Sağlık 12 Nisan 2021 - 18:59:12

Adet Gecikmesinin Sebepleri Neler Olabilir? Adet Olamıyorum Ne Yapmam Gerekir?

Adet Gecikmesinin Sebepleri Neler Olabilir? Adet Olamıyorum Ne Yapmam Gerekir?

Bayanların adet dönemlerinin beklenen dönemde gelmemesi onları fiziksel ve ruhsal yönden büyük sıkıntılara sokarken adet gecikmelerinin ortadan kaldırılması için adımların atılması gerekmektedir.

Adet Gecikmesinin Sebepleri Neler Olabilir?

Birçok bayan, adet dönemlerinde yaşanan gecikmelerin hamilelik sebebiyle olabileceği konusunda fikir sahibidir. Ancak korunmasız bir cinsel ilişkisi olmayan ve yine de adet dönemlerinde gecikmeler yaşayan bayanlar, bu durumu en iyi biçimde çözmek isteyeceklerdir. İlk olarak kişilerin fiziksel durumları buna sebep olabilir. Çok kilolu olmaları ya da çok zayıf olmaları adet dönemlerinde aksamaların sebeplerindendir. Ağır bir biçimde uygulanan diyet programları ya da sporlar da kişilerin adet dönemlerinin bekledikleri zamanlarda gelmemesine sebep olur. Kullanılan ilaçlardan bazılarının yan etkileri bu soruna sebep olabilirken stres de başlıca sebepler arasında yer alır. Bayanların çok stresli işlerde ve yoğun tempoda çalışması durumunda adet döngüleri doğru bir biçimde gerçekleşmez. Hormonal sorunlara sebep olan rahatsızlıklar gecikmelerin son sebebi olarak gösterilebilmektedir.

Adet Olamıyorum Ne Yapmam Gerekir?

Bayanların birçoğu düzenli olarak adet göremediklerinden şikayet ederler. Bu durumda atabilecekleri bir dizi adım bulunur. İlk olarak doğal yöntemlere yönelmek doğru olabilir. Bazı bitkilerin bayanlarda adet söktürücü etkisi bulunmaktadır. Bu bitkileri kullanan bayanlar adetlerinin gelmesini sağlayabilmektedir. Bunun yanı sıra yapılan egzersiz hareketleri ile bu süreç daha hızlı bir halde sonuçlandırılabilir. Ancak bilinçsiz bir şekilde yapılan hareketlerde süreç daha da gecikebilir. Bu sebeple de iyi bir şekilde araştırmaların yapılması çok önemlidir. Buna ek olarak kişilerin adet gecikmesine sebep olan ekstra bir durum varsa bu durumun ortadan kaldırılması ile birlikte de bayanların bu sorunları sonlandırılabilmektedir.

Adet Söktürücü Bitkiler Nelerdir? İşe Yarar mı?

Bitkiler aleminde yapılan araştırmalar, bazı bitkilerin bayanların adet döngülerini düzene soktuğunu göstermektedir. Bu bitkilerin başında maydanoz yer alır. Ciddi biçimde adet söktürücü bir ürün olarak görülmektedir. Eğer bayanların adetleri gecikirse kaynatacakları maydanoz çayını tüketmeleri bu süreci atlatmalarına yardımcı olmaktadır. Gün içerisinde en fazla 2 defa tüketilmesi gerekmektedir. Aksi halde yan etkileri ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra kekik de bir diğer söktürücü bitkilerden birisidir. Benzer bir biçimde çayı hazırlanarak tüketilebilir.

Adet Gecikmesinin İlaç ile Tedavisi Mümkün mü?

Bu sorunlar sebebiyle doktorlarına görünen kişiler, ilaç tedavisi ile de bu sorunun üstesinden gelebilirler. Bu aşamada ilaçların belirli yan etkileri olabilmektedir. Ancak bu sürecin bayanlara yaptığı psikolojik ve fiziksel baskıyla kıyaslandığında bu yan etkiler çok fazla önemsenmez. Doktorlar tarafından verilen ilaçlar doğru bir biçimde kullanılarak olumlu sonuçların alınması mümkün olur. Çoğu ilaç, adet döneminin yaşanması ile birlikte bırakılmakta ve tekrar bu sorun ile karşılaşıldığında kullanılmaktadır. Adet gecikmesinin çok sayıda sebebi bulunurken bu aşamada bayanların vücutlarını en iyi biçimde tanıması ve buna göre bir çözüm bulması önemlidir.

  • adet gecikmesinin sebepleri
  • adet olamıyorum
Yorumlar
Fadime Eren Adet gecikmesinin nedenleri nelerdir? Çözümleri için ne yapmak gerekir? Yaklaşık 2 haftadır adet olamıyorum. Karnım ağrıyor ama bir türlü sökülemiyorum. Bana yardımcı olabilecek doğal yöntemler var mı? cevapla
yorum yaz
Fidan Şaşırtma Nedir? Bitkilerde Şaşırtma Nasıl Yapılır?