Çatlaklar neden olur? Çatlaklar için bitkisel çözüm
Sağlık

Çatlaklar Neden Olur? Çatlaklar İçin Bitkisel Çözüm

15 Haziran 2017 - 20:57:37

Ellerde, dizlerde, dirseklerde, hamilelik döneminden kalma karın bölgelerinde ve basenlerde, özellikle de kadınlarda çatlak sorunları bir hayli baş roldedir. Çatlaklar kadınları oldukça rahatsız eden ve çok çabuk geçmeyen cilt problemlerinden biri olarak biliniyor.

Çatlaklar Nerelerde Olur? Nelere Yol Açar?

Kaşıntı, tahriş, alerjik gibi reaksiyonlara yol açmamasına rağmen, çatlaklar yalnızca kuruluğa ve estetik açıdan kötü bir görünüme sebep oluyor. Burada devreye giren bitkisel çözümler sayesinde, sizler de kısa sürede hangi sebepten dolayı olursa olsun, çatlaklarınızdan kurtulabilir ve düz bir cilde sahip olabilirsiniz. Ellerde, ayaklarda, kalçalarda meydana gelen çatlaklar daha hafif yapılı olurken, karın bölgesinde meydana gelen çatlaklar, bakımı yapılmadığı takdirde, sarkmalara ve esnemelere de yol açabiliyor. Bu nedenle kozmetik ürünlerinden ya da ilaç içeren kimyasal ürünlerden fayda beklemek yerine, mutlaka bitkisel ve doğal uygulamalar tercih edilmelidir. Doğal yağlar ve kremler çatlaklara bir hayli iyi geliyor.

Vücuttaki Çatlaklar Neden Oluşur?

Çatlaklar genellikle, cilde iyi bir bakım uygulanmadığında, nemlendirici ürünler kullanılmadığında ve özellikle de hamilelik döneminde karın bölgesinin genişlemesi sonucundan oluşurlar. Kısaca bu sebeplerden ötürü oluşan çatlaklar için doğal çözümler arasında ilk olarak su geliyor. Bol bol su tüketmek ve su ile cildi nemlendirmek çatlaklardan kurtulmanıza yardımcı oluyor. Doğal olarak banyonuzu yaparken ılık su ya da soğuğa biraz daha yakın su kullanmak çatlakların toparlanmasına yardımcı oluyor.

Çatlaklar Nasıl Önlenir? Nasıl Engellenir?

Çatlakları önlemek için dikkat etmeniz gereken unsurlar şu şekildedir:

  • Banyo yaparken lifinizin yumuşak olmasına ve suyun sıcaklığına dikkat etmeniz gerekiyor.
  • Banyodan sonra mutlaka cilt tipinize uygun bir nemlendirici ürün kullanmanız gerekiyor.
  • Aynı zamanda beslenmenize ve sıvı tüketiminize de dikkat ettiğini zaman, çatlaklar zamanda gözden kayboluyor.
  • Yapay ve kimyasal içeren çatlak ürünlerinden mutlaka uzak durmalısınız. Bitkisel ve doğal çözümler her zaman daha işe yarıyor.
Çatlaklar Nasıl Geçer? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çatlaklardan kısa sürede sağlıklı bir şekilde kurtulmak istiyorsanız, aloe vera yağı kullanımı oldukça faydalıdır. Yarım bardak içerisinde aloe vera yağı ya da jelini, zeytinyağını, kakao yağını, jojoba yağını ve lavanta yağını karıştırarak kullanmanız öneriliyor. İlaçlara ya da alerji ve tahriş edici özelliklere sahip olan kozmetik ürünlerini kullanmanıza gerek kalmadan bu yağlar sayesinde çatlaklardan kurtulabilirsiniz. %100 saf yağların içerisinde bulunan antioksidan bileşenler ve içerikler, çatlakların kapanmasına, cildin sıkılaşmasına ve toparlanmasına yardımcı oluyor. Böylece gözle görülür bir şekilde kısa zamanda çatlaklardan kurtulabilirsiniz. Bu karışımı çatlak olan bölgeler üzerine su ile seyrelterek ya da seyreltmeden direkt olarak sürebilirsiniz. Bir pamuk ya da yumuşak bir bez yardımıyla süreceğiniz karışım, cildinizin nemlenmesine ve yumuşamasına da yardımcı olacaktır. Aynı zamanda kuvvetiniz ya da duş kabininiz içine de su doldurarak bu yağları ekleyebilirsiniz. Yağların yapısı ve hoş kokusu, çatlakların düzelmesine yardımcı olurken, aynı zamanda sizlere rahat bir banyo keyfi yaşatacaktır.

Yorumlar
Seval Biber 15 Ağustos 2017 - 16:27:09 Benim özellikle hamilelik sonrası göbek bölgemde çatlaklar meydana geldi ve 1 sene olmasına rağmen geçmedi. Nasıl geçer ne yapmam gerekiyor?Yardımcı olurmusunuz????????cevapla
Ülviye Geniş 15 Ağustos 2017 - 16:28:51 At kestanesi ne işe yarar? Kreminin faydaları hakkında biraz bilgi alabilirimiiyim? Cilde ve vücuda yararları varmı ya da yan etkileri?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: