Sağlık 11 Haziran 2021 - 08:50:02

Çikolata Yemek Mutluluk Verir mi? Çikolata Serotonin İlişkisi Nedir?

Çikolata Yemek Mutluluk Verir mi? Çikolata Serotonin İlişkisi Nedir?

Çikolata yemek; beyin fonksiyonlarının işlevselliğini artırarak birçok hastalığa fayda sağlarken aynı zamanda antidepresan etkiler meydana getirerek mutluluk oluşturmaktadır.

Çikolata Yemek Mutluluk Verir mi?

Modern hayat her birimizi yormaktadır. Stres, kaygı, endişe gibi duyguların oluşmasına neden olan ayat karmaşası, insanların psikolojik olarak yorulmasına neden olur ve aynı zamanda mutsuz olmalarına da yol açmaktadır. Çikolata yemek mutluluk hormonu denilen serotoninin salgılanmasına yardımcı olur. Böylece günün stresini atmak, vücudun rahatlamasını sağlamak gibi etkiler meydana getirmektedir.

Çikolatanın hormonlar üzerinde etki yaratması ve mutluluk meydana getirmesi birçok kişi tarafından bilinen bir detaydır. Çikolatanın sağladığı bu etkiler, bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Bu bir şehir efsanesi değil, kakaonun içerisine yer alan biyoaktif bileşenler ve magnezyum vücutta serotoninin artmasını sağlar. Bu da mutluluk vermektedir. Bitter çikolata güçlü antioksidan özelliği bulunan bir besin olarak mutluluktan fazlasını vermektedir. Hem mideyi hem de beyni besleyen çikolata aynı zaman kanser gibi hastalıklarla da mücadele etmeyi sağlar. Hafızayı güçlendiren, zekayı açan, çalışma belleğini ve soyut akıl yürütmeyi sağlayan çikolatanın içerisinde yer alan kakao aynı zamanda kan akışının beyne doğru hızlanmasını sağlar. Beyin fonksiyonlarının gelişmesine de katkı sağlar. Çikolatanın cilde faydaları da vardır. İnce kırışıkları giderme ve gneçlik sağlama gibi özelliklere sahiptir.

Çikolata Serotonin İlişkisi Nedir?

Yapılan birtakım araştırmalara göre beyin çikolatayı ödül olarak görmektedir. Yani çikolatanın vücuda hormonların ilerisinde bir etkisi vardır. Beyne göndermiş olduğu olumlu etkiler sayesinde kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlayan çikolata beyne doğrudan etki sağlayan tiramin, feniletilamin, teobromin ve kafein bileşikleri ve aynı zamanda phenethylamine içermektedir. Böylece sinir sisteminin uyarılmasını sağlar.

Çikolata serotonin endorfin sağlayarak vücuda mutluluk vermektedir. Özellikle bitter çikolata doğal bir antidepresandır. Çikolatayı sadece yemek değil kokusu bile mutluluk hormonu olarak bilinen serotoninin artmasını sağlamaktadır. Beyinde serotonin ve endorfin seviyelerini artıran daha mutlu olmayı sağlayan çikolata, birtakım mineralleri sayesinde vücut için en sağlıklı besinlerden biridir. Bitter çikolata bu konuda daha faydalıdır. Fakat her şekilde tüketim miktarına dikkat edilmelidir.

Çikolata Yemek Kilo Aldırır mı?

Genel olarak diyet yapan insanların uzak durduğu çikolata, kan şekeri seviyesinin dengede kalmasını sağlar. Böylece açlığı bastırarak kilo verme konusunda etkili olmaktadır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bitter çikolatanın yenmesidir. Sağlık için faydalı olan ve yağ yakımına yardımcı olan bu çikolata sağlık açısından da birçok fayda sağlamaktadır. Eğer ki kalori değeri yüksek olan çikolataları tüketirseniz kilo alımı söz konusu olabilir. Sabah aç karnına çikolata yemek kilo aldırır mı diye soruyorsanız bitter çikolata tüketirseniz bir yan etki oluşmaz. Hatta bitter çikolata ile diyet bile yapabilirsiniz.

Çikolata Yemek Sivilce Yapar mı?

Çoğunluklukla yanlış beslenmesi, genetik faktörler, hormonal bozukluklar sonrasında meydana gelen sivilceler, çikolatadan kaynaklı meydana gelir mi diye merak edilmektedir. Bu çikolatanın türüne göre değişmektedir. Çikolatanın birçok çeşidi bulunmaktadır. Bitter çikolata sivilce yapar mı diye baktığımızda, eğer çikolatanın içerisinde süt varsa, aşırı tüketilmesi sonrasında vücutta androjen yani erkeklik hormonu düzeyini artırır ve bu da çene çevresinde sivilceye neden olabilir. Çikolatanın aşırı tüketilmemesi burada önem arz etmektedir.

  • çikolata yemek
  • çikolata yemek mutluluk verir mi
  • çikolata yemek mutluluk hormonu
  • çikolata serotonin ilişkisi
  • çikolata serotonin endorfin
  • çikolata yemek kilo aldırır mı
  • sabah aç karnına çikolata yemek kilo aldırır mı
  • çikolata yemek sivilce yapar mı
  • bitter çikolata sivilce yapar mı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir? Boğaz Ağrısına Kesin Çözüm Nedir?