Yaşam

Lavabo Kokusu Neden Olur? Lavabo Kokusu Nasıl Giderilir?

12 Nisan 2018 - 21:49:13
Lavabo kokusu neden olur? Lavabo kokusu nasıl giderilir?

Evde en sık kullanılan yerlerden biri olan lavabolarda zaman zaman kötü koku meydana gelebilmektedir. Lavabo kokusu durumunu çözmek için birçok farklı yöntem bulunmaktadır.

Lavabo Kokusu Neden Olur?

Özellikle mutfak lavaboların biriken yemek artıkları, yağların lavabo borularına yerleşmesi ve tesisat sorunları bu kötü kokulara sebep olabilmektedir. Kimyasal temizleme ürünlerinin yanı sıra evde doğal yöntemler uygulanarak bu kötü lavabo kokularından kurtulmak mümkün. Evinizde bulunan malzemeler ile lavabolarda meydana gelen bu kokular kısa sürede yok olacaktır.

Lavabo Kokusu Nasıl Giderilir?

Lavabo içerisinde kalan yemek artıkları ve yağlar karbonat, tuz ve sirke karışımı ile anında temizlenecektir. Bir tencere dolusu suyu ocağa alarak kanadıktan sonra içerisine sirke ilave edilir. Kaynayan sirkeli su içerisine tuz ve karbonat ilave edilir. Koku yapan lavabo üzerine bu karışım dökülür. Bu karışım sayesinde lavabo borularına yapışan yağlar çözülerek yemek artıklarının da temizlenmesi sağlanır.

Karbonat ve Sirke Kokuyu Giderir mi?

Lavabo kokusu için diğer bir yöntem de karbonat ve sirke karışımıdır. Lavabo içine karbonat dökülür. Özellikle gider kısmına karbonat dökülerek üzerine iki bardak sirke ilave edilir. Kabarma olacağından yağ ve kirlerin hızlı bir şekilde çözüldüğünü görebilirsiniz.

Kabartma Tozu ve Limon Kokuyu Giderir mi?

Limonun asit etkisi yağ ve kirlerin çözülmesi için en doğru yöntemlerden biridir. Sıkılmış limon suyu içerisine kabartma tozu ilave edilir. Kabaran ve köpük haline gelen karışım lavabodan aşağıya dökülür. 10 dakika bu şekilde beklendikten sonra ılık su üzerine dökülerek kötü lavabo kokularının giderilmesi sağlanır.

Karbonat ve Esansiyel Yağ Kokuyu Giderir mi?

Kötü kokuların giderilmesi için uygulanak yöntemlerden biri de karbonat ve esansiyel yağlar tercih edilebilmektedir. Esansiyel yağların kokusu lavabodaki kötü kokuyu gidererek isteğe göre koku kullanılabilmektedir. Karbonat içerisine birkaç damla esansiyel yağ ilave edilerek lavaboya dökülür. 1 saat bu şekilde bekletildikten sonra üzerine kaynar su dökülerek lavabonun temizlenmesi sağlanabilmektedir.

Kahve Telvesi ve Sıcak Su Ne İşe Yarar?

Lavabodaki yağların tamamen çözülmesi için kahve telvesi en doğru seçim olacaktır. İçtiğiniz kahvenin telvesini kötü kokan lavabo üzerine döküp üzerine kaynar su ilave edebilirsiniz. Kahve lavabodaki yağların tamamen çözülmesini sağlayacaktır. Kahve telveleri lavabo içerisinden temizlenene kadar kaynar su dökülerek lavabo temizlenebilmektedir. Böylece lavabo kokusu da ortadan kalkmış olur.

Limon Kabuğu ve Sıcak Su Ne İşe Yarar?

Limonun asitik etkisi sayesinde hem lavabonun gideri hem de lavabo boruları tamamen temizlenebilmektedir. Limon kabukları ile lavabo tamamen ovalandıktan sonra üzerine kaynar su dökülür. Lavaboda oluşan kötü kokuların giderilmesi için evde yapılacak olan bu yöntemler hem gider borularını hem de lavabonun içini temizleyecektir. Bu sayede uzun süre lavabodan gelen kötü kokular giderilir. Lavaboların zamanla kullanıma bağlı olarak kötü kokular tekrarlanır. Bu yüzden sık sık bu yöntemleri uygulamanız lavabo kokusu durumuna sebep olan yemek artıklarının ve yağların temizlenmesini kolaylaştırarak doğal bir çözüm olacaktır.

Yorumlar
Pakize Çınar 12 Nisan 2018 - 21:59:13 lavabo kokusuna çözüm arıyorum ne yapabilirim? Kötü kokuları gidermek için ne yapmam gerekiyor? O kadar temizliyorum ama hiç olumlu sonuç alamıyorum. Kötü kokuların kaynağı ne olabilir? Nasıl gider acaba?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: