Yaşam 03 Nisan 2021 - 20:39:14

Orucu Bozan Şeyler ve Durumlar Nelerdir? Oruç Tutarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Orucu Bozan Şeyler ve Durumlar Nelerdir? Oruç Tutarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ramazan Ayı'nın gelmesi ile birlikte Müslümanlar için önemli ve farz olan oruç ibadeti gerçekleştirilmeye başlamaktadır. Oruç genel olarak yeme-içme üzerine dayalı bir ibadet olsa da orucu bozan şeyler ve haller bulunmaktadır. Yazımızın içeriğinde orucu bozan durumlar hakkında bilgi verirken dikkat edilmesi gereken hususlara da yer vereceğiz.

Orucu Bozan Şeyler Nelerdir?

Uzun saatler boyunca aç kalma ile uygulanan oruç birtakım dikkat edilmesi gereken hususlar içermektedir. Orucu bozan davranışlardan uzak durulması gerekmektedir. Yeme, içme, cinsel ilişkiden uzak durma ve nefsi terbiye etme bunlardan bazılarıdır. Yemek ve içmek derken bunun kapsamı oldukça geniştir. Sadece yemek yemek ya da su içmek değil, sigara gibi tütün maddelerinden uzak durmak, uyuşturucu ve tiryakilik meydana getiren maddelerden uzak durulması gerekmektedir. Bununla birlikte ağızdan herhangi bir şekilde ilaç alınması orucu bozan şeyler arasındadır.

Orucu Bozan Durumlar Nelerdir?

Herhangi bir şey yiyip içmeden de orucun bozulabileceğini belirtebiliriz. Örneğin unutarak bir şeyler yediyseniz ve bunu gerçekten farkında olmadan yaptıysanız oruç bozulmamaktadır. Böyle bir durumda fark edildiği anda ağızdaki yiyeceklerin çıkartılması ve oruca devam edilmesi gerekmektedir. Ağız güzelce çalkalanmalıdır. Çalkalama sırasında su yutulmamalıdır. Oruçlu olduğunuzu hatırladığınız anda mideye herhangi bir şey inerse bu orucu bozmaktadır.

Diş fırçalamanın orucu bozmayacağını belirten din uzmanları, diş macunun herhangi bir şekilde boğaza kaçmasının orucu bozacağını söylemektedir. Suyu ya da iş macununu asla boğazınıza kaçırmamalısınız. Miktarı ne olursa kişi kendi isteği ile kusarsa orucu bozulmaktadır. Fakat kişinin kendi istemi dışında gerçekşen kusma ya da mideden ağıza kadar yükselen şeyler orucu bozmamaktadır.

Orucu bozan cinsel durumlar da bulunmaktadır. Oruçlu olduğunu bile bile herhangi bir şekilde cinsel ilişkide bulunmak orucu bozmaktadır. Bu hem kaza hem de kefaret gerektirmektedir. Eşlerin birbirini öpmesi ya da sarılması orucu bozmaz. Fakat bu durumda boşalma gibi bir durum söz konusu olursa güne gün kaza gerekmektedir.

Oruç Tutarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Her ibadette olduğu gibi oruçluyken de dikkat edilmesi gereken ve uyulması şart birtakım şartlar bulunmaktadır. Oruç tutarken yapılması gerekenler şu şekildedir:

Sahur: Bu ibadeti gerçekleştirirken sahura mutlaka kalkılması gerekir. Bir lokma bile olsa besin tüketilmelidir. Sahura kalmak bir sünnet olarak nitelendirilmektedir. Hem maddi hem de manevi sağlık için gereklidir. Ayrıca sahurun geciktirilmemesi gerekir. Vaktinde yapılması tavsiye edilir. Sahurun vakitli yapılmasının daha hayırlı olacağı belirtilmektedir.

İftar: Akşam ezanının okunması ile birlikte iftar yapılmaktadır. Peygamber efendimiz önce akşam namazını kılıp daha sonra sofraya otururmuş. İftarı su ve hurma ile açmak sünnet olarak belirtilmektedir. Ayrıca iftar vaktinde bol dua etmeyi unutmayınız.

Kötü Alışkanlıklar: Oruç asıl olarak hem zihnin hem bedenin temizlenmesidir. Gerek gözümüzle gerekse dilimizle kötü olan alışkanlık ve davranışlardan uzak durmalıyız. Kötü söz söylememeli, küfür etmemeliyiz. Yalan konuşmamalıyız. Dedikodu yapmamalıyız. Haramdan kaçınmalıyız. İftiradan uzak durmalıyız.

Beslenme: Dengeli ve sağlıklı beslenme sağlamalıyız. İftar ve sahur arasında bol miktarda su içmeye özen göstermeliyiz. Bedenen kuvvetli olursak eğer, orucu daha rahat tutar. Bundan dolayı iftar sonrası fiziksel aktivite yapmayı ve sağlıklı besinler tüketmeyi ihmal etmeyiniz.

Oruç ibadeti kişinin asıl olarak tüm kötü alışkanlıklardan uzak durmasını sağlamaktadır. Ayrıca vücudun dinlenmesini ve organların zindeliğini sağlamaktadır. Oruç tutarken yapılmaması gerekenlerden uzak durunuz.

Orucu Bozmayan Haller Nelerdir?

Gün içerisinde unutarak yanlışlıkla yemek yerseniz orucunuz bozulmaz. Sadece bakmak ve düşünmek sonrasında meni gelmesi, uyku sırasında ihtilam olmak, hacamat olmak, meni gelmeksizin öpmek, ağıza gelen balgamı yutmak, burundan inen akıntıyı yutmak, dişlerin arasında kalan nohuttan küçük bir şeyi yemek, elinde olmadan kusmak, sürme çekmek, göze ilaç damlatmak, kan vermek orucu bozmamaktadır. Fakat su kullanmadan ilaç bile yutulsa vücuda bir şey girdiğinden oruç bozulur. Orucu bozmayan durumlar bu şekildedir.

  • orucu bozan şeyler
  • orucu bozan davranışlar
  • orucu bozan cinsel durumlar
  • oruç tutarken nelere dikkat etmeliyiz
  • oruç tutarken yapılması gerekenler
  • Ooruç tutarken yapılmaması gerekenler
  • orucu bozmayan haler
  • orucu bozmayan durumlar
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Raynaud Hastalığı Nedir? Neden Olur? Belirtileri, Sebepleri, Tedavisi