Sağlık 11 Eylül 2021 - 17:33:40

Doğru Yatak Nasıl Seçilir, Nasıl Olmalı?

Doğru Yatak Nasıl Seçilir, Nasıl Olmalı?

Doğru yatak seçimi; uyudan alınan verimliliğin artmasını sağlamak, uyku kalitesi ile doğrudan ilişkili olan ve gün boyu kişinini kendini iyi hissetmesi konusundaki en önemli detaylardan biridir.

Doğru Yatak Nasıl Seçilir?

Kaliteli bir uyku demek, doğru yatakta ve doğru pozisyonda uyumak demektir. Kalitesiz bir uyku sonrasında gün boyu kendinizi yorgun ve halsiz hissedersiniz. Eğer ki doğru yatak seçimi yaparsanız uykunuzdan daha fazla verimlilik alır, bel ve sırt ağrıları yaşamaz ve bununla birlikte gün boyu kendinizi zinde hissedersiniz. Peki doğru yatak nasıl seçilir? Sizler için bu sorunun cevaplarını araştırdık ve şöyle listeyebiliriz:

 • Öncelikle yatak seçerken uyku pozisyonunuz göz önünde bulundurmanız gerekir. Eğer yüz üstü uyumayı seven bir insansanız, yumuşak ya da sert yataklar sırt ağrılarının artmasına neden olur. Eğer sırtüstü yatıyorsanız, omurganızın desteklenmesine yardımcı olan yataklara önem vermelisiniz. İdeal bir yatak her türlü uyku pozisyonuna uyum sağlamalıdır. Kişi gece farklı pozisyonlarda yatabilir. Bundan dolayı her şekilde rahat olmalıdır.
 • Bir diğer dikkat edilmesi gereken detay vücut ağırlığınızdır. Eğer çok kiloluysanız uyku apnesi problemi yaşayabilirsiniz. Bununla birlikte kaliteli bir uyku uyuyamayabilirsiniz. Kiloya göre yatak seçiminde ise daha kaliteli malzemeler kullanılan ve omurgayı destekleyen yatakları tercih etmelisiniz. Eğer kaliteli ve doğru bir yatak seçerseniz, omuz, göğüs, karın ve kalça gibi ağırlık merkezi nerede olursa olsun omurganızın korunmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca boyunuza göre yatak seçmeye de özen gösteriniz.
 • Yatağın sertliği size uygun olmasına göre değişir. Yatağın çok sert ya da çok yumuşak olmaması gerekir. En sağlıklı yatak orta sertlikte ve yumuşaklıkta olandır. Orta sertlikte olanlar vücudun tüm noktalarını destekler. Kemik ve omurga yapısını korur, gün boyunca doğal bir pozisyonda kalmayı sağlamaktadır. Uyku teknolojilerinden olan hibrit yataklar bu konuda tavsiye edilebilir.
 • Yatağın sizi terletmemesine dikkat ediniz. Hava koşulları ve yaşanılan yer dikkate alınarak, açık hücre teknolojisi ile üretilmiş olan, geniş hava gözenekleri bulunan ve böylece hava geçirgenliği olan yataklar seçilmelidir. Bu yataklar bakteri barındırmazlar ve devamlı hava alırlar. Bu da terlemeyi önler ve uyku kalitesini artırır. Pamuk dolgulu yataklar bu açıdan tercih edilebilir. Maksimum konfor sağlayan bu yatakların yanı sıra lateks ve elyaf yataklar da tercih edilebilir.

Boy ve kiloya göre yatak seçimi yanı sıra bahsetmiş olduğumuz parametreler dahilinde bir yatak satın alırsanız eğer, daha kaliteli uyku ve daha verimli bir gün geçirebilirsiniz.

Doğru Yatak Nasıl Olmalıdır?

Asıl olarak doğru yatak kişiyle ve oda genişliği ile uyumlu olan yataktır. Yatağın yumuşaklık ve sertlik derecesi kadar, kalınlığına da dikkat edilmelidir. Sağlıklı uyku için yatak seçimi yaparken kiloya göre yatağın kalınlığına karar verilmesi gerekmektedir. Çok kilolu kişiler ince yataklarda yattığında rahat uyuyamazlar. Aynı zamanda kilolu olmayan kişiler de kalın yataklarda yatarsa rahat uyuyamazlar.

Yatağın ne kadar dayanıklı olduğu onun ömrünü belirlemektedir. Eğer yatağınız hasar görürse bu sağlığınızı bozacaktır. Dayanıklık ve kaliteli malzemelerden yapılırsa eğer, yatak döşemeleri kısa sürede deforme olmaz. Omurga sağlığı için yatak her pozisyonunuzda vücudunuzu destekleyecek şekilde olmalıdır. Yatak asıl olarak kişiye göre olmalıdır.

Yatak Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir yatak öncelikle insan anatomisine uygun ve ergonomik olmalıdır. Çok pahalı bir yatak vücudunuz ve uyku pozisyonunuz ile tamamen uyumsuz olduğunda rahat olmanızı sağlamak. Yatak alırken bütçenize uygunluğu önemlidir. Fakat sağlıklı bir uyku için öncelikle omurga sağlığını koruyan ve sabah uyandığınızda ağrılarınızın olmamasını sağlayan yatakları tercih etmelisiniz.

Eğer yatak neye göre seçilir diyorsanız boy, kilo belirleyici etkendir. Ayrıca yatak odasının şekli, genişliği de önemlidir. Bununla birlikte yatağın inceliği ve kalınlığı, yapıldığı malzemeler ve malzemelerin kalitesi de belirleyici unsurlar arasında yer almaktadır.

Kaliteli Yatak Markaları ve Fiyatları

Piyasada birçok yatak markası bulunmaktadır. Hangi yatağın daha kaliteli olduğunu anlamak için en iyi yatak yorumlarını inceleyebilirsiniz. Bir yatağı iyi yapan onun markası ya da fiyatı değildir. Bahsettiğimiz üzere vücudunuz ile uygunluğudur. Kaliteli yatak fiyatlarına baktığımızda her markasının farklı şekilde olduğunu belirtebiliriz. Bundan dolayı güzel bir araştırma yapılmalıdır.

Sizlere yazımızın içeriğinde en iyi yatak önerisi kapsamında birtakım tavsiyelerde bulunduk. Sırt ve omurga sağlığınız, daha rahat bir uyku ve sağlıklı yaşam için yatağınızı seçerken bu hususların her birine dikkat ediniz.

 • doğru yatak
 • doğru yatak nasıl seçilir
 • doğru yatak seçimi
 • kiloya göre yatak seçimi
 • en sağlıklı yatak
 • boy ve kiloya göre yatak seçimi
 • doğru yatak nasıl olmalı
 • sağlıklı uyku için yatak seçimi
 • omurga sağlığı için yatak
 • yatak alırken nelere dikkat edilmeli
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Karpuzun İyisi Nasıl Seçilir? Tatlı ve Sulu Karpuz Seçmenin Püf Noktaları