Manda Sütünün Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kilosu Ne Kadar?
Sağlık

Manda Sütünün Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kilosu Ne Kadar?

15 Eylül 2020 - 08:50:31

Manda sütü; süt ve süt ürünleri arasında en fazla tüketilen besin arasında yer alan ve faydaları ile kendinden sıklıkla söz ettiren bir ürün olarak nitelendirilmektedir.

Manda Sütünün Faydaları Nelerdir?

Bağırsakların ve sindirim sisteminin etkili bir şekilde çalışmasını sağlayan manda sütü, inek sütüne göre daha faydalı bir besindir. Besin değeri diğer sütlere göre daha yüksektir. B12 açısından zengin olan manda sütü, antibiyotik özelliği bulunan bir besin olarak nitelendirilmektedir. Oldukça sağlıklı bir protein kaynağı şeklinde nitelendirilen manda sütü, aynı zamanda vitamin bakımından da oldukça zengindir. A ve C vitaminleri açısından zengin olan bu doğal içerikli süt, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur. Ayrıca son zamanlarda manda kaymağının astım rahatsızlığına iyi geldiğine dair bilgiler bulunmaktadır.

Yapılan incelemelere göre manda sütünün yaklaşık olarak %6'sı yağdır. Yağda eriyen vitaminler açısından zengin olan manda sütü, her türlü besin ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olmaktadır. Protein ve vitamin değerine göre inek sütünden daha zengin değerlere sahip olurken aynı zamanda laktoz yani süt şekeri bakımından inek sütünden daha düşük değerlere sahiptir. Bu özelliği çocuklarda hem de yetişkinlerde alerji gibi etkilerin oluşmasını önlemektedir. Yağ oranı normal bir süte göre daha fazla olduğundan vücuttaki enerji seviyesini de yaklaşık olarak 2 katına çıkarmaktadır. Uzmanlar kimyasal içerikli enerji içecekler yerine günde 1 bardak manda sütü içilmesini önermektedir.

Manda Sütü Neye İyi Gelir?

A vitamini açısından oldukça zengin olan manda sütü, gelişme döneminde olan çocuklar için ve metabolizma problemi yaşayan kişiler için oldukça faydalı olmaktadır. Bu özelliği sayesinde özellikle gelişme çağındaki çocukların daha sağlıklı büyümesi için uzmanlar tarafından tüketimi sıklıkla tavsiye edilmektedir. Sadece manda sütünün kendisi değil bu sütten yapılan diğer tüm ürünler de aynı şekilde faydalı olmaktadır. Kaymak, yoğurt, peynir, ayran gibi bu sütten yapılan her türlü besin aynı şekilde faydalı olmaktadır. Bu sütten yapılan ürünlerin lezzetli olması içerisinde yer alan yağ asididir. İnek sütünden elde edilen kaymak ile manda sütünden yapılan kaymak arasında hem özellik hem de besin değeri açısından oldukça fark olduğu belirtilmektedir.

Sulak yerde yaşayan ve sürekli otlanan bir hayvan olan mandaların sütü gerek içerik gerekse lezzet bakımından oldukça önemli özelliklere sahiptir. Diğer sütlere oranla içerisinde yaklaşık olarak %58 oranında daha fazla kalsiyum barındırmaktadır. Mineral açısından zengin olan bu süt aynı zamanda demir ve fosfor açısından da yüksek değerlere sahiptir. Yağ oranı yüksek olmasına rağmen kolesterol değeri oldukça düşüktür. Antioksidan açısından zengin olan bu süt aynı zamanda E vitamini barındırmaktadır. Bu özellikleri kalp ve kanser gibi hastalıklar için faydalı olduğunu göstermektedir.

Manda Sütünün Zararları Nelerdir?

Pek çok faydalı etkisi bulunan manda sütünün zararları da bulunabilmektedir. Eğer ki bu süte karşı alerjiniz varsa tüketim sağlamamalısınız. Gereğinden fazla tüketildiği zaman ishal ve karın ağrısı gibi problemler meydana getirebilmektedir. Bu neden aşırı tüketim sağlanmamalı ve belirli düzeyde tüketilmelidir.

Manda Sütünün Kilosu Ne Kadar? Pahalı mı?

Normal sütlere göre daha besleyici olan manda sütünün kilosu diğer sütlere göre biraz daha pahalı olmaktadır. Organik ve doğal manda sütü vücudumuz için çok faydalıdır. İçerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde tüketim sağlanması önerilmektedir. Sizler de bu sütü tüketerek faydalı etkilerinden yararlanabilirsiniz.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: