Sağlık

Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Öneriler, Yiyecekler ve Kürler

26 Aralık 2018 - 09:50:01
Hamile kalmayı kolaylaştıran öneriler, yiyecekler ve kürler

Doğurganlık; kadınların regl olmaya başladığı andan itibaren menapoz olduğu dönemi kapsamaktadır. Dış faktörlere göre doğurganlık artıp azalabilmektedir.

Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Kür Tarifleri Nelerdir?

Annelik, her kadının hissetmek istediği çok özel bir duygudur. Hamilelik ihtimalini artıracak, hamile kalmayı kolaylaştıran kür tarifleri kurtarıcı niteliktedir. Gebe kalmayı kolaylaştıran kür tarifi için gerekli malzemeler şunlardır; çobançantası, aslanpençesi, civanperçemi. Bu bitkiler aktarlardan temin edilebilmektedir. Malzemelerin hepsi yarım litrelik suyun içerisine atılarak 2 dakika kadar kaynatılır. 20 dakika demledikten sonra süzülerek 2 gün tüketilebilir. Hamile kalmayı kolaylaştıran bitkiler arasında yer alan çobançantası, civanperçemi ve aslanpençesi doğal yollardan hamile kalmak için uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Hamile Kalmayı Kolaylaştıran Yiyecekler Nelerdir?

Eşlerin hamile kalmayı isteme sürecinde tıbbi tedavinin yanı sıra doğurganlık bilinci, sağlıklı beslenme alışkanlığı gibi konularda da bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Sağlıklı bir hamilelik sürecinde tüketilen besinlerin önemi çok büyüktür. Tüketilen besinler hormonlarla ilişkilendiği için gerek hamile kalmaya gerekse anne karnındaki bebeğe etki etmektedir.

  • Sebzeler: Yumurtanın döllenmesine yardımcı olan sebzeler, gebe kalma sürecinde de oldukça etkilidir. A vitamini bakımından etkili olan brokoli, karnabahar ve lahane anne olmak isteyen kadınların sık tüketmeleri gereken sebzeler arasındadır.
  • Meyveler: Üreme sağlığı için oldukça önemli olan meyveler tam bir antioksidan deposudur. Meyveler sperm ve yumurtanın kalitesini artırır. Hamilelik düşünen kadınların mandalina, portakal, greyfurt gibi turunçgilleri daha fazla tüketmeleri gerekmektedir.
  • Protein: Hamile kalmayı kolaylaştıran besinlerin protein içerikli olması da çok önemlidir. Yumurta, et, baklagiller, fasulye gibi gıdalar tüketilmesi gerekmektedir.

Gebeliği Kolaylaştırmak İçin Ne Yapmalı?

Gebeliğin kolay olabilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Hamileliği kolaylaştırmanın en önemli yolu sağlıklı beslenmekten geçmektedir. Gebe kalmak istediği süreçte ve öncesinde kadınlar diyet yapmamalıdır. Çünkü kadın vücudundaki kalori oranı düştüğü zaman üreme hormonlarında da aynı oranda düşüş yaşanmaktadır. Bu kalori alarak daha fazla üreme hormonuna sahip olunacağı anlamına gelmez. Dengeli ve sağlıklı beslenmek gerekmektedir. Hamilelik sürecinden önce eşler ilaç kullanımına dikkat etmelidir. Kullanılan ilaçlar çiftlerin çocuk sahibi olmalarına engel olabilmektedir. Hamilelik için eşler arasındaki birliktelik, kadının iki adet dönemi arasında olmalıdır. Bu durum hamilelik olasılığını artırmaktadır.

Gebeliğe Engel Olan Etkenler Nelerdir?

Gebeliğe engel olan etkenler şunlardır;

  • Fallop tüplerinin tıkalı olması: Fallop tüpleri sperm ve yumurta hücrelerinin buluştuğu kanaldır. Burası tıkalı olduğunda hamilelik gerçekleşmez.
  • Yumurtlama bozukluğu: Yaklaşık olarak kadınların %15'inde görülmektedir. Sağlıksız beslenme, hastalık ve stres gibi durumlar yumurtaları olumsuz etkilemektedir.
  • Erkek kaynaklı sorunlar: Sperm kalitesinin, sayısının ve hareketinin yeterli olmaması durumunda erkeklerde kısırlık meydana gelir. Bu da gebeliğe engel olmaktadır.
  • Kaliteli yumurta eksikliği: Yaş faktörü yumurtaların kalitesini de etkilemektedir. Yumurtaların kalitesi yaş ilerledikçe düşer ve gebeliğin oluşmasına engel olur.

Hamile kalmayı kolaylaştıran öneriler sayesinde, gebe kalmama ihtimalini en aza indirgemek mümkündür.

Yorumlar
Sultan Aykaç 26 Aralık 2018 - 10:00:01 Ben hamile kalmayı kolaylaştıran bir jel olduğunu duydum ama bu nerede satılır nasıl kullanılır bilgim yok. Genelde bitkisel kürleri kullanmayı tercih ediyorum. Son 3 aydır hamile kalmak için gerekli bazı yöntemler uyguluyorum. Umarım işe yararlar.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: