkat edilecek bazı hususlar ile engellenebilmektedir. Vücut çatlakları nasıl geçer diye bakacak olursak:

 • Banyo yaparken lifinizin yumuşak olmasına ve suyun sıcaklığına dikkat etmeniz gerekiyor.
 • Bol su tüketiniz. Günde 2-2.5 litre su içilmesi gerekir. Böylece hücrelerin onarılması ve yenilenmesi sağlanır.
 • Cilt dokusunun onarılması için A vitamini bakımından zengin olan besinler tüketiniz.
 • E vitamini bakımından zengin besinleri tüketiniz. Böylecesu kaybını önleyebilir, cildin nem dengesini koruyabilir ve esneklik kazanmasını sağlayabilirsiniz.
 • Beyaz çatlaklardan kurtuldum demek için omega-3 bakımından zengin olan yiyecekleri yiyiniz. Bu yağ asitleri hem deri esnekliğini artırır ve zayıflama da sağlar.
 • Cilt için önemli olan çinko mineralini su ile karıştırıp çatlaklara sürerek etki görebilirsiniz.
 • Banyodan sonra mutlaka cilt tipinize uygun bir nemlendirici ürün kullanmanız gerekiyor.
 • Aynı zamanda beslenmenize ve sıvı tüketiminize de dikkat ettiğini zaman, çatlaklar zamanda gözden kayboluyor.
 • Yapay ve kimyasal içeren çatlak ürünlerinden mutlaka uzak durmalısınız. Bitkisel ve doğal çözümler her zaman daha işe yarıyor.

Çok sık kilo alıp verme sonrasında gelişme ihtimali yüksek olan kırmızı çatlaklar ya da diğer çatlak görünümü için dengeli beslenme sağlamalısınız. Aynı zamanda bakım kremleri sürmeyi ve spor yapmayı da ihmal etmeyiniz.

Çatlaklar İçin Bitkisel Yöntemler Nelerdir? Nasıl Geçer?

Vücudunuzda meydana gelen bu oluşumlarda kısa sürede sağlıklı bir şekilde kurtulmak istiyorsanız, çatlaklar için doğal çözümlerden destek alabilirsiniz:

Aloe vera yağı kullanımı oldukça faydalıdır. Yarım bardak içerisinde aloe vera yağı ya da jelini, zeytinyağını, kakao yağını, jojoba yağını ve lavanta yağını karıştırarak kullanmanız öneriliyor. İlaçlara ya da alerji ve tahriş edici özelliklere sahip olan kozmetik ürünlerini kullanmanıza gerek kalmadan bu yağlar sayesinde çatlaklardan kurtulabilirsiniz. Bu karışımı çatlak olan bölgeler üzerine su ile seyrelterek ya da seyreltmeden direkt olarak sürebilirsiniz. Bir pamuk ya da yumuşak bir bez yardımıyla süreceğiniz karışım, cildinizin nemlenmesine ve yumuşamasına da yardımcı olacaktır.

Cildin canlanmasını sağlayan şeker peelinginden destek alabilirsiniz. Cildi ölü deriden arındıran bu doğal yöntem aynı zamanda cilt kuruluğunu giderir ve nemlendirir.

Eğer karın, bacak ya da göbek bölgelerinde çatlak söz konusu ise zeytinyağının doğal içeriğinden destek alabilirsiniz. Mükemmel nemlendirici ve besleyici etkisi sayesinde cildi yeniler ve aynı zamanda kusursuz bir görünüm meydana getirir.

Kakao yağı 1 haftada çatlaklardan kurtulma sağlamak için pek çok kişinin tercihi olan doğal bir yöntemdir. Yaşlanma karşıtı etkileri ile bilinen bu doğal yağ, günde 2 defa uygulandığında etkili sonuçlar meydana getirir ve cildi onarır.

%100 saf yağların içerisinde bulunan antioksidan bileşenler ve içerikler, çatlakların kapanmasına, cildin sıkılaşmasına ve toparlanmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda küvetiniz ya da duş kabininiz içine de su doldurarak bu yağları ekleyebilirsiniz. Yağların yapısı ve hoş kokusu, çatlakların düzelmesine yardımcı olurken, aynı zamanda sizlere rahat bir banyo keyfi yaşatacaktır. Oluşmuş çatlaklar için kremlerden de dest alabilirsiniz.

 • Vücuttaki çatlaklar
 • çatlaklar neden olur
 • derideki çatlak belirtileri
 • derideki çatlaklar
 • çatlak nasıl önlenir
 • beyaz çatlaklardan kurtuldum
 • kırmızı çatlaklar
 • çatlaklar için bitkisel çözüm
 • 1 haftada çatlaklardan kurtulma
 • oluşmuş çatlaklar için krem
Yorumlar
Seval Biber Benim özellikle hamilelik sonrası göbek bölgemde çatlaklar meydana geldi ve 1 sene olmasına rağmen geçmedi. Nasıl geçer ne yapmam gerekiyor?Yardımcı olurmusunuz???????? cevapla
Ülviye Geniş At kestanesi ne işe yarar? Kreminin faydaları hakkında biraz bilgi alabilirimiiyim? Cilde ve vücuda yararları varmı ya da yan etkileri? cevapla
yorum yaz
Kol İnceltmek İçin Egzersiz ve Diyet