Yaşam

Burun Spreyi, Göz Damlası ve Kulak Damlası Oruç Bozar mı?

08 Nisan 2021 - 08:50:26
Burun Spreyi, Göz Damlası ve Kulak Damlası Oruç Bozar mı?

Oruç tutan kişiler için orucu bozan şeyler oldukça önemlidir. Gün içerisinde oruçluyken yapılan herhangi bir şey orucun sakatlanmasına ve bozulmasına neden olabilir. Ramazan ayının yaklaşması ile birlikte, gerek sağlık gerekse rahat nefes almak için kullanılan burun spreyi oruç bozar mı sorusu sıklıkla sorulmakta ve merak edilmektedir.

Burun Spreyi Oruç Bozar mı?

İslam'ın 5 şartından biri olan ve Ramazan ayında ergenliğe ulaşmış olan Müslümanlar için farz olan oruç ibadetini yerine getirmek isteyen kişiler bazı sorulara yanıt aramaktadır. Bir şey yemek ya da içmek direkt olarak orucu bozarken burun spreyi sıkmak orucu bozar mı gibi sorular merak edilmektedir. Diyanet İşleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre hastalık için kullanılan burun spreyi 0,06 cm3 olarak nitelendirilmektedir. Sıkılan spreyin bir kısmı burun çeperleri tarafından emilmektedir. Geri kalan çok az bir kısmı ise mideye ulaşmaktadır. Bu ulaşan miktar ise ağzı çalkaladıktan sonra kalan su miktarı ile eş değer olarak görülmüştür. Bundan dolayı gıda alımı anlamı taşımamaktadır. Bu da orucu bozmayacağı anlamına gelmektedir.

Burun Spreyi Oruç Bozar mı?

Oruçluyken Burun Damlası Kullanılır mı?

Eğer ki oruçluysanız ve burnunuz tıkanıyorsa, burun spreyi sıkmak zorundaysanız yapılan açıklamalara göre bunun orucu bozmadığı belirtilmiştir. Eğer ki tedavi amacı ile burnunuza damla damlatmak zorundaysanız orucunuza engel olmamaktadır. Bu durum gıda alımı olarak nitelendirilmediği için sıkıntı meydana getirmemektedir. Yani oruç tutarken grip olduysanız ya da birtakım sağlık problemleri nedeni ile burnunuz tıkanıyorsa ve doktor bunu ilaç olarak kullanmanızı gerekli görüyorsa oruç için bir sakınca yaratmamaktadır.

Göz Damlası Oruç Bozar mı?

Göz Damlası Oruç Bozar mı?

Kaşıntı, enfeksiyon ve daha pek çok sebep nedeniyle kullanılan suni göz yaşı damlası orucu bozar mı diye merak ediyorsanız ya normal göz ilacı damlası sıkılır mı öğrenmek istiyorsanız bu konuda içiniz rahat olabilir. Göze sıkılan ilaçların bir kısmı göz içerisine bir kısmı göz dışına gitmektedir. Göz içerisine giden miktar göz ve burun boşluğunu birleştiren kanallarda ve mukozasında gözenekler ile emilir ve vücuda alınır. Fakat bu bir gıda alımı olmadığı için göz damlası kullanmak oruç için sıkıntı meydana getirmemektedir.

Kulak Damlası Oruç Bozar mı?

Kulak Damlası Orucu Bozar mı?

Boğaz ile kulak arasında bir kanal bulunmaktadır. Fakat bu kanal kulak zarı tarafından kapatılmaktadır. Bundan dolayı damla sıkıldığı zaman boğaza ulaşmamaktadır. Kulak damlası orucu bozar mı diye merak ediyorsanız eğer bozmadığını belirtebiliriz. Bu konuda içiniz rahat olabilir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: